Z Zigbee przez MQTT do Supla

vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Jest o co walczyć, lista urządzeń wspieranych w projekcie (zigbee2mqtt) https://www.zigbee2mqtt.io/information/ ... vices.html
zawiera kilkaset pozycji w tym dostępne w Polsce (Xiaomi, IKEA, OSRAM, Philips)

Zaprogramowanie Core2530 od waveshare (https://botland.com.pl/pl/xbee/5338-cor ... igbee.html) okazało się całkiem proste [firmware dostępny w projekcie zigbee2mqtt)

Do tego UART -USB (mój na CP2102) lub można łączyć bezpośrednio do serial raspberry Pi

Dalej Mosquitto - MQTT broker, Red-Node z wygodnym do testów GUI

Na koniec po stronie SUPLA:

- kompilacja Supla-Dev (wersja dla raspberry Pi za parametrami -D__GPIO_SIMULATE=1 włączającego istniejącą już w kodzie obsługę "virtualnych" gpio
- dopisanie do Supla-Dev obsługi komunikatów w json przychodzących z MQTT broker'a


UWAGI:

- na razie wykonałem test w ramach PoC: czytanie komunikatu json , ustawianie /supla_virtual_dev/gpio/gpioX/value w uruchamianym ręcznie skrypcie python
- wykorzystanie zapomnianego obecnie w SUPLA Raspberry Pi jest tu z oczywistych powódów uzasadnione
- koszty uniwersalnej bramki DIY Zigbee są zdecydowanie mniejsze niż tych dostarczanych od producentów sprzętu
- urządzenia Xiaomi, OSRAM, Philips, (mniej IKEA - cena dobra ale wygląd taki sobie) są estetyczne i w lepszych cenach (patrz np Zamel PNW-01 1,9m !!!)
- chętnie odpowiem na pytania i podam szczegóły, jak będzie zainteresowanie
- na zdjęciu czujnik zalania Aqara Xiaomi
zigbee_1.jpg
zigbee_1.jpg (475.61 KiB) Przejrzano 5633 razy
zigbee_2.jpg
zigbee_2.jpg (664.68 KiB) Przejrzano 5633 razy
zigbee_3.jpg
zigbee_3.jpg (2.55 MiB) Przejrzano 5633 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Nie myślałeś aby Core2530 połączyć z ESP i zrobić z tego bramkę Supla Wi-Fi <-> ZigBee?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Robert Błaszczak pisze: ndz sie 25, 2019 12:22 pm Nie myślałeś aby Core2530 połączyć z ESP i zrobić z tego bramkę Supla Wi-Fi <-> ZigBee?
To się wydaje lepszym pomysłem.
Budujemy bramkę WIFi<->Zwave.
Będzie można to do tego wykorzystać
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

W tym konkrentym przypadku, oczywiście nie ja napisałem firmware dla CC2530.

Obsługa Zigbee jest zawarta w tym firmware (projekt [zigbee2mqtt]) a on współpracuje z MQTT w serwisie napisanym w Node.js

Stąd wybór Raspberry Pi.

Ta obsługa Zigbee jest tam na tyle uwiwersjalna, że wspiera te 300+ urządzeń.

Nie byłem specialnym funem Zigbee ale jak zobaczyłem ładnie wyglądające urządzenia Xiaomi lub gniazdo Ikea za 49zł to pomyślałem, że warto to sprawdzić

Jasne może istnieje lub ktoś napisze taki interface zigbee2mqtt na ESP8266. Wtedy taką bramkę na ESP8266 można bez problemu wykonać.

He, he, ale to widzę sprowadza się do tego, że z niejasnych dla mnie powodów, w SUPLA Rasperry Pi został zapomniany.

Wg projektu zigbee2mqtt mozliwa jest instalacja na Rasperry Pi zero a to 26zł do 60zł ( w wersji z WIFI na pokładzie). Małe wymiary, ładne obudowy.

Na prawdę nie rozumiem dlaczego ESP jest takie tu popularne.

Poza tym MQTT powinno być już od dawna natywnie wspierane przez Supla server. He, he chyba nawet nadal nie jest w planach ;)
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

@PZygmunt - "Budujemy bramkę WIFi<->Zwave." - jakieś terminy, oczekiwany poziom cenowy?

Bramka ZigBee <-> Philipsa to ponad 300zł, Ikea to ok 200zł to i tak dużo.

Czy WIFi<->Zwave. będzie na poziomie cenowym Zamel - np MEW-01 to np przedział 350 -450zł ?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A tak przy okazji. Czy miał ktoś do czynienia z produktami firmy ELSAT s.c.?
Mają czujniki zasilane bateryjnie komunikujące się po BT LE. Np. temperatura i wilgotność https://inode.pl/iNode-Care-Sensor-HT,p,25 licznik impulsów https://inode.pl/iNode-Energy-Meter-opto,p,27. Do tego mają bramkę BT <-> Wi-Fi na ESP32: https://inode.pl/iNode-MCU-USB-p45.
Może dałoby się to dosyć prosto "oSuplować".
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Ten iNode Energy Meter to na prawdę ciekawe znalezisko.

Doskonałe rozwiązanie do starszych liczników np gazu.

BT LE - to dobry kierunek gdzie nie można doprowadzić zasilania. Daje też realną możliwość skutecznego zasilania słonecznego nawet w czasie polskiej , jesiennej szarugi.

Duży minus w stosunku np do komunikacji LoRa to realnie niewielki zasięg w BT LE - (moej doświadczenia to max 15m)

Niedawno zakupiłem ESP32 właśnie ze względu na wsparcie BT LE. Mam kilka czujników wilgotności i przewodności gleby - Xiaomi Miflora (komunikacja po BT LE). Był od ręki do wykorzystania kod w python więc zastosowałem Rasperry PI Zero z BT LE

"Może dałoby się to dosyć prosto "oSuplować"." - no właśnie przecież jest gotowa wersja licznika na ESP8266
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

vcompl pisze: ndz sie 25, 2019 1:37 pm @PZygmunt - "Budujemy bramkę WIFi<->Zwave." - jakieś terminy, oczekiwany poziom cenowy?

Bramka ZigBee <-> Philipsa to ponad 300zł, Ikea to ok 200zł to i tak dużo.

Czy WIFi<->Zwave. będzie na poziomie cenowym Zamel - np MEW-01 to np przedział 350 -450zł ?
Nie wiem jakie będą ceny tej bramki ale ma to być niskobudżetowy produkt tak więc powinien być bardzo atrakcyjny cenowo by się opłacało go dokupić do już istniejących urządzeń.
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

@PZygmunt - a terminy?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Prototyp stoi na moim biurku. Software będzie gotowy do 2 miesięcy. Kiedy trafi na rynek. Tego jeszcze nie wiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”