Licznik zużycia ekogroszku

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
pirat
Posty: 115
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

To może ja coś dorzucę mam zrobiony licznik spalania ekogroszku zrobiłem to 5 lat temu na atmega 8 sposób działania jest trochę inny niż opisany zamontowałem przekaźnik na wejściu do silnika motoreduktora który jest załączany na czas pracy motoreduktora.
Po testach jakie przeprowadziłem to przez 1 minutę pracy reduktora podawane jest około 0,22 kg węgla a to jest przeliczane w atmega na zużycie i wyświetlane w domu na wyświetlaczu.
Chciałem mieć podgląd spalania :D
Węgiel przywożę na cały sezon z jednego miejsca i frakcja jest w miarę jednakowa co przekłada się na dość dokładny pomiar około 90%
Mam dwa przyciski do kalibrowania opału od 0,15kg do 0,35kg na minutę pracy motoreduktora.

Dwa lata temu wydzieliłem w piwnicy małe szczelne pomieszczenie na ekogroszek w którym mieści się około 8m3 węgla z którego podawany jest ślimakiem ekogroszek do zasobnika w kotle.
Długość ślimaka około 3m i przez dwa sezony nie było żadnych kłopotów działa super i już zapomniałem co to znaczy zasypywać zasobnik został tylko popiół i czyszczenie pieca :roll:

Sterowanie zasypu do podajnika opiszę jak ktoś będzie zainteresowany bo odbiegam od tematu
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

u mnie nie ma nic nowatorskiego
Tarcze wykorzystałem z płyty CD, 8 magnesów neodymowych, więcej mogło by powodować ze kontaktron będzie cały czas zwarty
soft wrzuciłem do wemosa ten:
viewtopic.php?f=17&t=3981&start=20
W cloud wybrałem licznik wody, zmieniłem jednostkę na kg i podałem ilość impulsów na 1 kg - i tyle. Od paru tygodni działa dobrze. Widzę godzinowe, dzienne, miesięczne zużycie groszku. Do tego mam jeszcze założony czujnik ultradźwiękowy, ktory kiedyś tam wsadziłem i to wystarczy do kontroli opalu w podajniku
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 622
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

pirat pisze: pt lip 05, 2019 9:18 pm To może ja coś dorzucę mam zrobiony licznik spalania ekogroszku zrobiłem to 5 lat temu na atmega 8 sposób działania jest trochę inny niż opisany zamontowałem przekaźnik na wejściu do silnika motoreduktora który jest załączany na czas pracy motoreduktora.
Po testach jakie przeprowadziłem to przez 1 minutę pracy reduktora podawane jest około 0,22 kg węgla a to jest przeliczane w atmega na zużycie i wyświetlane w domu na wyświetlaczu.
Chciałem mieć podgląd spalania :D
Węgiel przywożę na cały sezon z jednego miejsca i frakcja jest w miarę jednakowa co przekłada się na dość dokładny pomiar około 90%
Mam dwa przyciski do kalibrowania opału od 0,15kg do 0,35kg na minutę pracy motoreduktora.

Dwa lata temu wydzieliłem w piwnicy małe szczelne pomieszczenie na ekogroszek w którym mieści się około 8m3 węgla z którego podawany jest ślimakiem ekogroszek do zasobnika w kotle.
Długość ślimaka około 3m i przez dwa sezony nie było żadnych kłopotów działa super i już zapomniałem co to znaczy zasypywać zasobnik został tylko popiół i czyszczenie pieca :roll:

Sterowanie zasypu do podajnika opiszę jak ktoś będzie zainteresowany bo odbiegam od tematu
Jak kiedyś przeszedłbyś na pellet to z takimi zasobami miejsca to byś skakał z radości. A jakbyś jeszcze zainwestował w dobry pellet to wynoszenie popiołu i czyszczenie pieca (ja robię odkurzaczem 5 minut) raz na 1.5 mc może ;)
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
pirat
Posty: 115
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Z pewnością mogę podawać pellet jeśli zajdzie taka potrzeba i zostanie wymieniony piec ale na razie zostajemy przy groszku pomieszczenie mam około 2mx2mx2m i okienko do wrzucania opału w górnej części boxu
Koszty wszystkiego nie przekroczyły 2000zł a jest spokój z ładowaniem opału i brudem wokół tego
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Opisz, a najlepiej wrzuć foty jak u ciebie jest skonstruowane podawanie opału do pieca z pomieszczenia
pirat
Posty: 115
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Sposób jest dość prosty zakupiłem rurę w centrostalu o średnicy 90mm z piątką ścianką około 80zł/metr i prąt fi 25mm ciągniony około 15zł metr następnie zwój ślimaka na allegro za 40zł metr. Pręt włożyłem do zwoju i punktowo pospawałem migomatem w ten sposób powstał ślimak który włożyłem do rury z jednej strony zrobiłem dekiel z łożyskiem o średnicy w środku fi 25 aby było prowadzenie ślimaka i wyciąłem otwór w końcówce rury wielkości 5cm na 15cm żeby zabierało węgiel na drugim końcu zamontowałem motoreduktor znalazłem używkę za 300zł na allegro z silnikiem 3f chyba 0,37kw albo mniejszym 11obr/min który zamontowany jest na drugim końcu .Poniżej motoreduktora w rurze wyciąłem kolejny otwór o podobnej wielkości do którego przyspawałem krótki kanał około 15cm i wyciąłem otwórz z tyłu zasobnika pieca do którego zamontowałem kanał którym wlatuje groszek.
Co ważne przed motoreduktorem trzeba przyspawać około 2 zwoje ślimaka odwrotne aby poprawnie węgiel się wysypywał i nie szedł do motoreduktora.
Całość zamontowałem pod kątem około 40stopni aby węgiel był zabierany z jak najniższa a wysypywany 4/3 zasobnika.
Czas wykonania kilka godzin jak miałem wszystkie części

Sterowanie:

Stycznik 3f który steruje motoreduktorem bezpiecznik który wyłącza zasilanie oraz wyłącznik czasowy na szynę arduino pro mini oraz komplet fotokomórek bramowych
Podawanie mam ustawione dwa razy na dobę o 9.00 i 21.00 o tych porach czasówka załącza arduino tylko na 15min i jeśli fotokomórki się widzą to jest sypany węgiel do momentu ich zasłonięcia. Fotokomórki są wewnątrz podajnika na przeciwnych ścianach zasobnika
Arduino by było zbędne ale był problem przelatujący węgiel włączał i wyłączał stycznik pod koniec sypania węgla stycznik "cykał" i napisałem program który wyłącza stycznik dopiero wtedy jeśli fotokomórki zasłonięte są dłużej niż 5sekund. Stycznikiem steruje triak podłączony do arduino.
W programie mam jeszcze zabezpieczenie jeśli ślimak się nie obróci w ciągu 5 sekund to też zostanie wyłączony zabezpieczenie przed spaleniem silnika w razie zatrzymania . Ale tego nie podłączyłem bo czasu brakło i tak zaszło do dziś, wszystko w skrzynce bezpiecznikowej z szyną
Koszt sterowania około150zł

Tak to wygląda w skrócie zdjęcia rzucę jak znajdę chwilkę i je zrobię jak ktoś ma pytania o szczegóły to pisać

Czas podawania węgla wacha się od około 1min w lecie do około 12min w mocnej zimie na 12godz piec 24kw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”