Sonoff Bridge RF 433

Awatar użytkownika
PuteR
Posty: 1421
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:07 am

Ok, może się skuszę i dla testu kupię i sprawdzę :D
Awatar użytkownika
PuteR
Posty: 1421
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:07 am

tak dla pewności zapytam, mam w domu kilka takich pilotów https://ivel.pl/p1619,pilot-czterokanal ... _cEALw_wcB ale domyślam się że ze względy na "dynamicznie zmienny kod KEELOQ®" nie będę w stanie ich wykorzystać przy sonoff brigge. Czy dobrze myślę ?? :)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

PuteR pisze: sob lis 21, 2020 8:46 pm tak dla pewności zapytam, mam w domu kilka takich pilotów https://ivel.pl/p1619,pilot-czterokanal ... _cEALw_wcB ale domyślam się że ze względy na "dynamicznie zmienny kod KEELOQ®" nie będę w stanie ich wykorzystać przy sonoff brigge. Czy dobrze myślę ?? :)
Tak. Znaczy się dobrze myślisz. Nie wykorzystasz ich z tą bramką.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Osobiście to mam dylemat z funkcjonalnościami :(
O ile działanie przekaźnika włączanego jednym a wyłączanego drugim przyciskiem (kodem) działa w miarę fajnie i ma do tego odpowiedni kanał w Supli (wyłącznik światła / włącznik zasilania) o tyle pozostałe peryferia, które aktualnie posiadam już nie bardzo.

Pilot do przekaźnika z jednym przyciskiem typu toggle nie ma swojego odpowiednika. Wszystkie odmiany obecne w Supli włączają na zadaną chwilę przekaźnik i po tej chwili go wyłączają. A to nie jest ta sama funkcjonalność. No i problemem tutaj jest brak informacji o aktualnym stanie przekaźnika RF, aby zobrazować go w Supli jako włączony lub wyłączony.

Kolejny element RF 433 to czujnik otwarcia. Ten który posiadam wysyła tylko jeden kod przy rozwarciu kontrolowanego obwodu, ale już nie sygnalizuje w żaden sposób zamknięcia z powrotem obwodu. Tu też nie znalazłem żadnego odpowiednika kanału, który można byłoby podpiąć w Supli. Potrzebny byłby do tego albo czasowe albo ręczne przywracanie stanu czuwania.

Ostatni element, który posiadam to czujnik PIR, który generuje jeden kod jeśli pojawi się w jego obszarze czuwania jakiś ruch. Też nie znalazłem żadnego kanału w Supli, do którego można by podpiąć tę funkcjonalność.

Zapewne są jeszcze jakieś inne urządzenia RF 433 stałokodowe, które bramka mogłaby obsłużyć w jedno lub obustronnej współpracy z Suplą, jednak ja takowych jeszcze nie posiadam.

Tak więc po tym przydługim wstępie wszelkie sugestie mile widziane :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dude
Posty: 37
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 8:02 pm

Goral64 pisze: sob lis 21, 2020 9:48 pm Pilot do przekaźnika z jednym przyciskiem typu toggle nie ma swojego odpowiednika. Wszystkie odmiany obecne w Supli włączają na zadaną chwilę przekaźnik i po tej chwili go wyłączają. A to nie jest ta sama funkcjonalność. No i problemem tutaj jest brak informacji o aktualnym stanie przekaźnika RF, aby zobrazować go w Supli jako włączony lub wyłączony.
A to nie jest tak, że nawet gdyby taka funkcjonalność istniała, to stan tego kanału musi jakoś bazować na zliczaniu nadanych sygnałów? Jeżeli tak, to myślę, że po krótkim czasie taki kanał się rozjedzie tzn. stan rzeczywisty będzie inny niż stan pokazywany w supli.
Goral64 pisze: sob lis 21, 2020 9:48 pm Kolejny element RF 433 to czujnik otwarcia. Ten który posiadam wysyła tylko jeden kod przy rozwarciu kontrolowanego obwodu, ale już nie sygnalizuje w żaden sposób zamknięcia z powrotem obwodu. Tu też nie znalazłem żadnego odpowiednika kanału, który można byłoby podpiąć w Supli. Potrzebny byłby do tego albo czasowe albo ręczne przywracanie stanu czuwania.
Takie przywracanie czasowe, to chyba jedyne co można sensownego tutaj zastosować. Miałem taki czujnik, ale znalezienie dla niego zastosowania było mocno utrudnione w moim przypadku... "Przywracałem" jego stan na podstawie stanu innego czujnika - jak czujka PIR wykryła ruch, to następowało odliczanie i przywracało stan tamtego czujnika.
Goral64 pisze: sob lis 21, 2020 9:48 pm Ostatni element, który posiadam to czujnik PIR, który generuje jeden kod jeśli pojawi się w jego obszarze czuwania jakiś ruch. Też nie znalazłem żadnego kanału w Supli, do którego można by podpiąć tę funkcjonalność.
Ja jedynie znalazłem zastosowanie tutaj kanału automatu schodowego - przywraca stan po ustalonym czasie. Plus takiego rozwiązania przez automat schodowy jest taki, że z chwilą wykrycia kolejnego ruchu przez PIR i wysłaniem sygnału następuje reset licznika przywrócenia stanu. W chwili gdybyś chciał zrealizować podobną funkcjonalność przez skrypty i opóźnienie akcji, to licznik nie będzie się resetował z chwilą nadejścia kolejnego sygnału (nie znalazłem możliwości przerwania działania/zresetowania uruchomionego skryptu). Co za tym idzie ciężko będzie zrealizować inne zadania np. sterowanie oświetleniem.

Nie wiem, czy te moje gadanie cokolwiek Ci pomoże, ale może chociaż nakieruje na jakieś wprowadzenie funkcjonalności bezpośrednio w sofcie :D
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

dude pisze: ndz lis 22, 2020 1:25 pm A to nie jest tak, że nawet gdyby taka funkcjonalność istniała, to stan tego kanału musi jakoś bazować na zliczaniu nadanych sygnałów? Jeżeli tak, to myślę, że po krótkim czasie taki kanał się rozjedzie tzn. stan rzeczywisty będzie inny niż stan pokazywany w supli.
Moduły odbiorcze bez monitorowania faktycznego stanu zawsze mogą się rozjechać. I dopóki nie stwierdzisz wzrokowo to nie wiesz czy ON włączyło czy nie odbiornik a TOGGLE przełączyło z ON na OFF czy odwrotnie. Soft co prawda wyłapuje cały czas sygnały z pilota i stara się uaktualnić status w Supli, ale niestety nie wie jaka była reakcja odbiornika na sygnał z pilota. Albo sytuacja, kiedy odbiornik jest w zasięgu pilota a sonoff nie, wtedy też stan odbiornika nie zostanie zaktualizowany.
dude pisze: ndz lis 22, 2020 1:25 pm Takie przywracanie czasowe, to chyba jedyne co można sensownego tutaj zastosować. Miałem taki czujnik, ale znalezienie dla niego zastosowania było mocno utrudnione w moim przypadku... "Przywracałem" jego stan na podstawie stanu innego czujnika - jak czujka PIR wykryła ruch, to następowało odliczanie i przywracało stan tamtego czujnika.
Taki czujnik nadaje się tylko do sygnalizacji alarmowej. Wyzwala alarm a kolejne wyzwolenie alarmu dopiero "po uzbrojeniu", czyli zmiany stanu w Supli na czuwanie i oczekiwanie na sygnał wyzwalający.
dude pisze: ndz lis 22, 2020 1:25 pm Ja jedynie znalazłem zastosowanie tutaj kanału automatu schodowego - przywraca stan po ustalonym czasie. Plus takiego rozwiązania przez automat schodowy jest taki, że z chwilą wykrycia kolejnego ruchu przez PIR i wysłaniem sygnału następuje reset licznika przywrócenia stanu. W chwili gdybyś chciał zrealizować podobną funkcjonalność przez skrypty i opóźnienie akcji, to licznik nie będzie się resetował z chwilą nadejścia kolejnego sygnału (nie znalazłem możliwości przerwania działania/zresetowania uruchomionego skryptu). Co za tym idzie ciężko będzie zrealizować inne zadania np. sterowanie oświetleniem.
No, PIR mógłby tu chyba też sterować oświetleniem w innym module albo generować alarm.
dude pisze: ndz lis 22, 2020 1:25 pm Nie wiem, czy te moje gadanie cokolwiek Ci pomoże, ale może chociaż nakieruje na jakieś wprowadzenie funkcjonalności bezpośrednio w sofcie :D
Spoko. Potwierdziłeś moje wątpliwości ale też nakierowałeś z tym PIR-rem. Tylko wtedy PIR musiałby być jako RELAY a nie jako SENSOR.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
zyznos321
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 16, 2020 6:13 pm

Czy po zainstalowaniu tego softu nie będzie problemu z wyzwalaniem sygnału po utracie połaczenia wifi?
Testuję obecnie SUPLA BRIDGE 1.20 od @Duch__ i po ponownym podłączeniu do wifi same wysyłają się kody i urządzenia 433 uruchamiają się samoczynnie ;/
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Nie zauważyłem takiej reakcji w moim przypadku.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
zyznos321
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 16, 2020 6:13 pm

Wrzuciłem soft do sonoff bridge i mam taki problem:

Gdy dodaję przekaźniki rf on/off i w supla ustawiam kanał jako furtka lub brama, kody rf nie są w ogóle wywoływane (nie miga czerwona dioda). Przy dodaniu przekaźników on+off i ustawieniu w supla na włącznik zasilania działa ok. Co może być przyczyną niedziałania pojedyńczych kodów (on/off)?
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Funkcjonalność bramy/furtki generuje po włączeniu stan wysoki a po ustawionym czasie automatycznie generuje stan niski. Kod RF generowany jest tylko wtedy, kiedy następuje zmiana stanu z ON na OFF lub odwrotnie. Czyli ta funkcjonalność w tej chwili nie ma zastosowania do tego softu.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowy sprzęt”