Bramka Z-Wave

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

@magix - przeczytałeś o co chodzi ?
Powstaje bramka która łączy ze sobą Suple i Z-Wave.
Urządzenie potrafi tłumaczyć Suplę na Z-Wave i w drugą stronę.

Po jednej stronie ma bibliotekę Supli, po drugiej bibliotekę Z-Wave.
Punk styku jest bardzo prosty.
Przykład.
Otrzymujesz polecenie z Supli "Otwórz roletę na 10%" i to polecenie leci do biblioteki Z-Wave. Ta już wie co zrobić.
Firma która się tym zajmuje wie co to "Z-Wave" i posiada wszystko co do tego potrzeba. Swój sprzęt również.

Z-Wave to standard. Jak jakaś roleta ma Z-Wave to będzie działać z tą bramką.
maroko
Posty: 139
Rejestracja: ndz wrz 30, 2018 7:14 pm

Ok, czyli z-wave kontrakton bezprzewodowy na oknie + bramka i w Supli mam info, czy okno otwarte/zamknięte.
Tak można to rozumieć?
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Tak
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
magx2
Posty: 351
Rejestracja: śr maja 17, 2017 1:27 pm
Kontakt:

Podając za Wikipedia zwave to protokół. Czy na zwave zbudowano jakąś specyfikację struktur danych itp?

Czy jak kupie urządzenia firmy A i podłączę je do centralki B (wszystko zwave) to urządzenia będą działać?
Java 4 Life :twisted:

API Java
GUI
Server Mock

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Ponoć tak.
magx2
Posty: 351
Rejestracja: śr maja 17, 2017 1:27 pm
Kontakt:

pzygmunt pisze: śr lip 17, 2019 8:45 pmPonoć tak.
A widzisz nie wiedziałem tego. Myślałem że zwave to tylko taki inny tcp/ip z opcją mesh
Java 4 Life :twisted:

API Java
GUI
Server Mock

rodis
Posty: 32
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:48 pm

No tak, ale to oznacza, że w domu mam kolejny nadajnik radiowy Z-Wave, który sieje kolejne pole elektromagnetyczne obok WiFi. (pomijam, czy to jest zdrowe/niezdrowe, ale ileż zakłóceń pola znowu powstanie).
Jasne, baza urządzeń się raptownie powiększy bo skanibalizujemy te z konkurencyjnego protokołu. Natomiast wolałbym aby firma Zamel nie dostała tym strzałem w kolano i nadal powiększała swoje portfolio produktów hardwareowych opartych o ESP i bazujących na WiFi. (Bo Iteadu ta bramka raczej nie powstrzyma)
No i też widzę w wyobraźni pewne "patologie", gdzie użytkownicy zamontują sobie w domu sprzęt Z-Wave od dowolnego dostawcy (bo jest estetyczniejszy niż Sonoff, czy nawet Zamel), a sterować będą tym chcieli poprzez chmurę Supli i bramkę. A dyskusja na forum pobiegnie w kierunku "Element XYZ nie współpracuje z bramką Supli" a deweloperzy ochotnicy bedą rozwijać bramkę, zamiast hardware na ESP.

Nawet jak się przyjrzymy samemu Z-Wave nie jest tak różowo. Nie do końca sprzęt jednego dostawcy integruje się z centralką innego.

Ja trzymam kciuki za Zamel i za ten projekt @pzygmunt
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

rodis pisze: czw lip 18, 2019 2:34 pm No tak, ale to oznacza, że w domu mam kolejny nadajnik radiowy Z-Wave, który sieje kolejne pole elektromagnetyczne obok WiFi. (pomijam, czy to jest zdrowe/niezdrowe, ale ileż zakłóceń pola znowu powstanie).
Jasne, baza urządzeń się raptownie powiększy bo skanibalizujemy te z konkurencyjnego protokołu. Natomiast wolałbym aby firma Zamel nie dostała tym strzałem w kolano i nadal powiększała swoje portfolio produktów hardwareowych opartych o ESP i bazujących na WiFi. (Bo Iteadu ta bramka raczej nie powstrzyma)
No i też widzę w wyobraźni pewne "patologie", gdzie użytkownicy zamontują sobie w domu sprzęt Z-Wave od dowolnego dostawcy (bo jest estetyczniejszy niż Sonoff, czy nawet Zamel), a sterować będą tym chcieli poprzez chmurę Supli i bramkę. A dyskusja na forum pobiegnie w kierunku "Element XYZ nie współpracuje z bramką Supli" a deweloperzy ochotnicy bedą rozwijać bramkę, zamiast hardware na ESP.

Nawet jak się przyjrzymy samemu Z-Wave nie jest tak różowo. Nie do końca sprzęt jednego dostawcy integruje się z centralką innego.

Ja trzymam kciuki za Zamel i za ten projekt @pzygmunt
Nie takie są założenia. Po pierwsze producentem tej bramki nie jest Zamel. Po drugie jest to bramka dla tych, którzy mają już Z-Wave i chcą podłączyć to pod Suple. Producent ma urządzenia, które są wyposażone w Z-Wave. Integrują się między innymi z Home Center Fibaro. Ta bramka da alternatywę.
rodis
Posty: 32
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:48 pm

Nie chciałem jawnie faworyzować żadnego producenta Z-Wave :D , ani nie twierdziłem że Zamel przygotowuje bramkę.
Pytałem tylko, czy Zamelowi, będzie się chciało robić taki odpowiednik np "Fibaro Motion Sensor", czy wspomniane wcześniej głowice termostatyczne, skoro użytkownicy sobie podepną ten konkurencyjny przez bramkę i rynek się wysyci.

Szczerze? gdybym miał mieszać oba systemy w domu, tylko dlatego, że na pewną firmę wydałem już sporo kasy (zwłaszcza na ich centralkę), to wolałbym go zdemontować i wystawić na allegro, póki ma wartość a odbudować cały system w domu na WiFi (korzystając z Zamela, Sonoffa czy Shelly). Kiedyś też chciałem mieć "tłumacza" Z-Wave/Supla w domu bo kilka elementów już było), ale potem postawiłem raczej na stopniowe wymienianie Z-Wave na rzecz Supli i tylko te głowice termostatyczne chyba już tylko obsługuję z Home center. To że mi jedna apka przykryje 2 różne technologie, nie ratuje mnie przed mnogością problemów interoperability.

No i gdy widzę entuzjazm deweloperów rozwijających soft Supli dla poszczególnych urządzeń, nie chciałbym aby ich para poszła teraz w bramkę.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Osobiście miałem kilkadziesiąt zapytań od osób które mają sprzęt na Z-Wave (po prostu już był wbudowany np w roletę) ale nie chcą wydawać majątku na drogie piloty czy centralkę np. Fibaro. To jest produkt właśnie dla nich.

Każdy ma inny punkt widzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”