Nowy dom - instalacja elektryczna

Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Wszystko, zależy jakiej "firmy" zastosujesz wyłączniki.
Jeżeli mają głębokość np 2÷2,3cm ok.
Ale ja będąc "nieświadomy", spodobały mi się wyłączniki "pewnej" firmy, a one mają 2,7cm głębokości i jest problem. Albo wymiana na inne, albo rezygnacja z ROW-a.
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

U mnie w zakupionym budynku od dewelopera (stan deweloperski), przy instalacji opartej o "drut" bardzo ciężko jest zamontować np. ROW-02 (aby spać spokojnie). Dlatego też wymieniłem 33 puszki głębokie na puszki z kieszenią , w dwóch takich puszkach mam SLW-01 + zasilacz F&F ZI-20-12P i tu też nie ma zbyt wiele luzu (przewody łączące moduły lub/i łączniki są już oparte o linkę).
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

pzygmunt pisze: pn sie 19, 2019 12:23 pm Wszędzie dodaj skrętkę. Do włączników oświetlenia, pod grzejniki, pod okna, drzwi itd. Oczywiście poza standardową elektryką. Może teraz tego nie wykorzystasz ale kto wie... może w przyszłości.
A czy są przewidziane moduły z podłączeniem poprzez ethernet dla zwolenników kabla? Np od Zamela?
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

forall pisze: pn sie 19, 2019 11:48 am Dzień dobry,

Konczy się budowa domu i niedlugo przyjdzie czas na eletrykę i chciałbym zapytać tutaj na co zwrócić uwagę przy projektowaniu elektryki, żeby później bez problomu wdrożyć rozwiazania supli jako inteligny dom :-).
Ja polecam, tak jak przedmówcy, puszki kieszeniowe - dałem takie w mieszkaniu i do instalacji modułów są bardzo dobre.
Polecam Ci też co innego - ustal wszystko z elektrykiem, co ma gdzie być i najlepiej patrz jak to jest potem zrobione. Niestety człowiek na błędach się uczy - malowanie z elektrykiem kredą po ścianie, gdzie co ma być bywa zgubne. Można się zdziwić. Najlepiej jak wszystko jest rozrysowane i ustalenia podpisane, żeby potem nie było problemu. Ja niestety nie dopilnowałem wszystkiego i w paru miejscach nie jest tak jak bym chciał. Niech Ci elektryk pokaże wnętrze rozdzielnicy (bo tu też czasem bywa wesoło) i zrób sobie na przyszłość zdjęcia, gdzie biegną kable - przydatne :D
Udanej instalacji i jak najmniej problemów.
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Możesz też użyć zamiennie mniejszych modułów od shelly, za chwilę ma się pojawić 4 rewizja pierwszego modułu która pewnie będzie miała juz za sobą wszelkie problemy wieku dziecięcego o których choćby ja pisałem tu na forum :)
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”