Mały, bezprzewodowy czujnik temperatury na radiu

krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

QLQ pisze: pt paź 18, 2019 10:47 pm Jak obiecałem pliki z obsługą BME280 oraz BH1750.
BME_BH_868MHz.rar

Filmik z działania: https://youtu.be/e_SsksKYvMI
Fajne to rozwiązanie 😀 a myślałeś o obsłudze czujnika stężenia cząstek w swojej stacji?
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

krycha88 pisze: sob paź 19, 2019 7:17 am
QLQ pisze: pt paź 18, 2019 10:47 pm Jak obiecałem pliki z obsługą BME280 oraz BH1750.
BME_BH_868MHz.rar

Filmik z działania: https://youtu.be/e_SsksKYvMI
Fajne to rozwiązanie 😀 a myślałeś o obsłudze czujnika stężenia cząstek w swojej stacji?
W Koszalinie zanieczyszczenie znikome więc zrezygnowałem. Ale miałem też taki zamiar.

O! Ale do kuchni czy łazienki jako czujniki CO i gazu, zalania idealne. Zaraz na Ali coś kupimy.
Musi w Supla jeszcze pojawić się funkcja alarmu I będzie super.
Ostatnio zmieniony sob paź 19, 2019 7:27 am przez QLQ, łącznie zmieniany 1 raz.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Rafał, fajny film :) , dzięki.

Tak jak powiedziałeś w swoim materiale, Moteino doskonale nadaje się do wykonania stacji pogodowej zasilanej panelem solarnym i akumulatorkiem (np. 18650). Ma więcej wejść/wyjść analogowych oraz cyfrowych od ESP, a te dają możliwości zastosowania różnych czujników.

Odnośnie zasięgu radia 868 MHz, to przed chwilą idąc po chlebek do piekarni zabrałem ze sobą transmiterek. Bramka leżała na wewnętrznym parapecie okiennym (1 piętro) w mieszkaniu. Ja oddaliłem się od bramki w linii prostej o ok. 100 - 120 m i miałem bezproblemowe odczyty. Dopiero jak przeszedłem za drzewa to straciłem odczyty (rano w Zielonej Górze padało, drzewa mają jeszcze sporo liści, które są na dodatek mokre, co wpłynęło mocno na przerwanie transmisji). Nadmieniam, że stosuję moduły radiowe w wykonaniu standardowym. Są też wersje HCW z podwyższoną mocą nadawania.
Tak więc jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w domkach ze sporą działką, na której mogą sobie postawić małą, bezobsługową stację meteo (a nie mają zasięgi sieci Wi-Fi).
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Potwierdzam Robert. Ubiegles mnie i moje zamiary - Też zabrałem Suplę z 868MHz do sklepu. Zasięg tak na oko 100-150 m w linii prostej także tego.... jest super!

Jak pisałem pogodynka już działa na 868Mhz z BME i BH. Drugi transmiter tez juz uruchomiony tak do testów.
.
IMG_20191019_161618.jpg
IMG_20191019_161618.jpg (423.73 KiB) Przejrzano 2883 razy
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Widzę po zdjęciu, że dzisiaj szanowna małżonka będzie zadowolona. Zniknęły "jakieś nikomu niepotrzebne kable" z balkonu :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Robert Błaszczak pisze: sob paź 19, 2019 7:17 pm Widzę po zdjęciu, że dzisiaj szanowna małżonka będzie zadowolona. Zniknęły "jakieś nikomu niepotrzebne kable" z balkonu :lol: :lol: :lol:
A żebyś wiedział.😂
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Czujnik w opcji, której brakowało w Supla. Super!

Pytanie do @Roberta:

czy masz już jakies wyniki jak zmniejsza się pojemność baterii w czasie i ile czasu czujnik może na niej działać?

Wykonywałem testy z układami z https://wisen.com.au/blog/running-a-wir ... -a-cr2032/ - tam czasy ok roku wydają się jak najbardziej realne. Winsen twierdzi, że optymalizował dobór układów pod kątem ekstremalnie niskiego poboru prądu.

Ciekawe jak radzi sobie moteino w Twoim układzie? Który czujnik jest najlepszy - poprawne wskazania temp / wilg i niski pobór energii.?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Witam,

Niestety nie posiadam odpowiedniego sprzętu pomiarowego aby sprawdzić faktyczny pobór prądu / pojemność baterii. Nadajniki działają u mnie od miesiąca i spadek napięcia w tym okresie mierzony przez mikrokontroler wyniósł 0,01 - 0,02 V. Według opinii na forum LowPowerLab (producenta Moteino) przy zastosowaniu ich bibliotek programistycznych osiągnięcie takiego wyniku (1 rok działania na baterii o pojemności 1,2 Ah) nie stanowi żadnego kłopotu.

Odnośnie czujnika, to mam problem z Si7021. Przy przekroczeniu wilgotności ponad 92% czujnik się zawiesza i przestaje przekazywać dane. Wilgotność w pomieszczeniu musi spaść do wartości ok. 60% aby czujnik ponownie zaczął mierzyć T/H. Takie zjawisko obserwuję sporadycznie w łazience, kiedy dziecię zrobi sobie "spa" :D
Zamówiłem SHT31, zobaczymy jak one będą się sprawować.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Ryrzy
Posty: 148
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:40 am

Robert Błaszczak pisze: pt paź 25, 2019 11:22 am Witam,

Niestety nie posiadam odpowiedniego sprzętu pomiarowego aby sprawdzić faktyczny pobór prądu / pojemność baterii. Nadajniki działają u mnie od miesiąca i spadek napięcia w tym okresie mierzony przez mikrokontroler wyniósł 0,01 - 0,02 V. Według opinii na forum LowPowerLab (producenta Moteino) przy zastosowaniu ich bibliotek programistycznych osiągnięcie takiego wyniku (1 rok działania na baterii o pojemności 1,2 Ah) nie stanowi żadnego kłopotu.

Odnośnie czujnika, to mam problem z Si7021. Przy przekroczeniu wilgotności ponad 92% czujnik się zawiesza i przestaje przekazywać dane. Wilgotność w pomieszczeniu musi spaść do wartości ok. 60% aby czujnik ponownie zaczął mierzyć T/H. Takie zjawisko obserwuję sporadycznie w łazience, kiedy dziecię zrobi sobie "spa" :D
Zamówiłem SHT31, zobaczymy jak one będą się sprawować.
wlasnie dotarly do mnie plytki INA219 do pomiaru, moze takim czyms sprawdzic ;)
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Tylko , że sam INA219 pobiera prąd.

Spadek napięcia u @Roberta jest obiecujący.

Osobiście zawsze stosowałem czujnik HTU21 ale nigdy nie patrzyłem na min poboru prądu.

Ten czujnik na zewnątrz z zasilaniem ogniwem słonecznym (choćby takim jak w lampach ogrodowych) będzie wieczny.

Pytanie czy można optymalizować koszt tak aby zejść do poziomu 40-50zł

Np CZUJNIK TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI - XIAOMI to koszt ok 50zł

Czujnik po 868Hz nie ma ograniczeń zasięgu jak Bloothooth BLE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”