Challange od żony - żarówka powiadomienie od zmywarki

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Tak to już jest, że jak się okazuje, ze to co "czubek" monsz wymyśla w domu zaczyna być pożyteczne, to i żonie się uruchamia ;)
"A zrobisz mi tak żeby żarówka w salonie zaświeciła na zielono jak zmywarka,suszarka albo pralka skończą "prać"? " Padło z ust małżonki i zacząłem kombinować.
Pomysł:
Wykorzystać posiadane oświetlenie ikea tradfri (żarówki RGB) do sygnalizacji stanów urządzeń.
Podejście:
Dochodzę do wniosku, ze najłatwiej będzie sterować żarówką przez node-red na podstawie tego co zwróci supla na temat zużycia energii przy danym urządzeniu, można by też użyć czujnika wibracji ale to liche rozwiązanie chyba.
Hardware:
Przyjmując że potrzebuję znać zużycie (natężenie) prądu realtime żeby móc na nie reagować odnalazłem:
- sonoff pow r2
-sonoff s20
Czy istnieje jeszcze jakieś inne urządzonko które może pomóc w realizacji pomysłu? np jakis zamel?

Czy macie jakieś uwagi, sugestie co do tego jak pomysł zrealizować? A może niepotrzebnie utrudniam i są jeszcze prostsze/tańsze rozwiązania?
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
djack2017
Posty: 686
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Vallhalen pisze: śr maja 29, 2019 5:20 am Dochodzę do wniosku, ze najłatwiej będzie sterować żarówką przez node-red na podstawie tego co zwróci supla na temat zużycia energii przy danym urządzeniu, można by też użyć czujnika wibracji ale to liche rozwiązanie chyba.
Hardware:
Przyjmując że potrzebuję znać zużycie (natężenie) prądu realtime żeby móc na nie reagować odnalazłem:
- sonoff pow r2
Pralka czy zmywarka nie pobierają energii przez cały czas. Ew. są pobory mniejsze i większe, zależnie czy uruchamia sie grzałka itp. Zależy to też od typu urządzenia i uruchomionego programu.
Jak to sobie dokładniej wyobrażasz?
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Wyobrażam sobie to tak, że moge zmierzyc (albo wiedziec z manuala od producenta urzadzenia) ile pradu jest pobierane w danym stanie i jesli informację o takim własnie stanie poboru pradu (lub zblizonym) otrzymam do supli to dalej juz z górki. Right?
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Do tego celu można by użyć ogranicznika mocy . To takie urządzenie w którym ustawia się moc przy której zadziała przekaźnik , często montowane w piwnicy w blokowiskach aby elektronarzędzi nie używać lub w odkurzaczach z dodatkowym gniazdem 230v załączenie podłączonej wiertarki powodowało załączenie odkurzacza
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

shimano73 pisze: śr maja 29, 2019 7:26 am Do tego celu można by użyć ogranicznika mocy . To takie urządzenie w którym ustawia się moc przy której zadziała przekaźnik , często montowane w piwnicy w blokowiskach aby elektronarzędzi nie używać lub w odkurzaczach z dodatkowym gniazdem 230v załączenie podłączonej wiertarki powodowało załączenie odkurzacza
A ogranicznik nie sprawi, że urządzenie (dajmy an to suszarka do prania czy ta zmywarka) mają różne stany poboru w zaleznosci od zalaczonego programu i jesli pobor bedzie inny niz ten ustawiony w ograniczniku to sie "wylaczy" ;) To by było bardzo nieładnie. Chyba ze zle rozumiem?
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Trudno powiedzieć należałoby to przetestować . Przypomniało mi się ze kiedyś wpadł w oko najprostszy ogranicznik, zrobiony był z kontaktronu na którym nawinięto kilka zwojów przewodu fazowego , przepływający prąd załączał kontaktron a ten sterował przekaźnikiem
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Też kiedyś coś takiego widziałem i to się powinno sprawdzić. Kontaktron powinien być zwarty przy najmniejszym, chwilowym poborze prądu przez pralkę / zmywarkę, itp.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

A może na zasadzie fotorezystora, na 100% zapala się led informujący o końcu pracy
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Może podaj model zmywarki, bo tak to nie za bardzo wiadomo co można wykorzystać jako info o zakończeniu pracy.
gbcolin
Posty: 121
Rejestracja: śr cze 12, 2019 4:13 pm

Dokładnie wykorzystać wyjście na diodę. Stan wysoki załacza np. sonoffa do tego skrypt na automate na tel żony i nie ma że zapomniała wyjąć heh.
Nie atakuję projektu Supli ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”