Automatyczne sterowanie rekuperatorem

mechatronik24
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 02, 2020 1:53 pm

Witam
Wykonalem sterowanie rekuperatorem - przełączanie obrotami silników ( wyminennik krzyżowy) biegi od 1 do 3 . Sterowanie jest na LOGO , tylko teraz wdrążyłem się w wemos d1 mini esp czujniki bme 280 (supla). Teraz chcę uzyskać kilku informacji w jaki sposób mogę wykonać to aby sterowanie odbywalo sie automatycznie i mozna bylo nim sterowac na supli . Nie mogę znaleźć odpowiedniego wsadu do wemos , proszę o pomoc czy jestem w stanie to zrobic na d1 mini czy musze wykonać na czymś większym typu arduino i czy muszę pisać samemu program czy jest już coś gotowego, jeżeli trzeba samemu pisać to proszę o podpowiedź jak najlepiej zacząć.

Podsumowując . w momencie gdy wilgotnosc by spadla ponizej zadanej - zostaje wylsany sygnal do przekaznika ktory zalaczy bieg najszybszy tj 3 . Badz jezeli wilgotnosc by spadla do zadanej sygnal do przekaznika ktory zalaczy bieg nr 2. Jeżeli wiglotnosc jest dostateczna rekuperator pracuje na biegu nr 1 - najwolniejszy
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Podłączanie 4szt bme to jest mały kłopot , ponieważ producent przewidział dla nich tylko dwa adresy 76 i 77 . Konieczne będzie wykonanie dwóch magistral i2c z dwoma czujnikami na lini , lub odczyt multipleksowy , czyli w danej chwili będzie podłączony jeden czujnik i co pewien czas będzie przełączamy na kolejny.
Nie zauważyłem softu który by umożliwiał obsługę 4 bme w jakiej kolwiek postaci .
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
mechatronik24
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 02, 2020 1:53 pm

Mogę ograniczyć się do 2 czujników byle ruszyć z tym tematem , reszta to w dalszym czasie ogarne
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Jeśli odczyt ciśnienia jest zbędny, to można zastosować dwa BME i dwa SHT31 (adresy 44 i 45).
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
mechatronik24
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 02, 2020 1:53 pm

Wilgotność jest sprawą nadrzędną po tym może być temperatura , ciśnienie nie ma znaczenia .
Kassewsky
Posty: 164
Rejestracja: śr sty 22, 2020 9:44 am

Robert Błaszczak pisze: pt lip 31, 2020 7:26 pm Jeśli odczyt ciśnienia jest zbędny, to można zastosować dwa BME i dwa SHT31 (adresy 44 i 45).
Podejrzewam że mogą być rozbierznosci w pomiarach z względu na inny typ czujnika. Wolałbym wsadzić tam dwa wemos D1 + 4 bme280.
mechatronik24
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 02, 2020 1:53 pm

Panowie pytanie jak z kodu źródłowego zrobić plik bin - w czym to robicie ? , jaki kompilator ? .



https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=5320
Tutaj jest w części rozwiązanie projektu co jest w tytule opisany tylko teraz jak wykonać w programie to aby sygnal byl wystawiany na dany przekaznik w momencie kiedy wilogotnosc spadnie ponizej zadanej itd.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Ze środowiska Arduino IDE możesz zaprogramować ESP bezpośrednio, albo zapisać binarkę w formie pliku.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
forall
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 15, 2019 10:36 am

mechatronik24 pisze: pt lip 31, 2020 3:10 pm Witam
Wykonalem sterowanie rekuperatorem - przełączanie obrotami silników ( wyminennik krzyżowy) biegi od 1 do 3 . Sterowanie jest na LOGO , tylko teraz wdrążyłem się w wemos d1 mini esp czujniki bme 280 (supla). Teraz chcę uzyskać kilku informacji w jaki sposób mogę wykonać to aby sterowanie odbywalo sie automatycznie i mozna bylo nim sterowac na supli . Nie mogę znaleźć odpowiedniego wsadu do wemos , proszę o pomoc czy jestem w stanie to zrobic na d1 mini czy musze wykonać na czymś większym typu arduino i czy muszę pisać samemu program czy jest już coś gotowego, jeżeli trzeba samemu pisać to proszę o podpowiedź jak najlepiej zacząć.

Podsumowując . w momencie gdy wilgotnosc by spadla ponizej zadanej - zostaje wylsany sygnal do przekaznika ktory zalaczy bieg najszybszy tj 3 . Badz jezeli wilgotnosc by spadla do zadanej sygnal do przekaznika ktory zalaczy bieg nr 2. Jeżeli wiglotnosc jest dostateczna rekuperator pracuje na biegu nr 1 - najwolniejszy
Jakiej firmy masz rekuperator bo będę montował u siebie i fajnie jakby też dało się go do supli podłączyć:-)
10xSRW-01, 1xSBW-01 + 2xMEW-01
mechatronik24
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 02, 2020 1:53 pm

Dospel luna 200

Tak więc wydaje mi się że będę musiał wykonać program samemu - co wiąże się z długim czasem (umiem tylko programować w siemensie ) . Czy ktoś może doradzić mi jak najlepiej zaczac ?
Chyba że ktoś ma już podobny początek programu o jakim mowa w projekcie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”