Podlewanie

artur_r
Posty: 10
Rejestracja: pt cze 28, 2019 7:52 am

pzygmunt pisze: pt cze 28, 2019 8:09 am ROW-07 ma na wyjściu 230V
da się to rozbić na sonoff 4CH pro żeby na wejściu i wyjściu było 24v ?
marek_kce
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 27, 2019 10:33 am

Ja wiem, że to jest forum Supli, ale czy akurat podlewanie ogrodu nie lepiej zrealizować w oparciu o gotowy sterownik, np. taki:
https://allegro.pl/oferta/programator-o ... 7600051920

Ten jest akurat dość drogi, bo ma 12 sekcji, ale takie na 6 sekcji da się kupić 100-150zł taniej.
maroko
Posty: 139
Rejestracja: ndz wrz 30, 2018 7:14 pm

Skoro suplować to wszystko co jest możliwe..
Równie dobrze można podejść do tematu: skoro brama działa na pilota, to po co do tego supla?
Nie rozumiem podejścia.
marek_kce
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 27, 2019 10:33 am

maroko pisze: pt cze 28, 2019 8:44 am Skoro suplować to wszystko co jest możliwe..
Równie dobrze można podejść do tematu: skoro brama działa na pilota, to po co do tego supla?
Nie rozumiem podejścia.
Ja również. Przecież nie po suplujemy bramę, żeby ją sobie otwierać telefonem (bo to akurat nie jest wygodne), ale po to by umieć ją otworzyć gdy nie ma nas w domu (np. kurierowi). Ja Supluję to czego albo nie da się rozwiązać inaczej, albo inne rozwiązanie jest skomplikowane/niewygodne/drogie. Rozumiem, że oczywiście można Suplować dla samego Suplowania. Ale ja mam akurat inne podejście w tym temacie...
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zgadzam się z @marek_kce. W przypadku sterowania podlewaniem wolałbym autonomiczny, dedykowany sterownik, a SUPLĄ sterowałbym włączenie / wyłączenie sterownika. Praktycznie każdy sterownik podlewania ma możliwość podłączenia czujnika wilgotności, które to podobno niezbyt dobrze się sprawują (informacje od osób mających automatyczne podlewanie - ja nie mam ogrodu :D). Do zacisków na taki czujnik podłączamy dowolne SUPLOWE urządzenie z przekaźnikiem i możemy wyłączyć automatyczne załączanie podlewania jeśli pada deszcz. Dalej można to uzależnić od pogody z Internetu, itp., itd.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W planach jest zrobienie oprogramowania dla sterownika podlewania tak aby był niezależny ale też aby można było nim sterować z Supli. To samo dotyczy termostatów. Nie pytajcie kiedy.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

pzygmunt pisze: pt cze 28, 2019 11:33 am W planach jest zrobienie oprogramowania ...To samo dotyczy termostatów. Nie pytajcie kiedy.
Fajnie by był jakby załapały się na sezon :).
Łatwiej będzie je testować ;)
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

pzygmunt pisze: pt cze 28, 2019 11:33 am W planach jest zrobienie oprogramowania dla sterownika podlewania tak aby był niezależny ale też aby można było nim sterować z Supli. To samo dotyczy termostatów. Nie pytajcie kiedy.
I to jest słuszny kierunek rozwoju SUPLI. A o "kiedy" nie pytam, bo mam świadomość, ile potrzeba czasu i zaangażowania w projekt SUPLA aby rozwijał się tak jak chcieliby użytkownicy.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

Robert Błaszczak pisze: pt cze 28, 2019 10:29 am ......... Praktycznie każdy sterownik podlewania ma możliwość podłączenia czujnika wilgotności, które to podobno niezbyt dobrze się sprawują (informacje od osób mających automatyczne podlewanie - ja nie mam ogrodu :D). ...............
też o tym słyszałem od osób które mają automatyczne podlewanie bazujące na czujnikach (wilgotności , opadów,..... ) podłączonych do sterownika, i wiem że nie do końca się to sprawdza.
Zanim "dorobiłem" się supli i automatycznego podlewania , przez 3 lata podlewałem trawnik "recznie" tzn sam decydowałem kiedy i przez ile będą chodzić zraszacze . Przez te lata wypracowałem własny system podlewania, któy jest bardzo prosty, tzn : jesli na dany dzien prognoza jest : brak opadów (lub przewidziane są minimalne opady) , przewidywana temperatura większa niz 15-18 st -> podlej trawnik rano (o 5tej lub 6tej rano) - ile ? metodą prób , błędów i obserwacji trzeba to dobrać indywidualnie. NIe jest ważne czy jest pełne słońce czy dzień ma być pochmurny, czy jest kwiecień czy lipiec, po prostu podlewaj jak nie ma być deszczu w danym dniu. Trawa , tak jak człowiek , przede wszystkim potrzebuje wody i nie ma co jej żałować Jeśli nie dopilnujesz i przesuszysz glębę (a tym samym trawa w mig zrobi się żółta) , to o ładnej trawie możesz zapomnieć w danym roku - i trzeba poczekać aż się odrodzi na wiosnę następnego roku.
Dodatkowo , przy takich upałach rzędu 30-35 st . Włączam jeszcze podlewanie koło 18-20-tej żeby ta trawa dostała trochę "wody do picia" przed snem :).

Na potwierdzenie , w załączniku macie jak wygląda mój trawnik a jak u sąsiada (i u innych jest podobnie , którzy mają automatyczne podlewanie bazujące na autonomicznym sterowniku z podłączonymi do niego czujnikami)

350m2 trawnika , zużycie wody 1,4 - 1,5 m3 na jeden dzień . W letnich miesiącach dochodzi do 30-40m3. Przez cały sezon zużycie na poziomie 100-120m3 = w katowicach to koszt 650- 700 zł. Czy to dużo ? od kwietnia do września/pażdziernika ? to jest średnio około 100zł na miesiąc. I dużo i mało :) Dużo jak parzysz na koszt , mało jak patrzysz codziennie na zieloną trawę :)

Na tą chwilę o 6tej rano podlewanie załącza mi się automatycznie - scena fracz-a_ z warunkiem wywoływana z IFTTT (czekam az bedzie mozna sceny z warunkami wywoływać w harmonogramów - zakładam ze to bedzie wersja cloud 2.4) i taki warunek o tej 6tej rano decyduje o moim podlewaniu:

{% set rain6h12 = getUrl('https://www.yr.no/place/Poland/Silesia/ ... recast.xml', '')|split('precipitation')[1]|split('"')[1]|raw %}
{% set rain12h18 = getUrl('https://www.yr.no/place/Poland/Silesia/ ... recast.xml', '')|split('precipitation')[2]|split('"')[1]|raw %}
{% set rain18h0 = getUrl('https://www.yr.no/place/Poland/Silesia/ ... recast.xml', '')|split('precipitation')[3]|split('"')[1]|raw %}
{% set TempAt15 = getUrl('https://www.yr.no/place/Poland/Silesia/ ... recast.xml', '')|split('<temperature')[2]|split('"')[3]|raw %}
{{TempAt15 >15 and (rain6h12 + rain12h18 + rain18h0) <3}}

Tak jak pisałem o 18tej tez czasami włączam to recznie jak są bardzo upalne dni :)
Załączniki
1.png
1.png (1.83 MiB) Przejrzano 3052 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Niestety nie mam trawnika (w bloku to chyba tylko na tarasie ;), więc w temacie teoretyzuję (no może coś wiem na bazie doświadczeń brata). Twoje rozwiązanie jest fajne, ale co się dzieje, gdy jednak internetowa pogodynka się pomyli lub gdy wyjedziesz na dwa tygodnie, a drugiego dnia po Twoim wyjeździe będziesz miał awarię Internetu? Wolałbym, aby pomimo opadów deszczu trawnik się podlał, niż brak podlewania przez cały urlop :D
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”