Czujnik obecności samochodu

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Witam wszystkich.

Po lekturze różnych artykułów na tym forum znalazłem jeden z interesujących wątków - a mianowicie czujnik obecności samochodu w garażu. Rozwiązanie bardzo przydatne w sytuacji kiedy mamy więcej samochodów niż miejsc w garażu.

Moje dotychczasowe doświadczenie z SUPL-ą ogranicza się do zakupienia sonoff-a basica z wgraną suplą (no i oczywiście podłączenie tego do clouda) oraz przeczytania części poradnika Arduino na stronie FORBOT-a.

Jednak w głowie zbudowałem takie oto urządzenie:
1. moduł WiFi ESP8266 Wemos NodeMCU V3 - jako "jednostka centralna"
2. zasilacz po telefonie komórkowym
3. czujnik odległości HY-SRF05 albo US-015 - oba mają zasięg do 400 cm
4. jakaś w miarę ładna i tania obudowa w którą da si zamknąć "jednostkę centralną" i czujnik odległości
5. oprogramowanie napisane w oparciu o Arduino.

Logika działania:
a. czujnik podwieszony jest pod sufitem garażu mierzy odległość do podłogi garażu . Zakładam że odległość ta znajduje się w przedziale 2,5 do 3 metrów. Dlatego dobrany jest czujnik o zasięgu do 4 metrów. Jak ktoś ma jeszcze wyższy garaż to oczywiście można zastosować czujnik o jeszcze większym zasięgu.
b. jeżeli czujnik nie "widzi" podłogi, czyli jakąś przeszkodę znajdującą się pod czujnikiem to sygnalizuje do klienta że jest przeszkoda, jeżeli widzi przeszkodę to sygnalizuje "wolną drogę"
c. podczas uruchamiania urządzenia - czyli w trybie 192.168.4.1. - oprócz standardowych parametrów konfiguracyjnych (sieć, serwer, itd.) trzeba by podać odległość od czujnika do podłogi, tak aby czujnik wiedział kiedy garaż jest pusty.
d. sygnalizacja mogłaby być bardzo prosta: pusty garaż - zielone światło na sygnalizatorze, jest przeszkoda - czerwone światło na sygnalizatorze.

Na koniec pytanie: czy to ma sens?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W b masz małą nieścisłość ale ogólnie pomysł ok.
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Tak. Powinno byc: jezeli czujnik nie widzi podlogi, czyli jedt jakad przeszkoda .....
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Napisałeś
jeżeli widzi przeszkodę to sygnalizuje "wolną drogę".
Chyba powinno być jeżeli nie widzi przeszkody ro sygnalizuje „wolną drogę”
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Tak. To drugi błąd. Powinno byc; Jesli widzi podloge ....
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Pomysł jest ok, ale jeśli potrzebujesz tylko wyświetlić sygnalizację infoświatełkiem :D to ten projekt w ogóle nie potrzebuje supli a nawet dostępu do internetu i ESP. Samo Arduino ogarnie cały proces.

Chyba że chcesz sprawdzać z pracy czy żona zajęła prawe czy lewe miejsce czy coś...
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Może kolegę zainteresuje już gotowe rozwiązanie.
viewtopic.php?f=9&t=4823&hilit=Samochod ... u&start=40
Jest to czujnik parkowania montowany z przodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć go na suficie, tylko do wykrywania obecności pojazdu.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
juras
Posty: 102
Rejestracja: pn lut 03, 2020 5:39 am

No i moze to byc dodatkowe zabezpieczenie auta zeby "samo" nie odjechalo np. w nocy
Jesli ustawi sie powiadomienia to poinformuja nas o zmianie stanu w garazu
To tylko szukanie dodatkowych zalet dla pomyslu :)
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

fracz pisze: czw lut 06, 2020 7:16 am Pomysł jest ok, ale jeśli potrzebujesz tylko wyświetlić sygnalizację infoświatełkiem :D to ten projekt w ogóle nie potrzebuje supli a nawet dostępu do internetu i ESP. Samo Arduino ogarnie cały proces.

Chyba że chcesz sprawdzać z pracy czy żona zajęła prawe czy lewe miejsce czy coś...
Pomyślałem o SUPLI bo skoro mam otwieranie bramy garażowej w SUPLI to chciałem wiedzieć w tym samym narzędziu czy warto, czy tez nie warto bo już miejscówka zajęta i trzeba szukać gdzie indziej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”