Czujnik odległości i sygnalizator świetlny

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
pilcu
Posty: 203
Rejestracja: pt sty 11, 2019 9:49 am
Lokalizacja: Wrocław

Witam.
Chciałbym zrobić sygnalizację parkowania w garażu dla żony, bo ma problem z wyczuciem gdzie kończy się przód a musi podjechać dość blisko, bo garaż jest nie za długi.
Pomyślałem o takim zestawie:
sygnalizator.png
sygnalizator.png (4.22 MiB) Przejrzano 5306 razy
czujnik ultradżwiękowy.jpg
czujnik ultradżwiękowy.jpg (57.48 KiB) Przejrzano 5306 razy
LEDy w sygnalizatorze są zasilane 5V.
Wszystko chciałbym spiąć na Wemosie d1 mini i wyjście GPIO przez przekaźniki SSR do LEDów.

Jest możliwość stworzenia takiego softu, który mierzy odległość i po uzyskaniu odpowiedniej wartości załączyłby jedno wyjście GPIO?
Przełączenie koloru zrobię na tych przekaźnikach SSR, a będzie to sterowane właśnie sygnałem z Wemosa.

Ktoś pomoże? :D
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

Ze Suplą raczej to nie ma nic wspólnego :)

Tutaj ktoś coś podobnego zbudował -> https://majsterkowo.pl/garazowy-czujnik ... ietlaczem/
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
pilcu
Posty: 203
Rejestracja: pt sty 11, 2019 9:49 am
Lokalizacja: Wrocław

Pomyślałem o supli bo jest kanał z czujnikiem odległości.
Jeden z forumowiczów ma taki czujnik w klapie zasobnika na eko groszek i mierzy on odległość do węgla a jak spadnie poziom to załącza buzer.
peterson13
Posty: 52
Rejestracja: ndz sty 08, 2017 5:05 pm

Ten projekt też jest poza tematem SUPLI, ale ciekawy:

https://forbot.pl/blog/arduino-pomoze-b ... 2019-05-15
Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

A ja jak bym sie nie chciał grzebać w elektronice to zrobił bym to w taki sposób: :D

https://dompelenpomyslow.pl/wp-content/ ... 930163.jpg
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Poza supla ale chyba bym nie grzebał tylko kupił barierę podczerwieni zamontował do tego ledy i po sprawie
erzet
Posty: 29
Rejestracja: wt paź 30, 2018 6:15 pm

Pracuję nad czymś takim.
Na arduino mam czujnik, trzy diod wyswietlacz i buzzer. Odczytany dystans leci do rpi i supla sobie czyta dystans. To po primo ma pomagać w parkowaniu a sekundo wiem czy cos stoi w garażu czy moge wjechać. Czujnik uruchamiany jest suplowym automatem na 1 min po otwarciu bramy.

Ps
używam czasu przyszłego ponieważ jestem w fazie przejścia z działającego prototypu do gotowego produktu.

Jak skończę I będziesz chciał to dam ci źródła i opis
cino111
Posty: 714
Rejestracja: pn maja 07, 2018 8:00 pm

pilcu pisze: śr maja 22, 2019 10:36 am Pomyślałem o supli bo jest kanał z czujnikiem odległości.
Jeden z forumowiczów ma taki czujnik w klapie zasobnika na eko groszek i mierzy on odległość do węgla a jak spadnie poziom to załącza buzer.
Temat jeszcze aktualny?
Mogę zrobić taki soft z podglądem odległości na supli. Przy jakim dystansie ma się zapalić czerwona dioda (załączyć przekaźnik)? Przy przekaźniku wyłączonym przez styki NC ma być zasilana zielona dioda tak? Czy może odwrotnie? Więcej czasu samochód jest w garażu czy go nie ma? Pewnie jest, to może odwrotnie? Cewka przekaźnika będzie mnie czasu pod napięciem.
Awatar użytkownika
pilcu
Posty: 203
Rejestracja: pt sty 11, 2019 9:49 am
Lokalizacja: Wrocław

Większość czasu auto będzie w garażu, więc znacznie dłużej świecić będzie czerwona lampka.
Tak czy inaczej, mam zamiar zasilanie na lampki zrobić w ten sposób, żeby sygnalizator świecił będzie tylko przy otwartej bramie ale to już sobie ogarnę na krańcówce i przekaźniku.
ESP będzie aktywne ciągle i sygnał może podawać cały czas. To będzie pokazywało w apce czy auto jest w garażu.

Soft musi tylko mierzyć odległość i po dojechaniu auta na 15 cm przed czujnik ma zmienić lampkę z zielonej na czerwoną.
Po zamknięciu bramy, krańcówka odetnie zasilanie tylko do lampek a ESP nadal będzie pokazywać odległość w apce.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

pilcu pisze: pn maja 27, 2019 7:08 am Większość czasu auto będzie w garażu, więc znacznie dłużej świecić będzie czerwona lampka.
Tak czy inaczej, mam zamiar zasilanie na lampki zrobić w ten sposób, żeby sygnalizator świecił będzie tylko przy otwartej bramie ale to już sobie ogarnę na krańcówce i przekaźniku.
ESP będzie aktywne ciągle i sygnał może podawać cały czas. To będzie pokazywało w apce czy auto jest w garażu.

Soft musi tylko mierzyć odległość i po dojechaniu auta na 15 cm przed czujnik ma zmienić lampkę z zielonej na czerwoną.
Po zamknięciu bramy, krańcówka odetnie zasilanie tylko do lampek a ESP nadal będzie pokazywać odległość w apce.
Nie lepiej zrobić automatyczne zaświecanie i gaszenie na podstawie zmian odległości ?
Wystarczy zastosować prostą zasadę, że jak nastąpią zmiany w odległości to zaświecają się LED-y na min 30 sek. i nie musisz stosować detekcji otwartej bramy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”