Problem z obsluga DS18B20

Raven
Posty: 13
Rejestracja: ndz lut 03, 2019 6:33 am

Czesc

Trafil mnie problem, ktorego nie potrafie rozwiazac. Jak na moja lepetyne - wykracza poza zdrowy rozsadek ;)

Wrzucilem soft "Multiboard" na plytke ESP01 - o taka
https://drive.google.com/open?id=1kS4fB ... aOHoMmbUCp
Reset i CH_EN podciagnalem do 3.3V przez rezystory 2k2. GPIO02 podciagnalem do 3.3V przez 4k7. Na GPIO02 powiesilem Dallasa w trybie zasilania pasozytniczego. W oprogramowaniu Multiboard naklamalem, ze dziala na Sonoff Touch (Touch uzywa GPIO02 do komunikacji 1-wire z termometrem.
Odpalam. ESP8266 znajduje sie w chmurce, zglasza obecnosc jednego przelacznika, jednego termometru. Jest dobrze. Przelacznik ukrywam - uklad ma pracowac jako zdalny termometr i nie bedzie niczym sterowal. I teraz robi sie ciekawie:
Dallas nie jest wykrywany. Chyba, ze podgrzeje go powyzej 60C :!: Wtedy lapie komunikacje i chodzi stabilnie. Zawsze!
Pierwsze podejrzenie: mam trefne Dallasy.
Wygrzebuje z szuflady ATMega8, odpalam Bascoma, klepie krotki program, laduje w procka, sklejam na pajaku procka z wyswietlaczem LCD 1x8. Odpalam. Dallas wykrywany jest od kopa, mierzy jak trzeba i nie grymasi. Biore kolejnego Dallasa z moich zapasow - to samo. Dziala bez problemow. Podpinam go znow pod ESP - nie wykrywa sie zanim nie zostanie podgrzany.
Biore "legalnego" Sonoff'a Easy (tez na Multiboard), podpinam kazdego z testowanych Dallasow. Kazdy chodzi bez problemow.

Wydaje mi sie, ze wykluczylem wszystkie potencjalne zrodla problemu poza moja plytka ESP8266 (A! Mam 4 takie plytki - wszystkie zachowuja sie tak samo dziwnie) i moze samym portem GPIO02. No ale przeciez skoro Sonoff Touch go uzywa do rozmowy z DS18B20, to i ja powinienem na moim laminacie moc to wykonac.

Pytanie #1: czy ktos spotkal sie z podobnym problemem i skutecznie go rozwiazal?
Pytanie #2: czy ktos ma prawdziwego Sonoff'a Touch i moglby mi sprawdzic co tam wisi na GPIO02 poza rezystorem podciagajacym 4k7 dla 1-wire?

Notka: widzialem schematy, gdzie GPIO02 bylo ciagniete do 3.3V przez 10k. Ale... TO troche na sztorc specyfikacji 1-wire, ktora wyraznie maluje 4k7 (zreszta... do tej pory zawsze wklejalem 4k7 i magistrala smigala elegancko niezaleznie od ilosci podpietych urzadzen i w granicach rozsadku dlugosci magistrali)

Z gory dziekuje za wszelkie porady praktyczne (porady "A probowales wylaczyc i wlaczyc" raczej mi tu nie pomoga ;) )

Pozdrawiam
Pawel
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

A próbowałeś wgrać soft dedykowany pod 01?
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/m ... 1-firmware
Pozdrawiam
Wojtek
Budek
Posty: 172
Rejestracja: ndz kwie 08, 2018 2:53 pm

Mam wolne ESP01. Wgrałem soft podany przez Wojtasa. Działa 100%.

Edit ...

Zrobiłem tak: Multiboard na ESP01 (konfig jako Sonof Touch), podłączyłem DS18B20 zasilanie 3.3, GND i Zółty prosto w G02 .... Działa.
Bez rezystora podciągającego 4,7k.

"U mnie działa" :)

/Budek
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

Multiboard na sonoff Basic wgrany ds18b20 podpięty a nie czyta.co może byc
plnuker
Posty: 97
Rejestracja: ndz gru 30, 2018 10:11 pm

Arek.kandula pisze: ndz lut 10, 2019 2:23 pm Multiboard na sonoff Basic wgrany ds18b20 podpięty a nie czyta.co może byc
- Jaki masz D18b20? gotowy z kabelkiem czy w obudowie TO92? Jeżeli gotowa sonda z kabelkami, to może mieć zamienione kable sygnał z zasilaniem (żółty z czerwonym). Sporo tego jest, szczególnie z importu.
- rezystor podciagajacy 4,7k miedzy sygnałem a zasilaniem
- odpowiednio skonfigurowany termometr w sofcie sterownika (np wybrane odpowiednie GPIO)
- na koniec dodanie urządzenia do SUPLA, Najlepiej zawsze po zmianie czegokolwiek usuwać i dodawać na nowo
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

Ds18b20 czujnik plus rezystor 4.7 wgrany multiboard na sonoff Basic .zaznaczone w konfiguracji termometry i nie działa .a można skonfigurować tzn dodać do supli urządzenie np. zamiast sonoff Basic sonoff inny.
plnuker
Posty: 97
Rejestracja: ndz gru 30, 2018 10:11 pm

Arek.kandula pisze: pn lut 11, 2019 7:57 am Ds18b20 czujnik plus rezystor 4.7 wgrany multiboard na sonoff Basic .zaznaczone w konfiguracji termometry i nie działa .a można skonfigurować tzn dodać do supli urządzenie np. zamiast sonoff Basic sonoff inny.
można, grunt żeby się zgadzały najważniejsze gpio
gpio 0 - przycisk
gpio1 i 3 , rx/tx
gpio 12 , przekaznik
w inCan Easy możesz w zasadzie dowolnie konfigurować
Arek.kandula
Posty: 393
Rejestracja: pn gru 24, 2018 8:52 am

A podpowie ktoś co wgrać do tego sonoffa żeby pokazywał temperaturę z ds18b20 bo już wysiadam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”