Niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach

Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Czujniki temperatur nie są przewodowe.
Są w innych modułach z ESP, mogą być w we włączniku, czy sterowaniu roletami.

Skrypty @fracza łączą w pary - ten czujnik steruje tym zaworem i pompą obiegową.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Nie chodziło mi o pompę ciepła a pompę obiegową...
W puszce widocznej na zdjęciu mam tylko połączenie przewodów - przedłużenie do rozdzielni, gdzie mam nodemcu z przekaźnikami.
Zamiast pompą - możesz sterować piecem - na pewno ma wejście na sterownik zewnętrzny - pomieszczeniowy.
A oszczędność będzie, jak nie będziesz miał odbioru ciepła z pieca - to sam się wyłączy.
Jeśli masz listwę rozdzielczą do grzejników - to tam daj siłowniki - unikniesz kabli przy grzejnikach.
Czujniki temperatury nie muszą być podłączone pod ten sam moduł, który steruje siłownikami, mogą być z dowolnego modułu - wybierasz je w skryptach.
Kod i schemat kolegi @elmaya jest bodajże w części anglojęzycznej forum...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

A wiec tak
głowice mam dokladnie takie jak podałeś w linku na 24v
1 głowice możesz podpiąć do 1 dowolnego esp np sonoffa + 1 czujnik temperatury i juz masz jedno pomieszczenie załatwione. Odchodzi ciągniecie kabli wiercenie itd. Wtedy ile pomieszczeń tyle sonoffow czy incanow czy jakichkolwiek płytek które maja w sobie układ esp8266
Resztę napisze później bo do pracy muszę lecieć
Jerry91122
Posty: 51
Rejestracja: czw paź 18, 2018 5:05 pm

A ja mam w planie zrobic podobnie jak Sławek. Tzn też w oparciu o salusy na rozdzielni z tym że u mnie na rozdzielni jest 7 grzejników. I w planie chce podłączyć te 7 salusy do row-07. Z supla mam połączony taki czujnik temp.: http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7667026955. A później to już z supla script i tyle;) sprawdzałem już z pojedynczym siłownikiem, jakims sonoffem i właśnie takim czujnikiem. Działało fajnie.

Natomiast jeśli chodzi o piec - na wegiel. To tam jest oddzielny sterownik, który sobie pilnuje temperatury.
W domku: sonoff, ROW-01, SRW-03, Supla Gate, ROW-07
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Pamiętaj że ROW-07 ma na wyjściu 230V. Więc albo każdy zawór osobny zasilacz, albo jeden zasilacz i pod ROW podpinasz dodatkowe przekaźniki. Jest trzecia opcja - siłowniki 230V.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Jerry91122
Posty: 51
Rejestracja: czw paź 18, 2018 5:05 pm

W domku: sonoff, ROW-01, SRW-03, Supla Gate, ROW-07
nitzsche
Posty: 178
Rejestracja: ndz gru 31, 2017 10:15 am

A czy ktoś mądry może się wypowiedzieć w temacie zagrożenia zasilania 230v przy instalacji pex? Z tego co pamiętam w tym pcv wewnątrz jest aluminiowa rura. Czy istnieje prawdopodobieństwo przebicia przy zastosowaniu siłownika 230v?
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nie wiem jak z izolacją samego siłownika, ale gdyby takie przebicie wystąpiło to pamiętaj iż woda dość dobrze przewodzi. Tym bardziej napięcie może się pojawić na samym grzejniku.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
nitzsche
Posty: 178
Rejestracja: ndz gru 31, 2017 10:15 am

To jak można by było zrobić taką instalacje na czymś od zamela? Na sonofach lub innych wynalazkach to trochę strach. Jaki stycznik zastosować do row-7?
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Nie musi być stycznik , wystarczy mały przekaźnik z cewka na 230VAC
Załączniki
0DDAB657-CFF5-4291-859C-4FCE57ED18E3.jpeg
0DDAB657-CFF5-4291-859C-4FCE57ED18E3.jpeg (48.26 KiB) Przejrzano 2754 razy
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”