Sterowanie na małym osiedlu mieszkaniowym.

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Xoggo
Posty: 182
Rejestracja: ndz mar 29, 2020 10:03 pm
Lokalizacja: Zbąszynek

Panowie, rozchodzi się o to, że jest potrzeba na "zautomatyzować" małe osiedle mieszkaniowe.
7 klatek schodowych, 2 bramy garażowe, 2 drzwi do garaży, brama wjazdowa i furtka + ewentualnie jakiś czujnik np. temperatury/wilgotności/ciśnienia. Czyli wychodzi min. 11 przekaźników do sterowania elektrozaczepami + radio do oddalonej furtki i bramy wjazdowej na osiedle.
Urządzeń do sterowania jest min. ok 14-15. (Póki co najlepsze i przyjazne z czym miałem do czynienia do Wemos D1 mini Pro, ale on ma za mało GPIO).
Jaki (z własnego doświadczenia) polecalibyście moduł (rozwojowy) co by to ogarnął i współgrał z Suplą :?:
Jeżeli chodzi o domofony to mają możliwość wyzwolenia elektrozaczepu (bez wdzwaniania się do konkretnego mieszkania).
Dodatkowo chciałbym aby moduł miał możliwość dostępu do neta po LAN-ie (bo tylko tym aktualnie osiedle dysponuje).

Otóż w dzisiejszej dobie sterowanie inteligentne urządzeniami jest już niemal standardem (trzeba iść z duchem czasu i ułatwiać sobie życie). Poza tym w czasie koronawirusa takie otwieranie wyeliminuje fizyczne dotykanie domofonu i wbijanie kodu otwarcia.
Jednocześnie może wygenerować poniekąd oszczędności np. w zakupie dodatkowego pilota do bramy lub wymiany w nim baterii.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Na chwilę obecną Supla ma słabe wsparcie do współdzielenia modułów między użytkownikami. Można współdzielić ale tylko w obrębie jednego konta na cloud, czyli jeśli ktoś z mieszkańców używa już Supli, albo chciałby zacząć jej używać u siebie, to zaczyna robić się pod górkę.

Drugi problem w takich wspólnotowych rozwiązaniach jest taki, że Nie ma logów/audytu. Nie da się sprawdzić kto otworzył bramę itd.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Xoggo
Posty: 182
Rejestracja: ndz mar 29, 2020 10:03 pm
Lokalizacja: Zbąszynek

Jasne, rozumiem, jednak i tak jest to trochę lepsza alternatywa dla wpisywania kodów z palca lub używania pilotów, których też nie da się ewidencjonować. Nie mnie jednak powoduje to też wygodę i prostotę w obsłudze, którą mieszkańcy będą skłonni zaakceptować.
A jedno konto (lokalizacje+identyfikatory) będzie czasochłonne tylko podczas pierwszego uruchomienia.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Na dzień dzisiejszy, tak jak napisał już wyżej @klew, jeśli któryś z mieszkańców osiedla ma u siebie Suplę, to jest wykluczony*) z użytkowania takiego systemu.

---
* Chyba że zainstaluje sobie drugą, bliźniaczą aplikację Nice lub którąś z aplikacji dostępnych na forum. Tylko tych aplikacji nie ma w oficjalnym Google Play i rozsądny użytkownik nie powinien czegoś takiego robić.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Xoggo
Posty: 182
Rejestracja: ndz mar 29, 2020 10:03 pm
Lokalizacja: Zbąszynek

Macie poniekąd rację, ale nie patrząc rozwojowo na Suplę, to może przyjdzie kiedyś czas, kiedy urządzenie (w takich sytuacjach jak opisałem) będzie można przypiąć do więcej niż jednej lokalizacji, lub aplikacja będzie pozwalała zalogować się do kilku identyfikatorów.
A swoją drogą to osoba, która używa już Supli, jak to określiłeś - "wykluczona" wcale wcale nie będzie musiała korzystać przez aplikację, gdyż wystarczą linki bezpośrednie do zrobienia skrótów (Shortcut).
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@Xoggo, fajnie że masz takie pomysły, to się ceni. Tylko że na obecną chwilę Supla - której sam używam i wychwalam wszem i wobec - nie nadaje się do tego celu. Jak przekażesz linki bezpośrednie mieszkańcom, to po kilku dniach będą krążyły po Internecie, albo będziesz co chwilę musiał wklepywać je mieszkańcom bo sami tego nie ogarną, a "przez przypadek" komuś się skasują. Problemów będzie z takim rozwiązaniem więcej niż to warte. Uwierz mi, mam 32 lata doświadczenia w IT :D

Ps.
Niech Ci posłuży mój przykład. Mam mieszkanie, które wynajmuję. Mam w tym mieszkaniu rolety sterowane Suplą. SRW-01 są zarejestrowane na moim koncie w Supla Cloud. W ciągu roku lokator kontaktował się ze mną w sprawie rejestracji nowego smartfona (swojego i swojej partnerki) ok. 6 - 7 razy. Przelicz to sobie na osiedle.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ok, skoro się nie zniechęciłeś, to:

Czy przez LAN rozumiesz sieć po kablu? Bo WiFi to też LAN :P

Jeśli po kablu, to jedyne układy jakie znam, to Arduino Mega + ethernet sheild. Pinów do używania masz tam koło 40, więc wszystko ogarnie, tylko pewnie nie masz wszystkiego w jednej lokalizacji, więc na każdą klatkę, przy każdej bramie, itd. trzeba by dać osobny moduł.
Poza tym na takie "poza domowe" rozwiązania, bardziej szedłbym w gotowe układy, np. SBW-01 lub SBW-02. Tylko tam wszędzie jest WiFi
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Xoggo
Posty: 182
Rejestracja: ndz mar 29, 2020 10:03 pm
Lokalizacja: Zbąszynek

klew pisze: pt kwie 24, 2020 9:31 pmCzy przez LAN rozumiesz sieć po kablu? Bo WiFi to też LAN :P
Racja @klew, poprostu użyłem takiego skrótu myślowego. Oczywiście, że chodziło mi o kabel. :?
W sumie macie chłopaki racje, że może zrobić się mały kocioł z zarządzaniem, wiec trzeba będzie to jeszcze jakoś przemyśleć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”