Harmonogramy, sceny, zdarzenia

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Chciałbym w tym wątku przedyskutować jak widzielibyście harmonogramy, sceny i zdarzenia.

Harmonogramy czyli planowanie włączania / wyłączania różnych urządzeń w czasie. Tutaj np. mogą być dodatkowe warunki np. wyłącz światło o 20 tej o ile żadna z czujek nie wykryła ruchu w ostatnich 30 min.

Sceny - np. "Idę spać" to gasi się oświetlenie, "Wyjazd" - zamykają się rolety

Zdarzenia Np. Wykryto ruch - załącz światło, wyślij powiadomienie
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Harmonogramy widziałbym jako kalendarz zdarzeń jednokrotnych i powtarzalnych.
Jednokrotne mają przypisaną datę i akcję do wykonania.

Powtarzalne mają przypisany interwał i akcję do wykonania, np. w prostej formie co (xx min, xx godzin, xx dni, tydzień)
i zaawansowanej formie - format crona, aby łatwo uzyskać interwał np. każdy pierwszy piątek miesiąca, co 15 minut w parzyste godziny

Akcją do wykonania byłoby do wyboru:
  • scena
  • http request
  • email
  • google push notification
  • SMS(?)

Sceny
Poza scenami widocznymi dla użytkownika np. "Idę spać" dobrze byłoby mieć "sceny" do użytku wewnętrznego, które można podpiąć jako akcje pod zdarzenia.
Sama scena byłaby sekwencją włączeń/wyłączeń kanałów, z możliwością wstawienia warunków, opóźnień itp.

Zdarzenia
Wykonaj akcję po pojawieniu się każdej nowej danej w kanale
Wykonaj akcję przy braku danych z danego kanału w określonym czasie (np. alert po godzinie braku danych z czujnika)
Wykonaj akcję warunkowo jeśli wartość w danym kanale:
  • jest true
  • jest false
  • jest większa
  • jest mniejsza
  • jest równa
  • nie jest równa
od ...
Rafaello
Posty: 108
Rejestracja: ndz maja 29, 2016 1:34 pm

Nooo widzę że wreszcie ruszyły całą para prace nad harmonogramem. Moje gniazdka na to czekają :).

Może na sam początek udostępnić proste harmonogramy jednokrotne, włącz/wyłącz, oraz cykliczne, tj. np uzależnione od dni tygodnia, weekendy itp., a w następnej kolejności tworzyć ciąg zdarzeń.

pzdr
RW
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

czy takie harmonogramy umożliwią również odczyt stanu kanału na jednym esp i wpłynąć na stan kanału na innym esp ?
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

shimano73 pisze:czy takie harmonogramy umożliwią również odczyt stanu kanału na jednym esp i wpłynąć na stan kanału na innym esp ?
Tak ma być.
viewtopic.php?f=8&t=294
malirth
Posty: 20
Rejestracja: śr cze 29, 2016 9:47 am

Koncepcja opisana przez 0xFF bardzo przypadła mi do gustu.

Dodałbym jeszcze możliwość rozbudowania sterowania o kilka pozycji, tak aby możliwe było wykonanie akcji jeśli spełnionych jest kilka warunków.
Pozwoli to m.in. na utworzenie histerezy dla temperatury lub wilgoci (np. przy sterowaniu zraszaczami).
Minister Zdrowia i Opieki Psychiatrycznej OSTRZEGA!
Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją lub skonsultuj z elektronikiem lub programistą, gdyż każdy układ niewłaściwie stosowany może zagrażać twojemu życiu lub zdrowiu!
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Czy coś wiadomo kiedy można liczyć na jakaś formę "scen"
PLF10T
Posty: 233
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Bardzo ciekawe pomysły i z niecierpliwością będę czekał na pierwsze elementy z tego (pod-)projektu. Propozycja opisana przez 0xFF bardzo konkretna i fajna, choć wziąłbym pod uwagę spostrzeżenie Rafaello, by zacząć od czego małego i sukcesywnie budować większą całość. To pozwoli na bieżąco weryfikować słuszność założeń i w razie potrzeb od razu je korygować. Będzie może trwało dłużej, ale większa szansa zmajstrowania czegoś naprawdę przemyślanego.
kaz
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 14, 2016 7:57 pm

Wymieniłem wczoraj soft w sonoff-ie i wszystko śmiga jak należy. Dziękuję autorowi za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą.
Niestety brakuje mi jednej jak dla mnie bardzo ważnej funkcjonalności - mianowicie chodzi mi o harmonogramy
W tym wątku poruszany jest temat zaawansowanych funkcji, a ja myślę że przydałaby się na początek funkcja planowanie włączania / wyłączania
Czy autor ma zamiar w niedługim czasie wprowadzić taką funkcję :?:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Tak. Cierpliwości ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”