Zarządzanie gniazdkami z innej lokalizacji

Awatar użytkownika
MateO
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:31 pm

Witam!
Na początku pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Mam parę wątpliwości i pytań.
Zacznijmy od początku. Moja siostra prowadzi dwa pola campingowe jedno lokalnie drugie 2km dalej. Problem dotyczy przyłącza do prądu na odległym polu (trzeba jechać podłączyć i potem odłączyć). Chciałbym zamontować jej zdalne zarządzane kontakty. Jestem początkujący w IoT. :oops:
Na polu były wkopywane kable do kamer, od razu wprowadzaliśmy skrętkę do każdego punktu z gniazdkami.

Moja wizja ;p :
1. Serwer Supla na Raspberry Pi 3 B – posiadam
2. 3 punkty z gniazkami na polu ilość od 6 do 8 gniazdek na punkt + lan z switcha - zamontowane
3. Do każdego gniazdka jest zamontowany bezpiecznik B10. - zamontowane
4. Od bezpiecznika chce (może myślę że chce 😉) podłączyć przekaźnik bistabilny który by uruchamiał i wyłączał prąd w gniazdku.
4.a. czy odczytywanie stanu przekaźnika jest możliwe?
4.b. jak zaniknie prąd to przekaźniki wejdą w stan wyłączenia ( jest możliwość automatycznej aktualizacji do stanów które były?)
5. Do tych przekaźników bistabilnych myślałem podłączyć moduł przekaźników 8 kanałów z optoizolacją 5v /3.3v
6. Następnie jakieś Arduino lub coś innego z lanem tutaj proszę o sugestie.
7. Całość podłączamy do Supli.
Co o tym myślicie może jakieś inne rozwiązanie lub sugestie. Byłbym wdzięczny za każdą pomoc.
" Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania. "
Henry Ford
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

1. Serwer nie jest konieczny (wystarczy konto na cloud.supla.org)
2.Wystarczy postawić styczniki (3?) sterowane suplą
3.OK - jeśli mają być oddzielne, to dołożyć j.w.
4. Odp. wyżej
4a. Tak
4b. Tak
5. OK.
6. Jak masz sprowadzone do jednego punktu i masz tam dostęp do neta, to może być arduino, esp, RBPi dev nie ma pamięci stanu, więc odpada...
7. FINISH...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
MateO
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:31 pm

2. chodzi mi żeby każde gniazdko w jednym z 3 punktów włączać lub wyłączać na określony czas. Każdy punkt ma kilka gniazdek (od 6 do 8) i każde ma być sterowane osobno. To 3 styczniki chyba nie wystarczą mogę się mylić. :oops:
6. Co proponujesz jak dobrze myśle potrzebuje coś z 8 i/o. ?
" Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania. "
Henry Ford
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Na każdym z 3 punków musisz zainstalować coś w tym stylu bez dotyków oczywiście :)
viewtopic.php?f=10&p=38928#p38928
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
MateO
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:31 pm

Rozwiązanie fajne tylko nie mogę znaleść modułu ethernet dla esp8266.
" Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania. "
Henry Ford
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

MateO pisze: czw mar 28, 2019 12:37 pm modułu ethernet dla esp8266.
i tu może być problem, bo chyba nie ma jest na pokładzie wifi, chyba pozostaje Ci arduino z rj.
Ciekawe czy taki moduł Ethernet ENC28J60 dałoby spiąć z ESP, ciekawe czy są biblioteki?
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
MateO
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:31 pm

Myśle że wybiorę Arduino.

Wstępnie po moich przemyśleniach :P
1. Arduino Leonardo - A000057
arduino-leonardo-a000057.jpg
arduino-leonardo-a000057.jpg (59.16 KiB) Przejrzano 2819 razy
2. Ethernet Shield W5100 dla Arduino
ethernet-shield-w5100-dla-arduino-z-czytnikiem-kart-microsd.jpg
ethernet-shield-w5100-dla-arduino-z-czytnikiem-kart-microsd.jpg (63.43 KiB) Przejrzano 2819 razy
3. Moduł przekaźników 8 kanałów z optoizolacją - styki 7A/240VAC - cewka 12V (MOD-03285)
modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-12v.jpg
modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-12v.jpg (63.2 KiB) Przejrzano 2819 razy

Szczerze mówiłem że zaczynam przygodę z IoT a już w szczególności z Arduino. Mogę prosić o sprawdzenie czy nie popełniłem błedu i czy będzie to pasowało? :roll:
Chciałbym zamówić potrzebne części do jednego kompletu i zacząć dzióbać :lol:
" Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania. "
Henry Ford
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Do Arduino Leonardo nie wygrasz Supli, na ma za mało pamięci, tylko Mega wchodzi w grę.
pikciu
Posty: 22
Rejestracja: pn lut 04, 2019 11:20 pm

a nie prościej bez Arduino? Postawić jakiś access point który będzie rozgłaszać Wi-Fi dla ESP?
Awatar użytkownika
MateO
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:31 pm

Długa droga przede mną. ;) widzę że wszyscy polecają esp. Arduino niby łatwiejsze na początku kariery ale słabsze. Ale po zastanowieniu chce to zbudować na esp. Mam dwie opcje AP lub moduł lan. AP mogę zawsze postawić.

Doszedłem do tego punktu:
ArduCam ESP8266-12E WiFi IoT + Moduł sieciowy Ethernet ENC28J60
prawdopodobnie biblioteka :
https://github.com/UIPEthernet/UIPEthernet

w dobrym kierunku idę? :oops:
" Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania. "
Henry Ford
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”