Czujnik obecności samochodu

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Lector pisze: czw lut 06, 2020 7:47 am Może kolegę zainteresuje już gotowe rozwiązanie.
viewtopic.php?f=9&t=4823&hilit=Samochod ... u&start=40
Jest to czujnik parkowania montowany z przodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć go na suficie, tylko do wykrywania obecności pojazdu.
Chyba o coś takiego chodzi - muszę poczytać
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

fracz pisze: czw lut 06, 2020 7:55 am https://youtu.be/tIviZJhjJx0
A można to połączyć z moim pomysłem?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

ktsurma pisze: czw lut 06, 2020 11:00 am
fracz pisze: czw lut 06, 2020 7:55 am https://youtu.be/tIviZJhjJx0
A można to połączyć z moim pomysłem?
Tego gotowca nie można połączyć. Ale zrobić samemu dość łatwo, jeśli zna się podsatwy programowania i elektroniki w stylu DIY, Arduino
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1972
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Też bym sobie lub bardziej małżonce coś takiego zrobił , tylko u mnie ze względu na stojące na końcu regały i wjazd tyłem , trochę się to komplikuje. Kontrola od góry nie pokaże zbliżania się do punktu stop, tylko " ...jeszcze, jeszcze trochę , bum" :lol:
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

shimano73 pisze: czw lut 06, 2020 11:17 am Też bym sobie lub bardziej małżonce coś takiego zrobił , tylko u mnie ze względu na stojące na końcu regały i wjazd tyłem , trochę się to komplikuje. Kontrola od góry nie pokaże zbliżania się do punktu stop, tylko " ...jeszcze, jeszcze trochę , bum" :lol:
Widziałem raz inne podejście do tematu. Zależy czy chcesz wjechać jak najdalej się da, aby przy bramie było miejsce, czy też wjechać jak najmniej, aby brama się zamknęła i z tyłu zostało jak najwięcej miejsca (Twój przypadek?)

W tej drugiej sytuacji pomocne może być postawienie fotokomórek np 15 cm przed bramą (w środku), które zapalą Ci zieloną lampkę gdy samochód wyjedzie poza ich widoczność.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1972
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

klew pisze: czw lut 06, 2020 11:27 am
shimano73 pisze: czw lut 06, 2020 11:17 am Też bym sobie lub bardziej małżonce coś takiego zrobił , tylko u mnie ze względu na stojące na końcu regały i wjazd tyłem , trochę się to komplikuje. Kontrola od góry nie pokaże zbliżania się do punktu stop, tylko " ...jeszcze, jeszcze trochę , bum" :lol:
Widziałem raz inne podejście do tematu. Zależy czy chcesz wjechać jak najdalej się da, aby przy bramie było miejsce, czy też wjechać jak najmniej, aby brama się zamknęła i z tyłu zostało jak najwięcej miejsca (Twój przypadek?)

W tej drugiej sytuacji pomocne może być postawienie fotokomórek np 15 cm przed bramą (w środku), które zapalą Ci zieloną lampkę gdy samochód wyjedzie poza ich widoczność.
Jak zwykle masz rację , ale ... jako automatyk muszę przewidzieć (zboczenie zawodowe :lol: ), że zanim żona wjedzie ta fotokomórka będzie dawała "zielone światło" , by się nie okazało, że ktoś coś zostawił w garażu i ją zasłoni , wówczas wjeżdżając można by się nie doczekać na znak stop. Tu już potrzebna logika i jakieś powiadomienie, otwieramy bramę i kontrolujemy czy komórka jest OK, jeśli nie to zakaz wjazdu. Żaden "sygnalizator świetlny" nie wchodzi w rachubę - popsuje "dizajn" ściany frontowej garażu :D , tym bardziej że musiałby być widoczny z wysokości bocznych lusterek auta. Myślałem na halogenem nad bramą który teraz oświetla wjazd aby wymienić na RGB , wówczas czerwone światło mogło by informować o zakazie wjazdu, ale w słoneczny dzień nie będzie widać tego światła. Więc co robić panie, co robić ? ;)
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

shimano73 pisze: czw lut 06, 2020 11:48 am
Jak zwykle masz rację , ale ... jako automatyk muszę przewidzieć (zboczenie zawodowe :lol: ), że zanim żona wjedzie ta fotokomórka będzie dawała "zielone światło" , by się nie okazało, że ktoś coś zostawił w garażu i ją zasłoni , wówczas wjeżdżając można by się nie doczekać na znak stop. Tu już potrzebna logika i jakieś powiadomienie, otwieramy bramę i kontrolujemy czy komórka jest OK, jeśli nie to zakaz wjazdu. Żaden "sygnalizator świetlny" nie wchodzi w rachubę - popsuje "dizajn" ściany frontowej garażu :D , tym bardziej że musiałby być widoczny z wysokości bocznych lusterek auta. Myślałem na halogenem nad bramą który teraz oświetla wjazd aby wymienić na RGB , wówczas czerwone światło mogło by informować o zakazie wjazdu, ale w słoneczny dzień nie będzie widać tego światła. Więc co robić panie, co robić ? ;)
Może rozwiązania bardziej analogowe? ;) Ja długo się zastnawiałem co zrobić w jednym miejscu i wybór ostatecznie padł na lustro.
unnamed.jpg
unnamed.jpg (62.31 KiB) Przejrzano 2037 razy
pol_pl_Mata-parkingowa-PARK-STOP-4322_4.jpg
pol_pl_Mata-parkingowa-PARK-STOP-4322_4.jpg (28.96 KiB) Przejrzano 2037 razy
Natomiast sygnalizację obecności pojazdu najlepiej zrobić czujnikiem z sufitu na środku miejsca parkingowego
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4006
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Możesz dać dwie fotokomórki oddalone od siebie o np. 0,5 m. Jeśli obie nie są zasłonięte (nie ma samochodu), to nic się nie świeci. Wjeżdżasz autem (zasłaniasz pierwszą i drugą fotokomórkę) zapala się zielone światło. Jedziesz głębiej do garażu i odsłaniasz pierwszą fotokomórkę - zapala się czerwone światło.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Kolega @ktsurma chce po prostu wiedzieć czy w ogóle jest sens otwierać bramę bo może jedyne wolne miejsce jest zajęte.
Awatar użytkownika
ktsurma
Posty: 162
Rejestracja: pn lis 18, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Zgierz

Dokladnie. To jest pierwszy i podstawowy cel zabawy. Dodatkowo - o ile sie uda - to czy juz wjechalem na sciane czy nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”