Sprzęt pod serwer SUPLA?

Seba5120

Wed Jan 18, 2017 5:56 pm

Witam.
Jestem na etapie zakupu sprzętu pod serwer i zastanawiam się co najlepiej wybrać?
Raspberry Pi, Banana Pi, MiniPC, a może serwer NAS
z obsługą VM?
Zależy mi na niskim poborze prądu, w końcu to serwer który będzie działał 24/7 no i bezawaryjnosci :)
Niektórzy wypowiadają się o padajacych kartach SD w raspberry.
Proszę o pomoc w wyborze :)

Ps. Jeśli ktoś posiada już swój serwer, może jest
w stanie opisać krok po kroku konfigurację, instrukcje
instalacji własnego serwera w nowym temacie?

Z góry dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam :)
Darek

Wed Jan 18, 2017 6:56 pm

Jeśli chodzi o sprzęt to ja jestem bardzo zadowolony z Raspberry.
Nie używam go jeszcze co prawda do SUPLI, ale od dwóch lat właściwie bez przerwy mam na nim zewnętrzny serwer www, ftp i wewnętrzny NAS.
Dla ftp i NAS dołączyłem do Raspberry dodatkowy pendrive 32GB. Niewiele, ale dla moich potrzeb wystarcza.
Na karcie SD 8GB, oprócz systemu mam też bazę z zapisami z mini stacji pogodowej. Rejestracja odczytów z czujników (temperatury, ciśnienia itp)jest co 4 minuty - od dwóch lat. Do tego kilku znajomych korzysta z tych odczytów łącząc się z serwerem www z zewnątrz.
Liczę się z tym że karta SD może kiedyś odmówić posłuszeństwa dlatego codziennie w nocy robi mi się automatycznie jej kopia na innym miejscu w sieci. W razie czego mogę być co najwyżej jeden dzień w plecy :)
Pobór prądu - nieodczuwalny na rachunkach :), łatwość obsługi i konfiguracji, i póki co niezawodność - polecam

Jeśli chodzi o instalację i konfigurację supli np na Raspberry to na forum było już wiele informacji na ten temat np:
viewtopic.php?f=24&t=427

Tu też znajdziesz trochę pomocnych rzeczy:
https://www.supla.org/pl/download
Seba5120

Wed Jan 18, 2017 7:01 pm

Właśnie o takie wypowiedzi mi chodzi.
Jeśli już dwa lata bez problemu to i tak bardzo długo.
Oczywiście backup to podstawa i zawsze możemy przywrócić w jeden dzień ;)

Dzięki Darku ;)
michael

Fri Jan 27, 2017 11:12 am

Co do samego backup'u Raspberry zrobiłem u siebie takie rozwiązanie, że automatycznie o godzinie 3:00 w niedzielę zrzucany jest cały obraz karty na serwer NAS. Poniżej opis, może komuś się przyda gotowiec typu step-by-step :D
Starałem się to opisać bardzo łopatologicznie, żeby osoba nie mająca za dużego kontaktu z Linux'em dała sobie z tym spokojnie radę.

Na serwerze NAS tworzymy użytkownika (w tym przypadku użytkownikiem będzie: linux) i przydzielamy mu jakiś folder (tutaj to będzie: cloud).
Poprzez SSH logujemy się do naszej maliny i mountujemy nasz folder cloud w następujący sposób:

Code: Select all

mkdir /mnt/backup
sudo nano /etc/rc.local
Dopisujemy linijkę:

sudo mount -t cifs -o username=linux,password=haslo  //IP_naszego_NASa/cloud/backup /mnt/backup
Po każdym restarcie dzięki powyższej linijce katalog /mnt/backup będzie się znajdował fizycznie na naszym sererze NAS :D

Aby pominąć etap restartu naszego Raspberry w linii poleceń po prostu dopisujemy ten kod:

sudo mount -t cifs -o username=linux,password=haslo  //IP_naszego_NASa/cloud/backup /mnt/backup
Teraz czas na skrypt do samego backup'u, w linii poleceń przepisujemy poniższy zestaw komend:

cd ~
mkdir backup
cd backup
touch backup.sh
chmod 755 backup.sh
nano backup.sh
Do pliku dodajemy poniższy kod i zmieniamy nazwę user na swoją

## Skrypt backupu karty SD

#!/bin/sh

# Zrzucenie kopii karty do pliku .img
sudo dd bs=2M if=/dev/mmcblk0 of=/mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img

# Zapis do logów
echo "`date` Wykonywanie kopii karty SD" >> /home/user/backup/log
Teraz, aby wszystko odbywało się automatycznie musimy dopisać linijkę do CRON'a

crontab -e
00 3 * * 0 /home/user/backup/backup.sh
To wszystko! Teraz można spać spokojnie nie martwiąc się o dane i konfigurację na naszych kartach.
Kabel ucięty na miarę zawsze jest za krótki...
pzygmunt

Fri Jan 27, 2017 11:28 am

Hmmm, jedna rzecz która budzi moje obawy do zrzucanie nieodmontowanego woluminu na NAS-a. Może się rozjechać.
michael

Fri Jan 27, 2017 11:40 am

Też się zastanawiałem czy to przejdzie. Kopia robi się bez problemu. Jak tylko kupię drugą kartę to zobaczę czy wszystko jest na swoim miejscu.
Seba5120

Fri Jan 27, 2017 11:45 am

Przetestuję napewno! :)
Seba5120

Wed Feb 01, 2017 4:03 pm

michael wrote:
Fri Jan 27, 2017 11:12 am
Co do samego backup'u Raspberry zrobiłem u siebie takie rozwiązanie, że automatycznie o godzinie 3:00 w niedzielę zrzucany jest cały obraz karty na serwer NAS. Poniżej opis, może komuś się przyda gotowiec typu step-by-step :D
Starałem się to opisać bardzo łopatologicznie, żeby osoba nie mająca za dużego kontaktu z Linux'em dała sobie z tym spokojnie radę.

Na serwerze NAS tworzymy użytkownika (w tym przypadku użytkownikiem będzie: linux) i przydzielamy mu jakiś folder (tutaj to będzie: cloud).
Poprzez SSH logujemy się do naszej maliny i mountujemy nasz folder cloud w następujący sposób:

mkdir /mnt/backup
sudo nano /etc/rc.local
Dopisujemy linijkę:

Po każdym restarcie dzięki powyższej linijce katalog /mnt/backup będzie się znajdował fizycznie na naszym sererze NAS :D

Aby pominąć etap restartu naszego Raspberry w linii poleceń po prostu dopisujemy ten kod:

Teraz czas na skrypt do samego backup'u, w linii poleceń przepisujemy poniższy zestaw komend:

cd ~
mkdir backup
cd backup
touch backup.sh
chmod 755 backup.sh
nano backup.sh
Do pliku dodajemy poniższy kod i zmieniamy nazwę user na swoją

## Skrypt backupu karty SD

#!/bin/sh

# Zrzucenie kopii karty do pliku .img
sudo dd bs=2M if=/dev/mmcblk0 of=/mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img

# Zapis do logów
echo "`date` Wykonywanie kopii karty SD" >> /home/user/backup/log
Teraz, aby wszystko odbywało się automatycznie musimy dopisać linijkę do CRON'a

crontab -e
00 3 * * 0 /home/user/backup/backup.sh
To wszystko! Teraz można spać spokojnie nie martwiąc się o dane i konfigurację na naszych kartach.
A możesz jeszcze przedstawić sposób zrobienia kopii na USB i gdzie zmienić datę robienia? Np co X dni? No i czy można ustawić w skrypcie aby pozostawiał ostatnie X kopii a resztę usuwał?
michael

Thu Feb 02, 2017 8:31 am

Pewnie :) Tak na szybko z palca Ci napiszę bo nie sprawdzałem tego

załóżmy, że swój pendrive ma oznaczenie sda1
sprawdzić to możesz wpisując polecenie:

cat /etc/fstab
zamiast mountować lokalizację sieciową robimy coś takiego:

sudo mount /dev/sda1 /mnt/backup
Co do usuwania usuwania starych kopii muszę się mocniej zastanowić, ale wykonalne i na pewno coś takiego będę wdrażać :D

Edit: Data zrobienia kopii generowana jest automatycznie i odpowiada za to ten fragment kodu:

$(date +%F)
Seba5120

Tue Feb 07, 2017 4:58 pm

michael wrote:
Thu Feb 02, 2017 8:31 am
Pewnie :) Tak na szybko z palca Ci napiszę bo nie sprawdzałem tego

załóżmy, że swój pendrive ma oznaczenie sda1
sprawdzić to możesz wpisując polecenie:

cat /etc/fstab
zamiast mountować lokalizację sieciową robimy coś takiego:

sudo mount /dev/sda1 /mnt/backup
Co do usuwania usuwania starych kopii muszę się mocniej zastanowić, ale wykonalne i na pewno coś takiego będę wdrażać :D

Edit: Data zrobienia kopii generowana jest automatycznie i odpowiada za to ten fragment kodu:

$(date +%F)

A mogę prosić jeszcze o komendę która wykona jednorazową kopie na USB-sda1?
Po prostu wpisuje kiedy chce ręcznie zrobić kopie :)
Post Reply