PM2.5 Detector (chińszczyzna)

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Niestety, ja utknąłem na próbie wgrania testowej binarki wygenerowanej w ESPHome na lubuntu :(
Niestety, na żadnym porcie USB nie mogę się połączyć z Wemosem. Pod windą przy Arduino IDE śmiga, a na lubuntu niestety nie :(

Link do produktu, który posiadam
Na zdjęciach nie widać, ale mój model jest wyposażony w moduł RTC i pokazuje datę i czas.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8289
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Supla MQTT client działa chyba w drugą stornę. Tzn. wystawia urządzenia z Supli na świat MQTT.
Chyba nie było jeszcze rozwiązania polegającego na podłączeniu urządzeń z MQTT do środowiska Supli.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

klew pisze: pt paź 30, 2020 7:30 am Supla MQTT client działa chyba w drugą stornę. Tzn. wystawia urządzenia z Supli na świat MQTT.
Chyba nie było jeszcze rozwiązania polegającego na podłączeniu urządzeń z MQTT do środowiska Supli.
U mnie komunikacja działa dwukierunkowo, suplą steruję zaworem, który ma wgraną tasmotę.
Ale nie pytaj jak to zrobiłem:) Podpowiedział mi @beku bym użył: https://github.com/lukbek/supla-virtual-device
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

klew pisze: pt paź 30, 2020 7:30 am Supla MQTT client działa chyba w drugą stornę. Tzn. wystawia urządzenia z Supli na świat MQTT.
Chyba nie było jeszcze rozwiązania polegającego na podłączeniu urządzeń z MQTT do środowiska Supli.
Noo jakby tak było to słabo. To właśnie w drugą stronę otwierają nam się drzwi na świat MQTT bo ogromna ilość urządzeń je obsługuje ;)
Ale chyba nie jest tak źle. Na szybko przeczytałem pierwszy post viewtopic.php?f=9&t=5462 i cytuje:
No dobra mamy w MQTT stany kanałów które taki stan udostępniają... ale jak nimi sterować?
W chwili obecnej obsługuję w kliencie sterowanie przyciskami, roletami oraz panelami rgb. Sterowanie jest dosyć proste, wystarczy do serwera MQTT (nie bezpośrednio do klienta czy serwera supli) wysłać z zewnątrz topic, np: dla przycisku:

topic: supla/channels/command/switch/{id}
payload: {„On”: true|false }

Klient Supli nasłuchuje określonych tematów (domyślnie supla/channels/command/#)
i odpowiednio na nie reaguje zmieniając stan kanału.

co prawda jest tu tylko o sterowaniu przekaźnikami ale może obsługa sensorów też jest? Post jest sprzed roku i moze coś się do tej pory zmieniło?
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Sensory też obsługuje, mam czujnika zalania rf spięte z sonoff rf a na nim tasmotę. Zdefiniowane zostały jako poczta i jedyne co mnie martwi nie reagują na webhook. Zrobiłem analogicznie jak @beku czujnik ruchu w swoim mini alarmie.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8289
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

hZkgZK pisze: pt paź 30, 2020 8:18 am
Może coś więcej już było zrobione i się w tym pogubiłem ;)

Ale ogólnie jest w planach: https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/159
Z tego co kojarzę, to oznacza to MQTT broker po stronie serwera Supli, a więc możliwość podłączenia dowolnych urządzeń MQTT do Supli.
Tylko pewnie nie wiadomo kiedy to będzie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

OK, odczyt danych z seriala modułu przez Wemosa po ciężkich bojach został ogarnięty :)
Teraz czas na integrację z SuplaDevice i GUI.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Podstawowa integracja z Supla się powiodła :)
PM2.5Detector.jpg
PM2.5Detector.jpg (63.4 KiB) Przejrzano 1524 razy
Teraz dokończenie GUI i ewentualna kosmetyka.
No i pobieranie czasu z serwera Supli i ustawianie nim modułu.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Goral64 pisze: pn lis 02, 2020 12:32 pm Podstawowa integracja z Supla się powiodła :)
PM2.5Detector.jpg
Teraz dokończenie GUI i ewentualna kosmetyka.
No i pobieranie czasu z serwera Supli i ustawianie nim modułu.
Super ;) Dobra robota!
Szkoda, że czujnik nie jest na kablu by umieścić go w rekuperatorze ;( Tak czy inaczej wielu zamówi, 132 zł to dobra cena.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

uchnast.michal pisze: pn lis 02, 2020 12:40 pm Szkoda, że czujnik nie jest na kablu by umieścić go w rekuperatorze ;( Tak czy inaczej wielu zamówi, 132 zł to dobra cena.
Sam czujnik PMS5003 jest połączony z płytką wiązką o długości ok. 15cm. Ma 8 przewodów, więc kto wie, może można go przedłużyć. Czujnik temperatury i wilgotności to płytka wlutowana do płyty głównej, myślę że także jest możliwość wylutowania i połączenia przewodem 4 żyłowym. Tak więc ktoś zdeterminowany byłby w stanie sprawdzić czy da radę umieścić te czujniki poza obudową z wyświetlaczem.
Przy okazji...
Nie wiem czemu autor firmware zaokrąglił mikrogramy i procent wilgotności do liczby całkowitej a temperaturę do 1 miejsca po przecinku.
No i dlaczego na sztywno zastosował do obliczeń AIQ standard obowiązujący w Chinach?

Niestety, nie zgodził się także na upublicznienie kodu źródłowego firmware dla STM32, na którym chodzi :( a to dałoby możliwości ulepszenia tego modułu.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”