Przewód PE

Sterownik jednokanałowy
Sk_uter
Posty: 471
Rejestracja: wt mar 13, 2018 1:52 pm

To co to PE? I czy jest to konieczne? Bo teraz chce się upewnić przed zakupem czy znowu nie będzie brakować mi 1 kabla 😁 bo u mnie do gniazdek idą 2 żyły jak dobrze kojarzę.
Załączniki
Screenshot_20180821-170626_YouTube.jpg
Screenshot_20180821-170626_YouTube.jpg (443.94 KiB) Przejrzano 10439 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_ochronny

Z punktu widzenia ROW-01 ten przewód nie ma znaczenia.
Sk_uter
Posty: 471
Rejestracja: wt mar 13, 2018 1:52 pm

A ROW-02?
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Również nie jest potrzebny, lecz patrzący PE kest to przewód ochronny, który zapewnia prawidłową ochronę urządzeniom w I klasie ochrony, ( mające metalową obudowę) zmywarka czajnik pralka, to zapewnia bezpieczeństwo w użytkowaniu, jeśli nie ma RCD w instalacji elektrycznej to ludzie robią zerowanie aby ,, oszukać" to. Pamietaj o obciążalności ROW-02 o ile się nie mylę to 5A czyli około 1150W, gdy ktoś połączyć odkurzacz, czajnik, żelazko, czy inne urządzenie wysoko prądowe może pojawić się problem :/
grzegorzmcewp
Posty: 120
Rejestracja: czw gru 29, 2016 4:47 pm

miko1282 pisze: wt sie 21, 2018 4:30 pm Również nie jest potrzebny, lecz patrzący PE kest to przewód ochronny, który zapewnia prawidłową ochronę urządzeniom w I klasie ochrony, ( mające metalową obudowę) zmywarka czajnik pralka, to zapewnia bezpieczeństwo w użytkowaniu, jeśli nie ma RCD w instalacji elektrycznej to ludzie robią zerowanie aby ,, oszukać" to. Pamiętaj o obciążalności ROW-02 o ile się nie mylę to 5A czyli około 1150W, gdy ktoś połączyć odkurzacz, czajnik, żelazko, czy inne urządzenie wysoko prądowe może pojawić się problem :/
Po pierwsze to co nazywasz oszukiwaniem, to nie masz racji, jest to po prostu inny typ instalacji TN-C w którym przewód "zerowy" nazywający się PEN jest przy gniazdku rozdzielany na PE(ochronny) i N(neutralny). Niestety wadą tej instalacji jest to że przy w przypadku przerwy w przewodzie PEN gdy nastąpi przebicie do obudowy nie masz żadnego zabezpieczenia przed porażeniem. Można by rzec że popiół po tobie zostaje.
Dlatego obecnie w instalacjach domowych stosuje się układy tn-s bądź tn-cs w przypadku instalacji modernizowanych, gdzie te dwa przewody są rozdzielone oraz stosowane są zabezpieczenia różnicowo-prądowe które mogą/będą niewłaściwie działać w przypadku instalacji tn-c.
Tak się w ogóle zastanawiam że stosowanie sonoff basic na przedłużaczu to nie jest proszenie się o śmierć.
Więc jeśli chodzi o pytanie czy przewód PE jest konieczny to tak i musisz go podłączyć jeśli nie chcesz ryzykować życia, a w twoim przypadku podpięcie przewodu neutralnego na bolec
Sk_uter
Posty: 471
Rejestracja: wt mar 13, 2018 1:52 pm

To z tych dwóch kabli mogę zrobić uziemienie? Wystarczy N podłączyć normalnie oraz pod bolec?
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Tak wiem o typach sieci ja mając 18 lat interesujący się hobbystyczny informatyką, a elektrykom przy okazji, na tyle abym mógł zrobić sobie sam przedłużacz nie muszę znać dokładnie typów sieci lecz wolę napisać coś co zrozumie ktoś np. Ty, aniżeli popełnić błąd w nazewnictwie typu sieci. odbiegając od tematu Czy robiąc zerowanie w gniazdku powinniśmy najpierw przewód neutralny podłączyć do bolca a następnie do zacisku w gniazdku ? działamy wtedy wedle zasady najpierw zabezpieczamy a później zasilamy
grzegorzmcewp
Posty: 120
Rejestracja: czw gru 29, 2016 4:47 pm

No ja cie rozumie ale nie można komuś kto sie nie zna pisać że pe jest niepotrzebny bo co powiesz jego żonie jak go zabije ze nie wiedziałeś ze tak nie wolno. Co do twojego pytania to nie wiem, w domu nie zakładam instalacji choć biorąc pod uwagę przepływ prądu to gdzie byś nie podłączył najpierw i tak prąd popłynie najniższa linia oporu. Choć z tego co widziałem zawsze szlo najpierw na zacisk n a potem na pe.
Ostatnio zmieniony wt sie 21, 2018 8:55 pm przez grzegorzmcewp, łącznie zmieniany 1 raz.
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Doskonale wiem że prąd płynie najmniejszą linią oporu, słyszałem o tej kolejności tak jak o zwyczaju faza po lewej, ciepła woda po lewej ;) myślałem że może Ty mi odpowiesz na to, dziękuję!
Ryo
Posty: 29
Rejestracja: pt sty 27, 2017 7:00 am

miko1282 pisze: wt sie 21, 2018 8:41 pm Tak wiem o typach sieci ja mając 18 lat interesujący się hobbystyczny informatyką, a elektrykom przy okazji, na tyle abym mógł zrobić sobie sam przedłużacz nie muszę znać dokładnie typów sieci lecz wolę napisać coś co zrozumie ktoś np. Ty, aniżeli popełnić błąd w nazewnictwie typu sieci. odbiegając od tematu Czy robiąc zerowanie w gniazdku powinniśmy najpierw przewód neutralny podłączyć do bolca a następnie do zacisku w gniazdku ? działamy wtedy wedle zasady najpierw zabezpieczamy a później zasilamy
Koledzy, przewód PE jest niezbędny! NIE usuwamy go z gniazd, złacz itp. Moduły Zamela nie wymagają podłączenia PE gdyż są plastikowe natomiast gniazdo sterowane za pośrednictwem owego modułu wymaga podłączenia PE do "bolca" - ZAWSZE. Jeśli nasza instalacja jest "starego typu" i posiada dwie żyły Fazę -L i Neutralny(zwany zerem) - N podłączamy najpierw rzeczony "bolec" a następnie zacisk roboczy. W dobrym zwyczaju jest zachowanie ciągłości żyły przy takim połączeniu.
Pamiętajcie, że bawicie się prądem elektrycznym a on zabija! Jeśli nie jesteś czegoś pewien - poproś kolegę elektryka.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-01”