Podlewanie

ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

wsosniak pisze: wt lip 16, 2019 7:25 am ja bym to podsumował tak : wszyscy myślą : TRAWA , jakie to proste w utrzymaniu i wogóle nie trzeba się do niej przykłądać żeby była zielona , raz na tydzień skosisz i masz dywan na jak na Camp Nou :) . A to gó..o prawda :) Trzeba się naprawdę przyłozyć żeby ten trawnik był zielony :) 6 lat użytkowania i dalej się uczę jak z nim postępować. CO roku jest jakaś niespodzianka która mnie zaskakuje. I tak jak napisałem : na tą chwilę ja mam prosty system który decyduje o podlewaniu . Ale oczywiście nie można powiedzieć ze to będzie pasowało wszystkim bo np @ciekawy_zycia może mieć inne spostrzeżenia co do sojego trawnika, bo : inna gleba , inny rejon polski a tym samym inna wilgotnośc powietrza, ...... i może trzeba w jego przypadku zastosować bardziej skomplikowany algorytm oparty na funkcjach logarytmicznych i pierwiastkach ? być moze tak :) i jak widać indywidualne podejście jest najlepsze.
A najgorzej to jest zaufać ogrodnikom którzy na ogrodnictwie się znają tak jak ja się znam na balecie :)
Pełna zgoda ;)
Awatar użytkownika
elhenio
Posty: 198
Rejestracja: wt sty 02, 2018 1:30 pm

Nie przebrnąłem przez wszystkie wiadomości... długie. Jak się powtórzą z kimś to przepraszam.
Co do podlewania to sugeruję proste rozwiązanie.
Zależność temperatury odpuścić. Problemem jest wilgotność a nie temperatura, to oczywiście jest zależne.
W zeszłą sobotę u mnie temperatura była dość wysoka a padało!
Pobierając dane atmosferyczne z sieci można wydłużać lub skracać czas podlewania, np 120% normy lub 90%. To jest na podstawie opadów.
Podlewać najlepiej np 3-4 rano. Na tyle późno, że rośliny już zaczynają żyć i na tyle wcześnie, że woda nie wyparuje i przeniknie, np trawa odżywia się poprzez korzenie a nie liście. Czym więcej przenika tym korzenie budują się mocniejsze.
Co do samego podlewania to co 3 dni ale więcej niż codziennie i mało.
Ja ma sterownik podlewania z bajerami z przed Supla :(.
Dzisiaj zrobiłbym najprościej, przekaźnik, harmonogram i tyle. Jak jest sucho to sobie ręcznie na tydzień zmienię. Od bajerów trawa nie rośnie :).
To mój punkt widzenia na ten temat, oparty na pewnym doświadczeniu.

PS
Regularnie kosić, nawozić, dosiewać, podlewać, wertykulować, napowietrzać, omiatać i tak 200 lat. Idealna receptura na angielską trawkę :)

PSS
Ja nie mam takiego trawnika, mam dwa psy i jeszcze 190 lata koszenia :):):)
Pozdrawiam
elhenio
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

elhenio pisze: wt lip 16, 2019 8:44 am ....
Co do samego podlewania to co 3 dni ale więcej niż codziennie i mało.
....
U mnie to nie działa - sprawdziłem . Nawet jak wleje w trawe 10mm (czyli u mnie 3m3 wody na 300m2) i zostawie to na kilka dni , to latem , w pierwszym dniu (słonecznym , bezdeszczowym) po tym podlaniu jest w miarę ok, ale drugim dniu niepodlewania, ziemię mam suchą jak skałę i widać ze ta trawa się robi taka "klapnięta"

Ale potwierdza to fakt że nie mozna porównywać trawy podlewanej w górach , na śląsku , nad jeziorem , czy nad...... Co miejsce to jest inaczej :)
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

wsosniak pisze: wt lip 16, 2019 10:00 am
elhenio pisze: wt lip 16, 2019 8:44 am ....
Co do samego podlewania to co 3 dni ale więcej niż codziennie i mało.
....
U mnie to nie działa - sprawdziłem . Nawet jak wleje w trawe 10mm (czyli u mnie 3m3 wody na 300m2) i zostawie to na kilka dni , to latem , w pierwszym dniu (słonecznym , bezdeszczowym) po tym podlaniu jest w miarę ok, ale drugim dniu niepodlewania, ziemię mam suchą jak skałę i widać ze ta trawa się robi taka "klapnięta"

Ale potwierdza to fakt że nie mozna porównywać trawy podlewanej w górach , na śląsku , nad jeziorem , czy nad...... Co miejsce to jest inaczej :)
a może własnie rozleniwiłeś/rozpieściłeś swoja trawe, codziennie dając jej nadmiar wody, wiec nie wyksztalcila głębokich korzeni ;) Może dobrze jej zrobi jak ja wychowasz ;) Śmieje sie oczywiscie, pewnie lepiej znasz swoja trawe i nie dasz jej zrobić krzywdy ;) Jeszcze dodam ze sa różne gatunki trawy i niektore lepiej sobie radza podczas suszy inne gorzej, trawnik moze byc na pełnym słońcu inny tylko przez kilka godzin na dobe, jeszcze inny na stoku południowym i dlatego każdy będzie miał swoja metode. Ja mam trawe na mazowszu gdzie zreguły sa piaski, ale akurat to jakis obszar pobagienny i jest glina (czyli warunki idealne na trawe). Planuje jeszcze w nast roku troche nasypac na gore piasku zeby woda miala taka naturalna gabke z woda i bede testowal podlewanie jeszcze rzadsze co 2-3 dni wlasnie.
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Swego czasu podlewałem tak, że woda "weszła" do piwnicy - i również słaby efekt, trawa żółkła jakby usychała.
W tym roku pomogło dużo werykulowanie i aerowanie (takim elektrycznym, małym urządzeniem). Dość późno to zrobiłem i po trawniku praktycznie nie było śladu, ale jeszcze się ładnie odbudował i efekt bardzo dobry. Planuję tak "skarać" trawnik na zimę, a wczesną wiosną dosiać trawę (w tym roku wschodziła bardzo "leniwie"). + sypię nawóz co jakieś 2 tygodnie.

A co do elektrozaworów - takie z allegro po 20zł dadzą radę czy niezbyt? Wiem, że czas pracy do 1h ale mi i 20 minut wystarczy..
ciekawy_zycia
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 06, 2019 8:35 am

ciekawy_zycia pisze: pn lip 15, 2019 12:43 pm Ja podlewanie mam zrobione w następujący sposób. Sprawdzam prognozę pogody dla mojej działki na najbliższe 24h , i obliczam jak długo ma byc wlaczane podlewanie. Max to 1h podlewania. Parametry ktore sa brane do obliczenia długości podlewania to suma opadów przez najbliższe 24h, max temp przez nast 24h, oraz średnia temp ( zliczana z 24 najbliższych godzin). Np dzisiaj prognozowany jest brak opadów, temp średnia 18 stopni i 22 to max temp, skrypt wyliczył mi 44min podlewania.
Jeśli chodzi o szczegóły to trzeba się namęczyć żeby to wszystko zagrało:
1. O 7:05 odpalane jest otwarcie elektrozaworu z clouda SUPLI
2. O 7:15 odpalana jest z IFTT scena z supla.fracz.com, scena ta sprawdza czy czas podlewania nie skończył się ( Podlewanie_Po_10Min)
3. o 7:25 odpalana jest scena z supla.fracz.com, scena ta sprawdza czy czas podlewania nie skończył się ( Podlewanie_Po_20Min)
.... tych scen mam 5 różnią się tylko czasem odpalenia warunku sceny. Jeśli warunek jest spełniony to zamykam zawór
4. tak czy inaczej o 8:00 zamykam zawór z harmonogramu supli (harmonogram ten jest odpalany co 1h) - takie dodatkowe zabezpieczenie żeby mieć pewność.

Jestem w fazie testowania parametrow podlewania tj:
1. Czas (dlugosc) max podlewania - narazie ustawiona na 1h
2. Sumy opadow ktore uznaje za max, powyzej tej wartosci nie uruchamiam podlewania, dla mniejszych wartosci obliczam czas. Narazie mam ustawiona na 3mm (czekam na deszczowa pogode)
3. Temp max podczas dnia ktora uznaje za taka dopuszczalna, tzn jesli w ciagu dnia bedzie wieksza temperatura to zwiekszam czas podlewania. (narazie 24stopnie)
4. Bede tez probowal zrobic wywowalnie rekurencyjne ( tej samej sceny s samej siebie z odstepem czasowym ) - w celu ograniczenia liczby scen.

Wnioski
W skryptach supli brakuje bardzo duzo :
1. Brak wiekszosci funkcji matematycznych np nie moglem skorzystac z logarytmu
2. Brak harmonogramu dla scen w skryptach!!!!!
3. Brak zmiennych globalnych, takie ktore moga przechowywac dane pomiedzy poszczegolnymi uruchamieniem skryptow.
4. Jak sie odpowiednio skomplikuje kod i rozwiązanie to udalo mi sie zrelizowac taki sposob podlewania.
5. Pomimo ze czas mam obliczony dosc dokladnie co do sekund to tak czy inaczej tylko sprawdzane jest co 10min wiec mozliwy czas otwarcia to 10, 20, 30 etc... Mozna to zrobic co 1min albo jeszcze czesciej ale wtedy bede mial za duzo scen (co 1min to 60 scen). Bede tez testowal rekurencyjne wywolanie scen.
6. Brak paremetrow przekazywanych do sceny.

Kod: Zaznacz cały

Wyniki podlewania po kilku dniach testow:
data		opady	temp_max 	temp_sr	Wspolczynnik	Czas[min]
2019-07-16	0,9	20		16	0,26		16
2019-07-18	0	22		17	0,76		46
2019-07-19	1,5	26		22	0,43		26
2019-07-20	0	27		22	0,91		55
2019-07-21	10	29		22	0		0
2019-07-22	0	26		21	0,85		51
Jestem zadowolony z tego jak wygladaja wyniki oraz jak to wyglada na glebie. Trawa zakielkowala zgodnie z planem.
Przesuwam od dzisiaj podlewanie na 6:00 - utrzymujac max 1h podlewania. Docelowo mysle ze będzie 5:00am (na max 30 min) + 6:00am tez na max 30min. Tak zeby podlac , potem odczekac az nasiaknie woda i potem znowu podlac.
Harmonogram zrobiony w skryptach supli ze sprawdzaniem co 5 min.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

to i ja dodam swoje 3 grosze:

Stosuję
Dzielnik_wody_gardena.jpg
Dzielnik_wody_gardena.jpg (38.91 KiB) Przejrzano 2752 razy
Zamiast dedykowanego programatora "W połączeniu ze sterownikiem nawadniania GARDENA C1060 (art. nr 1864, 1866), automatyczny dzielnik wody może nawadniać do 6 obszarów ogrodu jeden po drugim." SUPLA i skrypt dla Rasp Pi w oparciu o linki bezpośrednie. Przerwa w podlewaniu danej na ok 15s przełącza do następnej sekcji. Minus to brak możliwości sprawdzenia na jakiej sekcji skończylismy (zapisywanie pkt końca czasem jest zawodne)

Odczytuję dane z wodomierza i podlewanie ustawiam raczej na ilość m3 niż na czas

Do tego polegam na czujniku deszczu i miernikach wilgotności gleby ( w ich wskazaniach interesuje mnie głównie delta pomiaru).

Prognozę pogody traktuję z przymrużeniem oka choć korzytam ze sprawdzonego windy.com (dopracowane i wiarygodne modele pogody)

No choćby dzisiaj - faktycznie do tej pory spadło 2mm wody (mam stację pogodową z miernikiem). Wg windy.com mialo być kilka opadów a łączna ich ilość miała dawać 8mm ;)
dydyrydy
Posty: 301
Rejestracja: pt mar 01, 2019 7:35 pm

Nadszedł czas na ogarnięcie Supli do podlewania. Przeczytałem cały ten temat, niestety linki do schematów już nieaktywne. Pierwsze pytanko brzmi co do obslugi 5 linii? Sonoff 4 plus co jeszcze jako 5 linia? Druga sprawa to zasilanie 24V elektrozaworów. Wiem już, że wersja Pro Sonoff jest bezpotencjałowa, ale proszę o wyjasnienie co po kolei podłączam. Jedynie rozumiem wersję bez Pro gdzie na wyjściu jest 230V i od każdego z czterech wyjść daję do wejścia zasilacza 230/24V i potem już z tego zasilacza prosto do elektrozaworu?
Prośba o rozjaśnienie za co z góry dziękuję.
Moja Supla: ;)
3 x Sonoff SV (brama wjazdowa, garażowa i furtka)
2 x Sonoff Basic (oświetlenie)
1 x Sonoff SV (oświetlenie)
1 x Sonoff 4CH Pro (podlewanie)
1 x Sonoff 4CH (różne graty)
isom
Posty: 48
Rejestracja: sob paź 27, 2018 6:09 am

Może to pomoże https://prntscr.com/oqyq6o
Zawory stosowane do nawadniania w większości zasilane są 24V/ AC czyli nie stosujesz zasilacza tylko transformator ( napięcie przemienne a nie stałe ) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”