Niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Witam.

Panowie taka sytuacja. Jest zamontowany kocioł kondensacyjny (gazowy) firmy Ariston i tradycyjne grzejniki w każdym pomieszczeniu. Tą instalację będę trochę przerabiał i w kuchni, łazience oraz korytarzu będzie ogrzewanie podłogowe. Każdy grzejnik ma własny obwód i rury ze wszystkich grzejników spotykają się w szafie z rozdzielaczami, to samo będzie dotyczyć podłogówki.

Chciałbym sterować niezależnie temperaturą w każdym pomieszczeniu, tzn że w każdym pomieszczeniu byłby czujnik np. DS18B20. Z powodzeniem używam kilku modułów ESP z czujnikami temperatury DS18B20 i DHT22 do sterowania oświetleniem i do odczytu temperatury. Lecz dotychczas nie miałem do czynienia w ogóle z jakimkolwiek ogrzewaniem, poza blokowym - miejskim.

Nie wiem jak i w które miejsca instalacji ogrzewania podłączyć moduły ESP Supla i DS18B20 .
Nie wiem czy niezależna regulacja musi się odbywać za pomocą elektrycznych / elektronicznych zaworów zastosowanych na każdym grzejniku? jeśli tak to co z pomieszczeniami z ogrzewaniem podłogowym (tam brak tradycyjnych zaworów)?.

A może są bardziej zaawansowane rozdzielacze gdzie sterowanie przepływem (temperaturą) będzie już na poziomie rozdzielaczy i te elementy będą współpracować z ESP ze Suplą i DS18B20. Wolałbym chyba takie rozwiązanie.

Proszę o możliwe wskazówki, szkic, co potrzeba np.:
- przykładowe rozdzielacze?
- przykładowe zawory (termostatyczne)?
- jak to ze sobą współpracuje, co jest z czym połączone, gdzie w tym ESP?
- na w/w potrzeby chcę do każdego pomieszczenia pociągnąć skrętkę, tylko nie wiem do końca po co :x i np. w którym miejscu te przewody powinny się spotkać.

Proszę o wskazówki, abym mógł się zagłębić i pociągnąć temat.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Ja robię to tak
Załączniki
IMAG1411.jpg
IMAG1411.jpg (3.27 MiB) Przejrzano 7017 razy
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Te salusy działają na zasadzie tylko otwarty/zamknięty tak? Jaki moduł wykonawczy masz by nimi sterować? Jak często one mogą się otwierać/zamykać? Czy da się ustawić wartość pośrednią otwarcia?
Ostatnio zmieniony śr sty 23, 2019 6:46 am przez Duch__, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Dzialaja na zasadzie 0/1, nie ma pośrednich stanów( chyba ze wziąć pod uwagę otwieranie które trwa ok 2 min i podobnie zamykanie) Ktos kiedyś pisał na forum ze robił sterownik PWM do tych głowic i ponoć działało częściowe otwarcie
U mnie wszystkimi głowicami steruje kod od elmaya - "8 przycisków 16 przekaźników"
Mam głowice 24V ze względów bezpieczeństwa, ale te na 230 tez miałem i tez było ok.
Co do częstotliwości otwierania zamykanie to nie doczytałem żeby były jakiekolwiek wymagania
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

slawek pisze: wt sty 22, 2019 9:29 pmJa robię to tak
Super, bardzo dziękuję.

Proszę w wolnej chwili, bez pośpiechu rozpisz się trochę, mam na myśli schemat jak to działa, co tym steruje itd.
Póki co nasuwają mi się pytania:
1) zawory Salus chyba masz zamontowane na powrocie, dlaczego nie na zasilaniu?
2) widzę dwa rodzaje zaworów, te po środku są inne, czym się różnią?
3) od każdego zaworu pociągnięty jest przewód (skrętka?), pewnie do konkretnych pomieszczeń, co masz podłączone po drugiej stronie przewodów?, tylko ESP / DS18B20 / Supla które steruje zaworem Salus, czy jakieś inne urządzenie?
3.1) jeśli po drugiej stronie przewodów masz jakieś urządzenie sterujące (np. termostat nastawny), to gdzie wpięty jest ESP i jaką pełni funkcję?

Bardzo Cię proszę o informacje, jakie konkretne elementy zastosowałeś mam na myśli nazwę - model produktów typu: zawory, rozdzielacze, rurki do ogrzewania podłogowego jeśli masz, przewód skręta czy inny itd.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Zawory są te same, tylko te na środku są aktualnie otwarte :)

Przewody od zaworów mogą iść pod przekaźniki podpięte pod ESP, sterowanie ustawiasz w skryptach Fracza. Czyli pozwiązujesz konkretny czujnik temperatury z konkretnym zaworem (przekaźnikiem).
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Ja mam tymczasem takie rozwiązanie tylko w garażu (resztą steruje inny zewnętrzny system - nie znałem wtedy jeszcze supli)

Temperaturę w garażu mierzy Sonoff Basic z DS18B20 na kabelku. Mam podłogówkę i zauważyłem ze w tym układzie temperatura mierzona przy podłodze różni się znacząco od tej mierzonej pod sufitem....a wg. wujka googla powinno się mierzyć na wysokości klatki piersiowej (w pomieszczeniach mieszkalnych) czyli na wysokości ok 1.60 m.. Dodatkowo przy kaloryferach w odpowiedniej odległości od kaloryfera najlepiej w centralnej części pomieszczenia. To sprawia, ze raczej trudno zamontować w pomieszczeniu mieszkalnym termometr w takim miejscu. Nawet jeśli przyjmiemy montaż na ścianie to trzeba jakoś to ukryć/zamaskować żeby mierzyć na 1.6m od podłogi (ale do zrobienia, szczególnie jak się dopiero dom buduje)

W rozdzielaczu na obwodzie wody mam zawór elektrdynamiczny NC (normalnie zamknięty) 230V podłączony również do Sonoffa Basica.
Wybrałem zawór NC ponieważ empirycznie sprawdziłem, ze w garażu ogrzewanie będzie uruchamiane sporadycznie. przez większość czasu będzie wyłączone. A siłownik NC pobiera prąd (kilkanaście Watów) tylko podczas otwarcia zaworu.

Wszystkim sterują skrypty kolegi @fracz na supla.fracz.com Mam tam profil gdzie sonoff podaje napięcie na siłownik gdy zmierzona przez drugiego sonoffa temperatura spadnie poniżej 12 stopni C i odcina napięcie jeśli temperatura wzrośnie do 14 stopni C.

Działa znakomicie. Po otwarciu drzwi garażowych zimą (tak jak dzisiaj) DS18B20 wykrywa spadek poniżej 12 stopni i podłogówka rusza. Średnio (jak zerkałem) po kilkudziesięciu minutach (bezwładność podłogówki) temperatura wzrasta do ustawionych 14 stopni i zawór ma odcinane napięcie.
Zastosowałem zawory 230V ponieważ mam w całym domu podłogówkę - nie mam miejsc styku z rurami/grzejnikami no i można bez żadnych przeróbek podłączyć do prostego sonoffa basica.
Przy kaloryferach zastanowiłbym się nad zaworami 24V
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Głowice o których mowa pobierają 2 watty, nie ma tragedii jeśli chodzi o prąd 😀
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

edm pisze: śr sty 23, 2019 6:35 am Proszę w wolnej chwili, bez pośpiechu rozpisz się trochę, mam na myśli schemat jak to działa, co tym steruje itd.
Póki co nasuwają mi się pytania:
1) zawory Salus chyba masz zamontowane na powrocie, dlaczego nie na zasilaniu?
2) widzę dwa rodzaje zaworów, te po środku są inne, czym się różnią?
3) od każdego zaworu pociągnięty jest przewód (skrętka?), pewnie do konkretnych pomieszczeń, co masz podłączone po drugiej stronie przewodów?, tylko ESP / DS18B20 / Supla które steruje zaworem Salus, czy jakieś inne urządzenie?
3.1) jeśli po drugiej stronie przewodów masz jakieś urządzenie sterujące (np. termostat nastawny), to gdzie wpięty jest ESP i jaką pełni funkcję?

Bardzo Cię proszę o informacje, jakie konkretne elementy zastosowałeś mam na myśli nazwę - model produktów typu: zawory, rozdzielacze, rurki do ogrzewania podłogowego jeśli masz, przewód skręta czy inny itd.
W zasadzie koledzy napisali w międzyczasie prawie wszystko, o co pytasz...
1. Na powrocie masz niższą temperaturę czynnika i zawory dłużej pożyją, bo do sterowania nie ma to kompletnie żadnej różnicy.
2. Odpowiedź padła wyżej... te środkowe są akurat otwarte...
3. Te akurat zawory są na 230V i skrętką nie da rady, jakakolwiek linka nawet 0.3mm2 ale z porządną izolacją. Do puszki wchodzą oryginalne "sznury", dalej biegnie przewód sterowniczy wielożyłowy do rozdzielni, gdzie siedzi NodeMcu V2 i zespół przekaźników.
W każdym pomieszczeniu jest termometr, który poprzez skrypty by @fracz steruje odpowiednim siłownikiem. Jako drugie urządzenie grzejne do wszystkich siłowników dodana jest pompa, w ten sposób pracuje ona tylko wtedy, gdy otwarty jest jakiś siłownik.
Zamknięcie ostatniego siłownika w grupie wyłącza pompę.
Oczywiście to tylko część całości, bo skrzynki rozdzielcze mam dwie, druga zasila grzejniki, do tego pompy, jest jeszcze grzanie CWU, ale zasada identyczna...
Jeśli chodzi o hydraulikę - robił to fachowiec, ja tylko dołożyłem salusy i automatykę, więc materiały... jak widać na foto.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. Trochę się wyjaśniło i są kolejne pytania. Skrypty fracz-a znam i ten temat pomijam.
slawek pisze: śr sty 23, 2019 3:18 pm 3. Te akurat zawory są na 230V i skrętką nie da rady, jakakolwiek linka nawet 0.3mm2 ale z porządną izolacją. Do puszki wchodzą oryginalne "sznury", dalej biegnie przewód sterowniczy wielożyłowy do rozdzielni, gdzie siedzi NodeMcu V2 i zespół przekaźników.
W każdym pomieszczeniu jest termometr, który poprzez skrypty by @fracz steruje odpowiednim siłownikiem.
Punktu 3 nie jestem pewny. Z Twojego opisu rozumiem że w puszcze powiedzmy niedaleko rozdzielacza (może w tej widocznej na zdjęciu?) masz schowany NodeMcu V2 i zespół przekaźników, które sterują Salusami. Do NodeMcu V2 przewodowo podłączone masz czujniki temperatury, które są rozmieszczone w danych pomieszczeniach. Tyle czujników ile zaworów Salus. Jeśli jest jak pisze to przewody do czujników temperatury masz bardzo długie, a chyba odczyt temp. na bardzo długich przewodach jest problematyczny.
slawek pisze: śr sty 23, 2019 3:18 pm Jako drugie urządzenie grzejne do wszystkich siłowników dodana jest pompa, w ten sposób pracuje ona tylko wtedy, gdy otwarty jest jakiś siłownik.
Zamknięcie ostatniego siłownika w grupie wyłącza pompę.
Teraz zaczynają się schody :( , proszę wybacz ponad 40 lat mieszkam w bloku. W takim razie co jest pierwszym urządzeniem grzejnym?. Drugim urządzeniem jest pompa ciepła?. Jak obsługiwany jest warunek zamknięcia ostatniego siłownika w grupie co wyłącza pompę. Czy włączeniem / wyłączeniem pompy steruje także NodeMcu V2.

Patrząc na Twoje zdjęcie teoretycznie potrafiłbym to zrealizować w ten sposób że w każdym pomieszczeniu w którym steruję temp. zakładam np. InCan (chyba 1 przekaźnik byłby nie wykorzystany), lub inny np. Sonoff Basic + DS18B20 i z przekaźnika przewodowo 230V zasilam bezpośrednio zawory Salus.

Niestety nie znam zasady działania kotła kondensacyjnego (gazowego), odbiór lokalu mam za około 2 m-ce. Przez to nie mogę sobie wyobrazić jak to działa. Mianowicie, ok czujnik w pokoju mierzy temp. załóżmy że warunek na fracz.com jest spełniony i przekaźnik zamyka zawór na powrocie rozdzielacza. I zastanawiam się co z tego, piec chyba dalej pracuje jak pracował, oszczędności nie ma? nie brakuje tu jeszcze czegoś?
dawidd pisze: śr sty 23, 2019 6:14 am U mnie wszystkimi głowicami steruje kod od elmaya - "8 przycisków 16 przekaźników"
Mam głowice 24V ze względów bezpieczeństwa, ale te na 230 tez miałem i tez było ok.
Co do częstotliwości otwierania zamykanie to nie doczytałem żeby były jakiekolwiek wymagania
Także myślę o głowicach 24V ze względów bezpieczeństwa. Proszę o więcej informacji:
1) jakie masz głowice np. takie https://www.salus-controls.pl/produkty/ ... 4v-m30x1-5
2) jak to masz podłączone, co z czym. Masz podobnie jak @slawek "zbiorczą centralkę" np. NodeMcu
3) różne posty @elmaya widziałem lecz kodu nie kojarzę. Co to za kod, jakie ma korzyści i na jakim ESP masz to wgrane.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”