Wemos do puszki

LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Na początku jak trafiłem na Suple zakupiłem sporo modułów Wemos D1 z myślą DIY jakiś prostych rozwiązań. Im więcej wczytywałem się w forum i zdobywałem wiedzę postanowiłem trochę lepiej wykorzystać Wemosa niż na przysłowiowego "pająka" robić projekty. Przy pomocy EasyEDA i przyjaciół z RLC (JLCPCB) złożyłem taki moduł:
lutowanie.png
lutowanie.png (6.14 MiB) Przejrzano 2089 razy
Niestety to moja pierwsza płytka jaką zrobiłem, dlatego nie obyło się bez błędów. Separacja wysokiego napięcia przez wycięcie w płytce narysowałem około 0,3mm, a frez jest na minimum 0,45mm co poskutkowało że w fizycznej płytce straciłem jedną ścieżkę do GPIO4 ale dolutowałem jeden kabelek i jest ok. Lepiej mieć tą separację i dolutować kabelek niż na odwrót :)

Co do oprogramowania to rozkład GPIO najlepiej nadaje się do InCan by Espablo ale spokojnie można zapodać każde inne np. Primary GUI v2.

Obecnie jak patrzę jak wyszła płytka to zrobiłem kilka modyfikacji (ale jej nie zamówiłem mam te zielone):
płytka.png
płytka.png (1.3 MiB) Przejrzano 2089 razy
i Schemat:
schemat Wemos.JPG
schemat Wemos.JPG (119.23 KiB) Przejrzano 2089 razy
Ogólnie:
1. Płytka ma wymiar: 48x44mm i wysokość z uwagi na Wemos to 25mm. Ogólnie w puszce 60mm jest sporo luzu.
2. Buttony/Sensory mają wyprowadzenia pod raster 2,51 (można listwę zaciskową ale ja wlutowuję bezpośrednio kabelki pewniejsze mocowanie a i tak idą do sterowania).
Zostało mi 20szt to jeśli ktoś ma za dużo Wemosów i przyda się Wam taka płytka to piszcie na PW:)
dannon
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 01, 2019 7:58 pm

Nie masz problemów z zasięgiem? Antena skierowana jest do środka urządzenia, a pod nią ścieżki i wysokie napięcie. Chyba że ta płytka wemosa trochę izoluje. Podejrzewam, że dużo tu zależy od ustawienia modułu w puszce.

Jak to jest z tymi zabezpieczeniami po stronie 230v? Esbablo dał dodatkowy szybki bezpiecznik i warystor, a Ty nie dałeś nic. Z drugiej strony sprzedawcy tych przetwornic twierdzą, że mają wbudowane zabezpieczenia prądowe i termiczne. Ktoś zgłębiał ten temat?
LukaszH
Posty: 644
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Co do zasięgu to nie powiem za dużo bo mam dobry zasięg WI-FI i ogólnie to nie leży ta płytka na dnie puszki tylko trochę jakby pod kątem - tak akurat kable idą. Co do warystora i bezpiecznika to sam nie wiem bo jak patrzę na tą przetwornice to prędzej przepali się rezystor/dioda/mostek + faktycznie te zabezpieczenia. Bardziej zastanawiałem się nad cewką(dławikiem) aby nie katować tego modułu bo w sieci 230V jest totalnie różnie - może do następnych modułów bym go dodał. Kilka modułów pracuje na 5V w końcu to Wemos :) i tak jest najbezpieczniej i stabilnie ale rozumiem że nie każdy ma tak zbudowaną instalację w domach.
Od razu dodam że nie jestem elektronikiem a hobbystą, więc chętnie bym posłuchał opinii doświadczonych kolegów :) Ogólnie tworzenie płytek opanowałem myślę że bardzo dobrze (w sensie program EasyEDA) ale z uwagi że dużo modułów jak właśnie InCan była opracowane to nie chcę robić konkurencji. Mogę tylko dodać że w ramach treningu jeszcze takie coś popełniłem:

Dimmer na 3 kanały - 2xmosfety na kanał i sterowanie przytrzymanie buttona rozjaśnia lub ściemnia, a 2x klick max 100% + oczywiście aplikacja. Buttony na optoizolacji aby można w razie co na długie dystanse ciągnąć kable albo do puszki 44x46
Top.JPG
Top.JPG (105.05 KiB) Przejrzano 1697 razy
A tutaj wzorując się na projektach Elmaya sterownik 16x16 także z optoizolacjami i otwory dostosowane do obudowy Z17 :
Top.png
Top.png (367.09 KiB) Przejrzano 1697 razy

Ogólnie oprócz może tego Dimmera który jest na 12V mam obiekcje czy pokazywać płytki bo tam jednak jest 230V, a nie wiem na ile kto ma wiedzę. Wemosa się zdecydowałem pokazać bo faktycznie za dużo mam tych płytek i mam nadzieję że ktoś będzie go używał na 5V nie instalując nawet przetwornicy (i taką mam nadzieję że świadomi użytkownicy to odkupią jeżeli już). Na czystych ESP płytki są jeszcze mniejsze nawet zrobiłem sobie taki adapter do ESP12F na którym od razu umieściłem kilka rezystorów oszczędzając miejsce i jednak to ESP8266 a nie jak ESP-01M (ESP8285) który jest trochę ograniczony:
Adapter.JPG
Adapter.JPG (134.33 KiB) Przejrzano 1697 razy
Nie wszystko na ESP-01M mogłem wgrać, a teraz dzięki takiemu adapterowi płytki można budować naprawdę małe :)


Ale nawiązując do postu powyżej może podpowiecie czy faktycznie warto jednak zwiększyć płytkę i dodać warystor, dławik, bezpiecznik i czy te przetwornice także ta https://pl.aliexpress.com/item/33040935349.html pomimo że patrząc na specyfikację nie było by konieczności to jednak warto dodać elementy ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”