Chińskie LEGO - coś dla ESP na eliminację zakłóceń od "długich" kabli

Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

A gdyby tak tę płytkę zrobić w postaci modułu a'la wemos, taką uniwersalną, z miejscem na bme , sht , bh itp.
Należy pamiętać że takie układy scalone muszą być dwa , jeden przy esp po tem dłłłuuugi kabel i znów układ i czujnik :D
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Misiu
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 25, 2018 12:01 pm

@shimano73 myślę że moduł się nie sprawdzi (przynajmniej w moim odczuciu).
Nie każdy będzie chciał to podłączyć pod wemosa (ja na teraz potrzebuję pod malinę).

Osobiście wolałbym maleńką płytkę na SMD z goldpinami po dwóch stronach (lub miejscem na przewody), zamiast zworek 4 miejsca na zlutowanie ścieżek, coś na zasadzie:
Obrazek

jak płytka będzie dostatecznie mała to wystarczy podlutować 4 przewody z każdej strony, całosć w termokurczliwą i gotowe 8-)
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Ale zauważ że na drugim końcu kabla też musisz mieć taką płytkę do której podłączysz kolejną płytką z czujnikiem i to musi być zasilane .
Przy długich przewodach ,zwykle cienkich i niskim napięciu zasilania (3V3) zrobi się spadek napięcia co zacznie wpływać na stabilność komunikacji.
Taki moduł można by nałożyć na moduł wemos TP5410 oczywiście bez esp i zasilać go większym napięciem (5V),
Taka kaskada będzie również lepiej wyglądać niż sznureczek koralików z płateczek :D
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Misiu
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 25, 2018 12:01 pm

shimano73 pisze: śr lip 10, 2019 8:08 am Ale zauważ że na drugim końcu kabla też musisz mieć taką płytkę do której podłączysz kolejną płytką z czujnikiem i to musi być zasilane .
Przy długich przewodach ,zwykle cienkich i niskim napięciu zasilania (3V3) zrobi się spadek napięcia co zacznie wpływać na stabilność komunikacji.
Taki moduł można by nałożyć na moduł wemos TP5410 oczywiście bez esp i zasilać go większym napięciem (5V),
Taka kaskada będzie również lepiej wyglądać niż sznureczek koralików z płateczek :D
Wszystko zależy od projektu :) Przy 5V, skrętce kat 5e i długości 10-15m powinno śmigać. Kwestia częstotliwości odczytu. Ja potrzebuję pod BH1750, mogę pytać raz na kilka sekund.
Nie pomyślałem o TP5410 jako źródło potencjalnego zasilania.

Faktycznie wychodzi ładny sznureczek, ale po zamknięciu w obudowy nie będzie tak źle. Tak jak pisałem wszystko zależy od projektu i od potrzeb.
Misiu
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 25, 2018 12:01 pm

@shimano73, zamówiłem małą partię z aliego na testy. Jeśli zadziała z kablami ok 20m można pomyśleć nad profesjonalną PCB.
@kamaz8 zaofetował narysowanie płytki.

Czy ktoś jest zainteresowany? Moglibyśmy podzielić koszty (cena w JLCPCB to 2$ za płytki + ok 8 za wysyłkę)
Na jednej płytce z JLCPCB będzie ok 12 gotowych PCB, więc za 2$ + koszt listu mamy PCB dla 6 czujników (2 układy na kabel).
Ostatnio zmieniony pt lip 12, 2019 9:35 am przez Misiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Ja jestem chętny na jedną "dużą" płytkę.
winek1986
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 11, 2017 5:07 pm
Lokalizacja: Kaszuby

Zybi pisze: sob gru 08, 2018 9:14 pm Pod przycisk podłącz tak:
Witajcie , może ktoś jakiego rezystora R1 użyć do napięcia 15V AC?
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Misiu pisze: pt lip 12, 2019 8:08 am @shimano73, zamówiłem małą partię z aliego na testy. Jeśli zadziała z kablami ok 20m można pomyśleć nad profesjonalną PCB.
@kamaz8 zaofetował narysowanie płytki.

Czy ktoś jest zainteresowany? Moglibyśmy podzielić koszty (cena w JLCPCB to 2$ za płytki + ok 8 za wysyłkę)
Na jednej płytce z JLCPCB będzie ok 12 gotowych PCB, więc za 2$ + koszt listu mamy PCB dla 6 czujników (2 układy na kabel).
Jestem zainteresowany 1-2 szt. "dużej" płytki. Tylko jak zrozumiałem najpierw zrobisz testy z kablami ok 20 m?.
Proszę podziel się wnioskami po testach, co i jak podłączyłeś - schematem.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Zybi pisze: pt lip 12, 2019 9:19 am
Trochę czasu upłynęło od ostatniego posta. . czy pojawiły się jakieś gotowce płytki dla długich przewodów pod czujniki na i2c?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”