PM2.5 Detector (chińszczyzna)

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Zakupiłem sobie właśnie takie cóś i mam pytanie, czy ktoś też ma coś takiego i już to próbował integrować z Suplą?
Nie chciałbym wyważać otwartych drzwi ;)
Ten model ma komunikację po serialu w trybie tekstowym (JSON).
pm_detector.jpg
pm_detector.jpg (48.02 KiB) Przejrzano 1854 razy
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

Jak nie chcesz wyważać otwartych drzwi (też jestem takiego zdania) to zdecydowanie polecam esp home https://esphome.io/components/sensor/pmsx003.html
+ MQTT
u mnie śmiga juz kilka miesięcy
Screenshot 2020-10-29 at 15.48.07.png
Screenshot 2020-10-29 at 15.48.07.png (34.22 KiB) Przejrzano 1822 razy
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Wolę pozostać przy rozwiązaniach opartych o Suplę.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

Goral64 pisze: czw paź 29, 2020 4:09 pm Wolę pozostać przy rozwiązaniach opartych o Suplę.
Nie rozumiem (albo Ty nie do końca zrozumiałeś). Nadal przecież możesz korzystać z Supli ("wpiąć" to w Suplę). Wydawało mi się, że już ktoś znalazł rozwiązanie obsługujące MQTT - tu na forum
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

hZkgZK pisze: czw paź 29, 2020 7:11 pm Nie rozumiem (albo Ty nie do końca zrozumiałeś). Nadal przecież możesz korzystać z Supli ("wpiąć" to w Suplę). Wydawało mi się, że już ktoś znalazł rozwiązanie obsługujące MQTT - tu na forum
Ja chcę do tego podłączyć Wemosa, który by tym sterował i jednocześnie nadawał przekazane wartości do serwera supli. Chyba nie widziałem jeszcze tutaj klienta MQTT na ESP... ale mogłem źle szukać ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

Goral64 pisze: czw paź 29, 2020 8:07 pm
hZkgZK pisze: czw paź 29, 2020 7:11 pm Nie rozumiem (albo Ty nie do końca zrozumiałeś). Nadal przecież możesz korzystać z Supli ("wpiąć" to w Suplę). Wydawało mi się, że już ktoś znalazł rozwiązanie obsługujące MQTT - tu na forum
Ja chcę do tego podłączyć Wemosa, który by tym sterował i jednocześnie nadawał przekazane wartości do serwera supli. Chyba nie widziałem jeszcze tutaj klienta MQTT na ESP... ale mogłem źle szukać ;)
Nie chodzi o stawianie Suplowego klienta MQTT na ESP (esp home obsłuży MQTT). Supla client MQTT stawiasz na Raspberry (lub czymś innym) i miałem na myśli to rozwiązanie viewtopic.php?f=63&t=5691. No chyba, że nie masz możliwości postawienia tego lokalnie to wtedy faktycznie koniec tematu. Od tego właściwie powinienem zacząć dyskusję bo może niepotrzebnie założyłem, że korzystasz z własnej lokalnej instancji na jakimś raspberry ;)

Sensor pyłków <-> UART <-> Wemos z ESP Home <-> MQTT <-> Supla client MQTT na lokalnym serwerze
takie rozwiązanie miałem na myśli od początku. Nie trzeba wynajdować koła od nowa bo wszystko wydaję sie być juz zrobione :)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

hZkgZK pisze: czw paź 29, 2020 8:41 pm Nie chodzi o stawianie Suplowego klienta MQTT na ESP (esp home obsłuży MQTT). Supla client MQTT stawiasz na Raspberry (lub czymś innym) i miałem na myśli to rozwiązanie viewtopic.php?f=63&t=5691. No chyba, że nie masz możliwości postawienia tego lokalnie to wtedy faktycznie koniec tematu. Od tego właściwie powinienem zacząć dyskusję bo może niepotrzebnie założyłem, że korzystasz z własnej lokalnej instancji na jakimś raspberry ;)

Sensor pyłków <-> UART <-> Wemos z ESP Home <-> MQTT <-> Supla client MQTT na lokalnym serwerze
takie rozwiązanie miałem na myśli od początku. Nie trzeba wynajdować koła od nowa bo wszystko wydaję sie być juz zrobione :)
Przecież mam w podpisie, że posiadam RPi4B z lokalnymi instancjami Supli i okolic :)
Mam też zainstalowany serwer MQTT oraz klienta MQTT do Supli.
Ale widać potrzebuję obszerniejszego tutka jak to uczynić :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

Goral64 pisze: czw paź 29, 2020 8:53 pm
hZkgZK pisze: czw paź 29, 2020 8:41 pm Nie chodzi o stawianie Suplowego klienta MQTT na ESP (esp home obsłuży MQTT). Supla client MQTT stawiasz na Raspberry (lub czymś innym) i miałem na myśli to rozwiązanie viewtopic.php?f=63&t=5691. No chyba, że nie masz możliwości postawienia tego lokalnie to wtedy faktycznie koniec tematu. Od tego właściwie powinienem zacząć dyskusję bo może niepotrzebnie założyłem, że korzystasz z własnej lokalnej instancji na jakimś raspberry ;)

Sensor pyłków <-> UART <-> Wemos z ESP Home <-> MQTT <-> Supla client MQTT na lokalnym serwerze
takie rozwiązanie miałem na myśli od początku. Nie trzeba wynajdować koła od nowa bo wszystko wydaję sie być juz zrobione :)
Przecież mam w podpisie, że posiadam RPi4B z lokalnymi instancjami Supli i okolic :)
Mam też zainstalowany serwer MQTT oraz klienta MQTT do Supli.
Ale widać potrzebuję obszerniejszego tutka jak to uczynić :)
Faktycznie - nie zwróciłem uwagi :P
Z klientem MQTT dla Supli nie pomogę bo nie korzystam. Jeżeli chodzi o ESP Home to dokumentacja jest bardzo obszerna. Tak po krótce:
1. instalujesz narzędzia do ESP home https://esphome.io/guides/getting_start ... _line.html najwygodniej na kompie z którego wrzucasz soft na wemosy czy inne ESP
2. tworzysz plik konfiguracyjny yaml na podstawie którego zostanie zbudowany soft dla Twojego esp. Można skorzystać z wizarda którym wybierz płytkę na którą będziesz kompilować soft i ustawisz dane do wifi

Kod: Zaznacz cały

esphome [nazwa pliku.yaml] wizard

3. edytujesz utworzony plik, żeby wprowadzić ustawienia do mqtt i do sensora. Ja korzystam z innego sensora i obsługuje kilka innych rzeczy więc nie będę wrzucać swojego pliku. W Twoim przypadku będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

esphome:
  name: wemos
  platform: ESP8266
  board: d1_mini

wifi:
  ssid: "wifi" # wiadomo
  password: "haslo" # wiadomo

captive_portal:

# Enable logging
logger:
  baud_rate: 0 # wyłącza loggera po UART, wemos ma chyba tylko 1 UART wiec lepiej to wyłączyć bo sensor tez działa na UART

ota:  # opcjonalne ale przydatne, można robić potem update bez podłączania wemosa znowu pod kompa

mqtt:
  broker: 192.168.1.100 # ustawiasz adres ip brokera mqtt
  # jeżeli masz dodatkowe zabezpieczenia odsylam do dokumentacji mqtt dla esp home

uart:
  tx_pin: 1
  rx_pin: 3
  baud_rate: 9600

sensor:
  - platform: pmsx003
    type: PMSX003		# ustawiasz typ swojego sensora
    pm_1_0:
      name: "pm1"		# nazwy oczywiscie dowolne, warto tylko wziąć pod uwagę to że bedą one częścią tematu mqtt
    pm_2_5:
      name: "pm25"
    pm_10_0:
      name: "pm10"		# dodajesz temperature i inne jezeli Twój sensor obsługuje
      
4. na podstawie tak przygotowanego pliku mozna skompilować i wrzucić soft na wemosa

Kod: Zaznacz cały

esphome [nazwa utworzonego pliku yaml] run
5. To właściwie tyle. Teraz wystarczy skonfigurować Supla MQTT client aby nasłuchiwał na odpowiednie tematy. Dla tego przykładu będą to tematy:

Kod: Zaznacz cały

wemos/sensor/pm1/state
wemos/sensor/pm25/state
wemos/sensor/pm10/state
Dodatkowo:
wszystkie logi są wysyłane po MQTT. Aby podejrzeć warto zasubskrybować się np tak:

Kod: Zaznacz cały

mosquitto_sub -h 192.168.1.100 -t wemos/# -v
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Dzięki, już walczę z ESPHome :) A potem powalczę z konkretnym rozwiązaniem.
Jeszcze nie wiem jak połączyć Wemosa z tym urządzeniem.
No i Ty masz chyba podpięty pod UART samego sensora, a ja chcę podpiąć się do seriala całego urządzenia.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

Tak, ja mam bezpośrednio. Masz moze gdzieś linka do tego konkretnego urządzenia? Jestem ciekaw

Dodam jeszcze tak od siebie, że warto spróbować z ESP home żeby przynajmniej poznać jego możliwości. Potencjał jest ogromny i myślę, że może dać Waszym projektom DIY opartych na Supli dodatkowego boosta :D
proste przykładu które mam wdrożone u siebie: esp32 do obsługi termostatów na grzejnikach po bluetooth, sterowanie głośnikami, sensor pyłków, wykrywanie mojej obecności w mieszkaniu na podstawie beacona którego noszę w portfelu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”