Sterowanie światłem SALON - stan deweloperski

dishaxd
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2019 12:37 pm

Witam serdecznie Panowie,
Bardzo prosze o pomoc w zaplanowaniu i dobraniu odpowiedniego smart sprzętu.
Interesuje mnie sterowanie oświetleniem w salonie. Obecnie mam to tak rozwiązane że z trzech miejsc w salonie wypuszczone są po 2 fazy i załączanie z jednego miejsca.
Przed modyfikacjami.jpg
Przed modyfikacjami.jpg (111.54 KiB) Przejrzano 2635 razy

Jestem w trakcie montowania sufitu podwieszanego więc wszystkie klocki mogę schować wewnątrz.
sufit.jpg
sufit.jpg (79.71 KiB) Przejrzano 2635 razy
plan.jpg
plan.jpg (142.55 KiB) Przejrzano 2635 razy
Ogólnie chcę zamontować:
-X-1 oprawa nad stolik
-Y-1 oprawa nad stół
-Z- 2 szt. głownego oświetlenia - 2x około 2metry opraw z paskami LED w środku (ściemnialne)
-G- 3szt. taśm LED ozdobnych (nie muszą być załączane przy ścianie)

Jedyne co zdązyłem zrobić przed montażem kominka to z puszki dociągnąć przewód neutralny do 5paku włączników Siemona w razie jakiegoś Sonoff Touch czy coś dopuszkowego.

Mam 100 pomyslów na sekundę i żaden nie jest do końca dobry.
Na początku myślałem żeby każdego Siemona zastąpić Sonoff Touch ale jeden pod drugim chyba będzie głupio wyglądać, szczególnie że dwa ostatnie Siemony są schodowe, a z tego co mi się wydaje nie będą działać poprawnie ze standarodowymi włącznikami odpowiadającymi im. - mam rację ?

Teraz myślę, ale nie wiem czy się da. Sonoff 4ch pro pod sufitem i do tego 3 oprawy (X,Y,Z) tylko czy da się wykorzystać zwykłe włączniki ścienne i podpiąc do niego wszystkie 3 fazy z włączników? - mogę wymienić bistabilne na dzwonkowe jeśli coś da.
A sprawę z paskami LED (G) myślałem załatwić też Sonoff 4ch PRO tylko w półce meblowej - możliwość ręcznego załączania kanałów poprzez zamontowane przełączniki. -Ale tutaj na każdy pasel LED osobny zasilacz więc pomysł średni.
Myslałem jeszcze o Shelly WiFI RGBW2 LED Controler - tylko zamiast RGB podłaczyć 3 kanały pasków LED. Tutaj pytanie czy da się je załączać jakoś włącznikiem dzwonkwoym przy ścianie ? Np. 1 klikniecie - pasek led nr1, 2 klikniecia - pasek led przy oknie itp. ????

Czy SONOFF TOUCH można zaprogramować że przy przytrzymaniu rozjaśnia/ściemnia - jaki wtedy sterownik do oprawy?

Jesli macie jakieś pomysły które się sprawdzą bardzo proszę o wypowiedzenie się.
Zależy mi żeby to wszystko wyglądało schludnie szczególnie w miejscu gdzie obecnie są 5xSiemon10.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zamel ROW-02, ZAMEL ROW-02, Zamel SLW-01
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Chyba najlepszym rozwiązaniem było by u ciebie iść w rozwiązania dopuszkowe wiec w grę wchodzi Zamel shelly albo carving i do tego przełączniki dzwonkowe
dishaxd
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2019 12:37 pm

pzygmunt pisze: czw maja 23, 2019 5:34 am Zamel ROW-02, ZAMEL ROW-02, Zamel SLW-01
1) Mam rozumieć że Zamel SLW-01 do sterowania 3 paskami LED ? Montaż gdzieś pewnie pod sufitem bo do łączników już nie doprowdzę 3 łączeń taśm. Jedna faza na stałe do zasilenia zasilacza mam rozumieć, a od włącznika do wyjścia IN1? Jeśli tak to normalny czy dzwonkowy?
Będzie możliwość zaprogramować tak jak wspomniałem że np. jedno wcisnięcie dzwonkowego pod IN1 - załącza linię R, dwa wcisnięcia linię G, 3 wciśnięcia linię B? Czy w jakiś inny sposób się to uzyskuje ?

2) Jak ściemniać oprawami żółtymi używając ZAMEL ROW-02 ??????? Dodatkowo prosze o dobór sterownika WIFI do ściemniania LEDÓW. Oprawy mogą być po 1-10V lub na zwykłych paskach LED +zasilacz 12/24

3) Jak załatwić schodówki ? Będzie działać z Sonoff Touch lub ZAMEL ROW-02 ? Jeśli tak to czy do jednego schodowego wystarczy czy do obu ?

Skoro i tak mam wszystko zmieniać na dzwonkowe to nie lepiej jakiś Sonoff Touch ? I zamiast 5 takich co średnio na ścianie wygląda to znacznie mniej ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

1) Jak 3 taśmy white to SLW-02 i wtedy jedno naciśnięcie zaświeca lub gasi wszystkie.
2) Zamel nie ma ściemniaczy w ofercie ale jest firma, która od jakiegoś czasu pracuje nad ściamniaczem dla Supli. Podobno robią najlepsze ściemniacze na świecie. W dodatku ściemniacz będzie mógł pracować bez N-a i będzie konfigurowalny tak więc będzie można dostosować go pod konkretne źródło światła. Kiedy i czy w ogóle go wprowadzą to jeszcze nie wiem.
3)viewtopic.php?f=31&t=2017&p=25217#p25217

Poczytaj sobie o Sonoff-ach Touch.
dishaxd
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2019 12:37 pm

A czy Zamel SLW-02 przy zastosowaniu łącznika dzwonkowego rozjaśnia i ściemnia ?
Dodatkowo czy w aplikacji można każym z kanałów sterować (załączać, ściemniać) osobno ?


Prosze jeszcze o pomoc w dobraniu, rozwiazaniu problemu z roletami zewnętrznymi.
Mam obecnie Rolety zewnętrzne z możliwością sterowania pilotem MOBILUS COSMO HB(868Mhz) i taki pilot dostałem przy zakupie. Pytanie w jaki, najlepszy sposób rozwiązać sterowanie nimi zważając przede wszystkim na to że to łącznika roletowego dochodzi tylko 3 przewody. 1-wejscie, 2-wyjscie góra, 3-wyjscie dół. ???? Jest może jakieś rozwiązanie co aby wykorzystać to że są już radiowe i przerzucić to WIFI ?. Coś ala Sonoff RF Bridge? -tylko że tutaj 433Mhz. ???? Oczywiście dalej zależy mi żeby wszystko zgrać w jednej aplikacji np.SUPLA
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

dishaxd pisze: czw maja 23, 2019 4:24 pm A czy Zamel SLW-02 przy zastosowaniu łącznika dzwonkowego rozjaśnia i ściemnia ?
Dodatkowo czy w aplikacji można każym z kanałów sterować (załączać, ściemniać) osobno ?

Z przełącznika rozjaśnia i ściemnia ale wszystkie na raz a w aplikacji można sterować każdym kanałem niezależnie.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Do Mobilusa powstanie jakiś most ale nie mam pojęcia jeszcze giedy.
dishaxd
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2019 12:37 pm

W takim razie jakiś pomysł sterowania Roletami bez ingerencji w doprowadzenie N do łącznika ?

Powiedzcie mi jeszcze czy jest jakas duża różnica między sterownikami SLW-01 i SLW-02 ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Rolety muszą mieć N-a przy włączniku. To teraz standard więc nie powinno być problemu.

SLW-01 to RGB
SLW-02 to 3x białe ledy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”