Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Post Reply
kris
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2019 7:00 pm

Tue Feb 05, 2019 9:02 pm

Witam.

Choć konto na forum.supla mam od niedawna, jest to mój trzeci post, to przeglądam to forum w zasadzie codziennie od ponad pół roku, prowadząc jednocześnie prace wykończeniowe w nowo wybudowanym domu. Obecnie stoję przed wyborem urządzeń które będą sterować moim domem.
Jak wiele osób jestem mocno zapracowany, zajęty i chciałbym kupić gotowe rozwiązania spełniające moje oczekiwania. Dodatkowym atutem jest tzw. pewny sprzęt, gwarancja. Przeglądam produkty Zamel-a i nie mogę zrozumieć dlaczego ich produkty tak bardzo odstają od możliwości które oferują urządzenia firm trzecich (aliexpress) z alternatywnym firmware tworzonym przez sympatyków forum.

W Zamelu brakuje mi chociaż podstaw, możliwości podłączenia czujników temperatury, wilgotności typu DHT22, DS18B20, czujek PIR etc. O fajerwerkach typu OLED już nie wspominając. O potrzebie posiadania wspomnianych czujników chyba nie muszę się rozpisywać, sterowanie ogrzewaniem itd. W końcu ma to być inteligentny dom, zgodnie z tematyką portalu.
Byłbym skłonny kupić produkty Zamela, pomimo iż są kilkukrotnie droższe niż rozwiązania alternatywne. Jednak nie mogę pogodzić się z ograniczeniami, na które Zamel mnie skazuje.
Szkoda. Skazany jestem na rozwiązania alternatywne, czarny rynek się rozwija…, a Zamel może wyląduje u mnie w śladowej ilości jako uzupełnienie.

Na koniec trochę dobrego akcentu.
Wielki szacunek z mojej strony dla twórców tego portalu. Pomysł świetny, rzekłbym Hollywoodzki. Genialne połączenie biznesu z ogólne dostępną darmową platformą, rozwijaną także przez społeczeństwo. Można spotkać prace magisterskie a także doktorskie nt. Gwiezdnych wojen, mówiąc o ich fenomenie pokoleniowym. Kto wie, może za kilka lat będą pisać na Wasz temat… Czego wam życzę.

Pozdrawiam
Kris.
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 336
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra
Contact:

Tue Feb 05, 2019 9:17 pm

To nie jest takie proste jak się wydaje. Aby zacząć produkować i sprzedawać jakieś nowe urządzenie trzeba po drodze pozałatwiać mnóstwo spraw formalnych. Badania, certyfikaty, itp., itd. Ile to trwa w PL to chyba nie muszę tłumaczyć. W większości są to urządzenia zasilane 230V, a to już nie zabawa. Jeśli np. spaliłby Ci się dom przez któreś urządzenie to odpowiedzialność spada również na producenta. Z produktami z Chin jest różnie. Co jakiś czas pojawiają się informacje o samozapłonie jakiegoś urządzenia (mogącego pracować z Suplą). Takie urządzenia instalujesz na własne ryzyko.

Ps.
Zamel produkuje system "inteligentnego domu": EXTA LIFE https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-l ... gentny-dom

Ps 2.
Supla (jako usługa w chmurze) nie jest najszczęśliwszym pomysłem do automatyzacji określanej pojęciem "inteligentnego domu". Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że dostawca Internetu ma awarię, a my mierzymy temperaturę na kotle i warunkujemy wyłączenie kotła po przekroczeniu ustalonej temperatury. Taką automatyzację musi wykonywać lokalne, niezależne od Internetu urządzenie. Stąd też pomysł, aby Zamel pochylił się nad bramką Supla - Exta Life.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak
https://www.blaszczak.pl
User avatar
Duch__
Posts: 506
Joined: Wed Aug 24, 2016 7:26 pm
Location: Opole

Tue Feb 05, 2019 9:27 pm

Będąc kiedyś w jednej firmie na pokazach połączonych ze szkoleniem padła kwestia certyfikacji. Jeśli w urządzeniu zostanie zmieniony choćby jeden szczegół (rezystor, kondensator, kolor diody led czy nawet linijka w kodzie) to urządzenie musi przejść ponownie całą listę testów, niezależnie od tego czy zmiana ma wpływ czy nie na poprzednie testy. A to trwa. W softach prezentowanych na forum nie ma czegoś takiego.
Aktualnie na budowie: 8x SRW-01, 1x ROW-02, SUPLA BUTTON V2.0, 16 x DS na ESP (GUI), Sonoff S20 jak kontroler CWU, Ping IP Socket.

Przydatne linki:
viewtopic.php?f=9&t=4160
search.php?keywords=
User avatar
lesny8
Posts: 683
Joined: Mon Dec 11, 2017 9:43 pm

Tue Feb 05, 2019 10:20 pm

O ile użytkownicy forum, którzy sami sobie coś dłubią, mają lub zdobywają tutaj jakąś wiedzę i umiejętności aby sobie zrealizować zwykły pomiar temperatury lub coś więcej, o tyle zwykli użytkownicy SUPLI nie mają na tę chwilę takiej możliwości.
Nie jest to związane z brakiem chęci firmy Zamel do wypuszczania nowych produktów, które sprostały by tym potrzebom. Po prostu były priorytety dla innych urządzeń.
Dodam, że podczas spotkania w siedzibie Zamel poruszyliśmy kwestię czujników dostępnych na półce dla każdego. Na szybko ma powstać bramka dla EXTA LIFE, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści w kontekście dostępnych urządzeń działających z SUPLĄ od zaraz, bez potrzeby certyfikacji. Osobne urządzenia działające z protokołem SUPLI pewnie też się pojawią.

@Kris jesteś z nami pół roku, ja tu jestem niespełna 1,5 roku i jak trafiłem na ten projekt to Zamel miał raptem ROW-01 i ROW-02, a nie jest to firma która produkuje tylko sprzęt dla SUPLI. Patrząc na inne ich serie widzę potencjał i możliwości, i jedyne czego im brakuje to czasu. Nie można mieć jednak do nich o to żalu. Robią co mogą, żeby sprostać rosnącym wciąż oczekiwaniom mocno przybierającej na liczbie rzeszy użytkowników SUPLI.

P.S.
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Zamel nie jest jedynym producentem sprzętu, który wspiera/będzie wspierać SUPLĘ, ale w tym temacie to najwięcej powie @pzygmunt.
User avatar
pzygmunt
Posts: 6401
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków
Contact:

Tue Feb 05, 2019 10:56 pm

Wkrótce pojawią się nowe firmy z nowym sprzętem ale nic więcej na chwilę obecną nie mogę powiedzieć.
Jerry91122
Posts: 44
Joined: Thu Oct 18, 2018 5:05 pm

Wed Feb 06, 2019 1:29 am

pzygmunt wrote:
Tue Feb 05, 2019 10:56 pm
Wkrótce pojawią się nowe firmy z nowym sprzętem ale nic więcej na chwilę obecną nie mogę powiedzieć.
Co nie zmienia faktu że to super wiadomość! A czy możesz chociaż określić jakieś ramy czasowe wprowadzenia ich na rynek?
W domku: sonoff, ROW-01, SRW-03, Supla Gate, ROW-07
User avatar
Duch__
Posts: 506
Joined: Wed Aug 24, 2016 7:26 pm
Location: Opole

Wed Feb 06, 2019 2:33 am

To raczej nie od niego zależy tylko od producenta sprzętu.
Aktualnie na budowie: 8x SRW-01, 1x ROW-02, SUPLA BUTTON V2.0, 16 x DS na ESP (GUI), Sonoff S20 jak kontroler CWU, Ping IP Socket.

Przydatne linki:
viewtopic.php?f=9&t=4160
search.php?keywords=
Post Reply