NEO Coolcam + DS18B20

mipix
Posty: 32
Rejestracja: czw gru 27, 2018 10:30 am
Lokalizacja: Kluczbork

Witam

Potrzebowałem w miarę ładny czujnik temperatury a wyszło coś takiego. Jest to Neo Coolcam z dodatkowym czujnikiem temperatury DS18B20. Na płycie są wyprowadzone: Reset, +3,3V, GND, TX, RX, GPIO0(Flash), GPIO2. Aby podłączyć przewody, należy odlutować górną płytę. Podczas programowania zewrzeć na chwilę GPIO0(Flash) do masy. Oprogramowanie to "inCan Easy" od Espablo, które umożliwia dowolną konfigurację podłączonych dodatków. https://github.com/Espablo/SUPLA_Firmware

Starałem się umieścić czujnik w miejscu najbardziej odsłoniętym. Oparcie go o obudowę zwiększyło jego bezwładność cieplną przez co reaguje wolniej na zmianę temperatury od takiego samego umieszczonego na samych przewodach w powietrzu. Pierwsze pomiary porównawcze pokazały, że zawyża temperaturę o około 2 stopnie. Jest to spowodowane nagrzewaniem się zasilacza i pośrednio obudowy. Można to skorygować w SUPLA Cloud.
Sposób zamocowania czujnika jest kompromisem pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. DS18B20 powinien być odseparowany od obudowy tak aby miał przewiew i mierzył temperaturę powietrza a nie obudowy urządzenia.

Nie jest to nic nowego pod względem funkcjonalności, ale obudowa jest w miarę fajna. Gniazdo jest tu elementem ubocznym. Termometr jest częścią termostatu sterującego ogrzewaniem w całym domu.

Konfiguracja wyprowadzeń.
GPIO13 - Button
GPIO12 - Relay
GPIO13 - Button Configure
GPIO4 - LED CFG
GPIO2 - DS18B20

Pozdrawiam
Załączniki
NEO Termo.png
NEO Termo.png (440.72 KiB) Przejrzano 4278 razy
neo2.jpg
neo2.jpg (240.79 KiB) Przejrzano 4381 razy
neo3.jpg
neo3.jpg (275.38 KiB) Przejrzano 4381 razy
Ostatnio zmieniony wt lut 05, 2019 8:07 am przez mipix, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Wygląda fajnie, ale bałbym się używać tego w domu... no chyba, że to prezent dla teściowej :P
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
mipix
Posty: 32
Rejestracja: czw gru 27, 2018 10:30 am
Lokalizacja: Kluczbork

Fakt, zasilacz jest bez separacji, ale spokojnie, wszystkie modyfikacje są w okolicach punktu PE i są izolowane. Zbliżenia dodanych przewodów do fazowych nie są mniejsze niż w oryginale na ścieżkach. Ewentualna awaria wyłączy różnicówkę. Nie przyszło by mi do głowy podłączać czegokolwiek do niesprawnej instalacji elektrycznej. Nie mam tu na myśli gniazdka, które nie wypada ze ściany, tylko instalacji jako całości wraz z zabezpieczeniami w rozdzielni.
Wydaje mi się, że używanie tego typu wyłączników, jest równie bezpieczne co wszelkiej maści "sonoff-y" przecinające w losowej kolejności przewody L lub N, przekaźnikami z jedną parą zestyków. Ten też jest tak skonstruowany fabrycznie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18279
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wygląda jak fabrycznie montowany ;)
mipix
Posty: 32
Rejestracja: czw gru 27, 2018 10:30 am
Lokalizacja: Kluczbork

Tak jak wspomniałem wcześniej gniazdo jest tu elementem "przeszkadzającym" w pracy termometru. Po załączeniu przekaźnika temperatura wzrasta o około 4 stopnie. Niemniej jednak, mam jeszcze pomysł na dodatkową funkcję, czyli alarm dźwiękowy dla kotła węglowego. Jest jeszcze sporo miejsca dla zamontowania buzera piezoelektrycznego. Do tego potrzebne są jednak niedostępne jeszcze SUPLI zdarzenia. Powiadomienia z zaprogramowanym warunkiem temperatury {{state(xxxxx).temperature >= 90}} nie włączyły mi przekaźnika. Warunek był spełniony.

Pozdrawiam
Załączniki
NEO wykres zmian temperatury 2.jpg
NEO wykres zmian temperatury 2.jpg (324.55 KiB) Przejrzano 4180 razy
NEO - Test czujników DS18B20.jpg
NEO - Test czujników DS18B20.jpg (1.58 MiB) Przejrzano 4180 razy
Powiadomienia.png
Powiadomienia.png (100.49 KiB) Przejrzano 4180 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”