ZAMEL - ZAPROSZENIE DO TESTÓW LIW-01

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dokładnie tak
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Ja również rozważałem wykorzystanie LIW-01 do monitorowania ilości paliwa (ekogroszek/miał/pellet) w zasobniku kotła CO. Mój kociołek ma taką funkcjonalność i sprawdza się ona niemal 10 lat.
Chciałem coś podobnego zrobić u brata.
Wykazywany przez Was "marker" czy "wydarzenie" oznaczone jest jako "zasyp paliwa".
Aby odczyty (dane) były prawidłowe, w sterowniku podawane są dla danego paliwa dwa parametry (w SUPLI mogłoby to być w CLOUD) :
1. Czas pracy ślimaka (podajnika), jaki jest potrzebny do opróżnienia zasobnika [min].
2. Ilość paliwa podawanego przez ślimak w jednostce czasu [kg/min].
W chwili zasypu użytkownik wpisuje ilość zasypanego paliwa [kg]. Warunek prawidłowych odczytów test taki, że powinniśmy podczas zasypu uzupełniać zasobnik do pełna.
W ten sposób wiemy jakie jest bieżące zużycie opału i jaki jest poziom paliwa w zasobniku. U mnie sterownik wylicza jeszcze szacunkowy czas (data i godzina) w którym paliwo w zasobniku wyczerpie się (przelicza poziom paliwa przez ilość paliwa podawanego przez podajnik w ciągu ostatnich kilku/kilkunastu godzin. Mam też zdefiniowane powiadomienie (SMS i email) informujące o kończącym się paliwie w zasobniku.
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Tak sobie czytam powyższe posty i przyszło mi na myśl iż LIW-01 mógłby być używany do odliczania (taka opcja w Cloud -ie).
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

Na kiedy jest planowana sprzedaż licznika? Zrobiłbym sobie sam, ale ten ma obudowę na szynę DIN, więc byłby idealny.
Awatar użytkownika
Ernest
Posty: 212
Rejestracja: wt paź 04, 2016 6:37 am

Hej,

Na tą chwilę zdeklarowanie terminu jest trudne, wszystko się wydłuża jeżeli chodzi o produkcję.
W tym tygodniu wyślę LIW-01 do testów - wybierzemy ciekawe aplikację i wyślemy do testowania, tak żeby w domach się nie nudziło :)
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Czy stosując moduł LIW-01 do pomiaru gazu wraz z IN-Z61 musi zostać zastosowany separator zgodny z Ex (ATEX)?

Otrzymałem taką informację od Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.:

"Zaproponowany do współpracy z gazomierzem nadajnik impulsów niskiej częstotliwości IN-Z61 jest urządzeniem kontaktronowym, czyli urządzeniem tzw. prostym z punktu widzenia obowiązujących w Polsce norm iskrobezpieczeństwa. Aby można było zliczać impulsy, impulsator musi być zasilany prądem z dedykowanego wejścia urządzenia współpracującego, które musi posiadać cechy obwodu iskrobezpiecznego. Gazomierz w bliskości, którego zainstalowany jest impulsator zabudowany jest w strefie zagrożenia wybuchem typu 2, tak więc układ zasilający obwód impulsatora musi być wykonaniu iskrobezpiecznym i posiadać stosowny certyfikat zgodny z Dyrektywą Unijną ATEX."
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Proponowałbym Ci zapytać się o te kwestie producenta IN-Z61. Nie widzę nigdzie DTR-ki tego nadajnika impulsów, ale moim zdaniem skoro został dopuszczony do obrotu i sam czujnik jest w wykonaniu ATEX (przecież rurka kontaktronowa to już jest praktycznie ATEX), to nie widzę przeciwskazań. Oczywiście PSG sp. z o.o. dało Ci odpowiedź w stylu "nie i nie zawracaj nam Pan głowy".
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Robert Błaszczak pisze: śr mar 25, 2020 1:51 pm Proponowałbym Ci zapytać się o te kwestie producenta IN-Z61. Nie widzę nigdzie DTR-ki tego nadajnika impulsów, ale moim zdaniem skoro został dopuszczony do obrotu i sam czujnik jest w wykonaniu ATEX (przecież rurka kontaktronowa to już jest praktycznie ATEX), to nie widzę przeciwskazań. Oczywiście PSG sp. z o.o. dało Ci odpowiedź w stylu "nie i nie zawracaj nam Pan głowy".
Wydaje mi się że odpowiedź Pana z firmy PSG sp. z o.o. nie była na odczepnego ze względu na to iż jego odpowiedź była nieco dłuższa:

"Z przesłanej informacji oraz po zapoznaniu się z dokumentacją DTR urządzenia Moduł LIW-01 wynika, że wejścia impulsowe/cyfrowe/ urządzenia nie są obwodami iskrobezpiecznymi Ex. W celu wykorzystania urządzenia , obwód impulsatora IN-Z61 powinien być wyprowadzony poza skrzynkę gazową (wnękę) i podłączony do urządzenia poprzez zastosowanie dedykowanego separatora EX (posiadającego certyfikat ATEX) separującego obwody połączeń urządzeń pracujących w strefach 1 i 2 niebezpieczeństwa wybuchu mieszanin par, gazów i mgieł wybuchowych z powietrzem, zaliczanych do grupy wybuchowości IIA, a urządzeniami pracującymi w strefach bezpiecznych."


Czy LIW-01 będzie współpracować z:
- separatorem S1-ExA (zgodny z Ex, ~380zł)
- separatorem Zamel SEM-01 (~30zł)
- separatorem F&F SEP-01 (~30zł)

Rożnica w cenie jest i to znaczna.
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dokładnie tak jak dostałeś w odpowiedzi, wyprowadzając sygnał ze strefy zagrożenia wybuchem musisz stosować separator iskrobezpieczny albo urządzenie z wejściem iskrobezpiecznym.
Dla przykładu dwa urządzenia używane do tych celów, posiadające atestowane wejścia iskrobezpieczne.

https://common.pl/uploads/media/CRS3_008U_PL_DTR.pdf
https://plummac.com/wp-content/uploads/ ... R_v8.2.pdf
Czy LIW-01 będzie współpracować z:
- separatorem S1-ExA (zgodny z Ex, ~380zł)
- separatorem Zamel SEM-01 (~30zł)
- separatorem F&F SEP-01 (~30zł)

Rożnica w cenie jest i to znaczna.
Możesz zastosować tylko taki, który posiada certyfikat ATEX
Ostatnio zmieniony śr mar 25, 2020 7:09 pm przez Yepestis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

No to z tej odpowiedzi wynika (jak tak to rozumiem), że LIW-01 musi być poza skrzynką gazową (wnęką) podłączony poprzez separator EX (ATEX). Przykład separatora, który prawdopodobnie zadziałałby z LIW-01: https://www.simex.pl/produkt/2550 (tylko nie wiem ile to kosztuje, bo może się okazać, że sporo PLN).

Separatory Zamel SEM-01 i F&F SEP-01 nie posiadają certyfikatu ATEX.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Zablokowany

Wróć do „Nowości”