Podlewanie

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

and111 pisze: pn sty 07, 2019 4:44 pm
cosmita pisze: pn sty 07, 2019 2:12 pm Witam,

Mnie by właśnie interesowało wykorzystanie sonoffa PRO czy takie podłączenie zasilacza 24 V AC będzie prawidłowe?
Zasilanie 220 daje dla sonoffa coby działało wifi i cały przełącznik a zasilanie z zasilacza 24 V AC daje na kanały + drugi przewód bezpośrednio do elektrozaworów

https://zapodaj.net/9d79ec5381cd5.jpg.html
Tak jak narysowałeś będzie OK.
Ważne: w Sonoof musisz przełączyć przełącznik S6 w pozycję 1 - najlepiej jeszcze przed wgraniem supli. Jeśli jest ustawiony w pozycji 0, to w danym momencie może być załączony tylko jeden kanał. Opcja teoretycznie byłaby przydatna w twoim przypadku, bo jak kolega pisał w danej chwili powinna być otwarta jedna linia nawadniająca. Problem w tym, że przy ustawieniu S6 w pozycji 0 sonoff rzeczywiście pozwoli na załączenie tyko 1 kanału, ale z poziomu aplikacji można teoretycznie załączyć wszystkie 4. Piszę teoretycznie, bo w praktyce będzie działał jeden - ten załączony jako pierwszy. Pozostałe - pomimo stanu w aplikacji "załączony" w rzeczywistości nie będą załączać przekaźników. Łatwo w takiej sytuacji (bez patrzenia na ogródek) stracić orientację który kanał jest w rzeczywistości załączony. Lepiej zatem ustawić S6 na 1 i wówczas stan kanałów z aplikacji pokrywa się ze stanem z rzeczywistości.
Przetestował ktoś to rozwiązanie, można budować podlewanie w oparciu o CH4 PRO zgodnie z tym schematem https://zapodaj.net/9d79ec5381cd5.jpg.html ? Jest jeszcze CH4 PRO R2, też będzie się nadawał ? https://pl.aliexpress.com/item/Sonoff-4 ... ea8dbab-21
PS proszę o linka do przykładowego zasilacza 24 V AC na szynę DIN.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

Witam,
Jest to moj pierwszy post i zapewne bardzo wiele wiedzy jeszcze muszę przyswoić. Jestem w trakcie projektowania systemu podlewania w domu i zastanawiam sie jaki system wybrać, mam przełączniki SONOFF (basic) oraz elektrozawory z chin takie z 3 liniami ( N - podpiete na stale, L1 linia z otwarcia zaworu i L2 do zamkniecia) , mam kilka pytan jak to zrobic elektrycznie i jakie sa mozliwosci Supli jesli chodzi o sterowanie:
1. Elektryka - zwor dziala na 230V - i chcialbym wyjsciem z SONOFF sterowac linie L1, a linie L2 poprzez dodatkowy przekaznik NO za 10pln z allegro. Przekazni ten ma na wejsciu 230, a sterowany jest przez wyjscie z SONOFF, W ten sposob zawsze mam L1 = 230 L2=0 ( przy wlaczonym SONOFF) albo L1=0, L2=230V przy wylaczonym SONOFF. Czy mozna to tak zrealizowac?

2.Nie mam jeszcze SUPLI zainstalowanej i przeprogramowanych SONOFF, wiec prosze o wyrozumialosc dot moich pytan, i bardziej mi chodzi o odpowiedz czy jest to mozliwe i ogolnie w jaki sposob, bez wchodzenie w szczegoly.

a. Pewnie nie ma problemu zeby zapodac schedule na SONOFFa i odpalac go np o 4 rano codziennie przez 10 min, ale prosba o potwrierdzenie

b. Jesli chcialbym teraz dodac do tego ze codzinnie ale od 31 marca do 31 pazdziernika, jak to mozna zrobic. Czy mozna to polaczyc ze soba?

c. Teraz chcialbym miec drugiego SONOFFa TH10 z czujnikiem wilgotnosci ( ale on nie steruje podlwaniem), zczytac z niego wilgotnsc i jesli wilgotnosc jest np 95% to zablokowac podlewanie. Tutaj chodzi mi bardziej o koncepcje czy dane z innego urzadzenia moga wplywac na prace drugego, Jak to jest realizowane, tez prosba o wskazowke czy da sie to zrobic i ogolnie w jaki sposob.

d. Do tego chcialbym dolozyc zczytanie prognozy pogody dla mojego miasta i jesli na dzisiaj sa planowane opady to zablokowac podlewanie, lub jesli jest planowany upal np temp pow 30stopni to podlewac dluzej tj o dodatkowe 10 min. Tutaj moje pytanie dotyczy czy mozna pobierac dane z zewnatrz systemu tj np napisac jakis serwis ktory odpytauje/ wyciaga dane z internetu i jest parametrem w sterowaniu domem.

Nieukrywam ze jestem na poczatku, i chcialbym wybrac system w ktorym mozna zrealizowac te cele. Mam dosc spore doswiadczenie programistyczne, wiec chetnie tez podziele sie swoja praca ( o ile juz ktos ne zrealizowal moich pomyslow).
Bardzo dziekuje za odpowiedzi i rekomendacje.
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

1. Dokładnie tak. Poczytaj też : viewtopic.php?p=32803#p32803

2a. Natywnie w supli (supla.cloud.org) są harmonogramy ale możesz "tylko" włączyć/wyłączyć wtedy takiego sonoffa który steruje zaworem ( o określonej godzinie w określonym dniu ) , bez sprawdzania waunków (jaka wigotnosc czy temeratura , .....)

2b , c i d : Supla nie ma jeszcze natywnie zaimplementowanych scen ale rozwiązaniem na no są skrypty fracz-a (supla.fracz.com) . Mozesz tam definować sceny otwarcia zaworu , drugą scenę zamkniecia zaworu, ktore to sceny , na podstawie zewnętrzenej prognozy pogody, zdefiniowanych w supli czujników wilgotności czy to czujników temperatury (ktore pracują na innych sonoffach) , będą ten zawór otwierac czy zamykać, w zadanych miesiącach czy tez dniach, ...... warunków możesz użyć mnóstwo. Żebyś takie sceny umiał definiować to musisz przebrnąć przez wątek : viewtopic.php?f=9&t=4131

I zostaje na koniec wywołanie tych scen. I tu jest problem bo ani z cloud-a , ani z www.fracz.com , nie wywołasz tych skryptów wg okreslonego harmonogramu. Do tego mógłbyś uzyć jakiegoś schedulera (cron , IFTTT, ...... ?) . Ja do pewnych celów podobnego typu uzywam IFTTT.

Spójrz też na mape drogową SUPLA ( viewtopic.php?f=17&t=3607 ) . Nastepna wersja supli to V2.4 czyli natywna implementacja scen w supli , ktora , mam nadzieje , rozwiąże problem wywoływania scen z harmonogramu (jak również może też być rowiązaniem dla Twoich potrzeb z punktów 2b ,c, d).
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

wsosniak dziękuje za super szybka odpowiedz ;)

wersja 2.4 jak rozumiem będzie za niedługo, wiec nie pozostaje mi nic innego jak przeprogramować SONOFFY i instalować Suple. Do tego czasu mogę tez już zacząć zabawę ze skryptami.
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

wsosniak, mam pytanie a w jaki sposób trigerujesz w IFTT, szukalem tam jakiegos schedulera cos jak crone, ale nie znalazlem takiej uslugi, a Ty z jak wyzwalasz akcje, mozesz opisać jak to robisz?

ja juz ogarnalem prognoze pogody we fraczu, i bede wyzwalal podlewanie jak prognoza na najblizesz 24h nie przewiduje opadow wiekszych niz zadana wartosc mm
tutaj jest skrypt :
viewtopic.php?f=9&t=4535
a tutaj warunek dowykoania po skrypcie ( start i stop do ilosc godzin w prognozie ktora biore pod uwage, a wart_zalaczenia to suma opadow po przekroczeniu ktorej warunek nie bedzie spelniony:

Kod: Zaznacz cały

{% set start =0 %}
{% set end= 24 %}
{% set wart_zalaczenia =10 %}
{%set i=0%}
{% set suma = 0%}
{% for item in prognoza %}
{% if i>=start and i<=end %}
{% set suma=suma+item.opad %}
{%endif%}
{%endfor %}
{{ suma >wart_zalaczenia }}
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

1) W IFTTT klikasz na NEW APPLET
2) w warunku IF klikasz na "+this" i szuaksz usługi "Date & Time"
3) klikasz na nią i ustawiasz o której coś ma się uruchomić
4) Potem w THEN klikasz na "+that" i wybierasz usługe WEBHOOKS
5) i w polu URL wklejasz URL-a publicznego sceny z supla scripts
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

Dziekuje za odpowiedz, ten serwis z data i czasem wyglada w porządku, trzeba tylko jak rozumiem zrobić w supli warunki na kalendarz tj to zeby np dzialalo od kwietnia do pazdziernika, ale jeszcze ciagle brakuje:
1. Uruchamiac zagniezdzenie w Iftt, tj z jedenego apletu odpalac drugi aplet, z drugiego trzeci itd Czy mozna tak zrobic
2. Uruchamiac warunki w IFTT z roznymi logicznymi operatorami, np jesli war1 lub war2 to akcja
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

W IFTTT tego nie zrobisz bo IFTTT to prosty mechanizm komunikacji bardzo wielu dostępnych usług/dostawców. W jednym czasie\wyrażeniu kojarzysz zdarzenia dwóch usług : IF <THIS> THEN <THAT> gdzie <THIS> to zdarzenie jednej usługi , <THAT> wykonqnie czynności drugiej usługi. Tu żadnych złożonych warunków nie zrobisz.

Na te Twoje dwa pytania jest, wg mnie , jedna odpowiedź : zagnieżdżania nie zrobisz w IFTTT ale zrobisz to w supla script tzn możesz jedną scenę wywołać z drugiej sceny ...... itd . A w IFTTT wywołujesz scenę "matkę" (ktora wywołuje te inne podsceny )
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

Tutaj umieściłem film jak u mnie wygląda system sterowania podlewaniem, na razie na sucho "na stole". Całość kosztowała mnie 120zl. Może komuś się przyda albo go zainspiruje żeby podobny system zrobić.
https://youtu.be/BbMvl-x9X1I
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

ciekawy_zycia pisze: śr kwie 17, 2019 1:28 pm Tutaj umieściłem film jak u mnie wygląda system sterowania podlewaniem, na razie na sucho "na stole". Całość kosztowała mnie 120zl. Może komuś się przyda albo go zainspiruje żeby podobny system zrobić.
https://youtu.be/BbMvl-x9X1I
Świetny wideo reportaż, dziękuje.
Przyda się tym bardziej że czeka mnie wykonanie podlewania.
Jakiej mocy (ile amper ma ten przekaźnik)?, sądząc po dźwięku jest to elektromagnetyczny, nie SSR?. Proszę o linka do tego przekaźnika i obudowy. Rozumiem że w tą obudowę przekaźnika można wkładać przekaźniki różnej mocy, ale czy też SSR?
Jeśli wiesz gdzie można kupić uchwyt (klamrę) aby zamontować sonoff basic na szynę DIN to też poproszę o linka. Najlepiej u chińskich przyjaciół.
Elektrozawór zastosowałeś na 230V. Nie jestem biegły w temacie ale to chyba nietypowe rozwiązanie (bezpieczeństwo)? Link do Twojego elektrozaworu też się przyda.
Jak skończysz projekt na gotowo, i będzie Ci się chciało to proszę o kolejny wideo reportaż. Będzie łatwiej.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”