Czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi (na klucz)

Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Próbuję zrobić czujkę zamknięcia drzwi na klucz i potrzebuję wsparcia.

Najpierw obrazkowo, pod spodem opis pomysłu i problemów.
MemoDraw_JPEG_20170324_212902_.png
MemoDraw_JPEG_20170324_212902_.png (94.54 KiB) Przejrzano 20410 razy
Moje drzwi mają okrągłe bolce, które wchodzą w ościeżnicę. Plan nr 1. opierał się na tym by w otworze osadzić mikrostyk taki jak w klapach bagażnika samochodów, który zostanie załączony w momencie wejścia rygla do otworu. Zakupiłem coś takiego.
e89ab6954cbc81bcd266a121118f.jpg
e89ab6954cbc81bcd266a121118f.jpg (6.72 KiB) Przejrzano 20410 razy
Nawet bez problemu udało mi się to wsadzić w otwór (sporo miejsca tam jest po bokach, ale gdy zamknę drzwi "na raz" (jedno przekręcenie kluczem), to bolec nie dosięga jeszcze blaszki i w efekcie nic się nie dzieje. Dopiero drugie przekręcenie klucza powoduje że działa to jak należy.

Wobec tego chciałbym spróbować na tylną ściankę (tam gdzie dochodzi bolec) przyczepić nieco inny mikrostyk, coś takiego:
male_77a649ad6505461f8c7bc8a19e677.jpg
male_77a649ad6505461f8c7bc8a19e677.jpg (5.37 KiB) Przejrzano 20410 razy
I teraz potrzebuję wypełnić przestrzeń między przyciskiem a krawędzią ościeżnicy CZYMŚ (niebieskie na szkicu), co będzie na tyle elastyczne by ustąpić wsuwającemu się do otworu bolcowi ale też na tyle sztywne, by wcisnąć przycisk oraz odkształcić się przy otwarciu drzwi. Myślałem o jakiejś sprężynce, ale ona się chyba będzie wyginać na boki i będzie "uciekać"... Chodzi mi po głowie jakaś gumowa tuleja ale nie mogę nic konkretnego znaleźć. Żona mówi żebym wyciął kawałek twardej gąbki... ;) Czego mogę użyć?

A może jeszcze inny pomysł jak to zrobić?
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Obróć wyłącznik krańcowy o 180 stopni, podegnij trochę blaszkę i ustaw go tak, aby bolec "zaatakował" go przy pierwszym obrocie klucza.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

A może do bolca dokleić pastylkę neodymową a w ościeżnicę kontaktron... należałoby tylko dobrać odpowiednią do zasięgu... Bo rozwiązania mechaniczne są z reguły mało trwałe...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

myślę ze faktycznie kontaktron był by chyba najbardziej trafiony bo ten mikrostyk po kilku dociśnięciach ryglem się rozsypie
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

ewentualnie co mi się jeszcze nasuwa to poprostu blaszka z obu stron otworu o wchodzący rygiel bo zapewne jest metalowy zamykał by obwód
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Ale ościeżnica pewnie też metalowa, więc widzę "mechaniczny" problem z izolacją
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Obawiam się że nawet słaby kontaktron będzie łapać pastylkę też przy otwartym zamku, bo otwór ma tylko 2-3cm głębokości. Poza tym po otwarciu zamka bolce w drzwi się nie chowają tylko są równo z krawędzią, więc z pastylką się drzwi nie zamkną...

Rygiel metalowy - tak, ale też muszę jakoś zapewnić sprężystość by te blaszki się do niego przytulały za każdym razem ;)

Ościeżnica też metalowa.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Pastylka ma 1.5 - 2 mm więc tyle chyba można by skrócić bolec... jeśli zrobimy dobrą płaszczyznę, to klej będzie tylko formalnością... magnes będzie trzymał się sam, byle zabezpieczyć przed przypadkowym przesunięciem. Ważne aby dobrać średnicę.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Są różne kontraktony, można dobrać zakres działania. Magnes można schować w ryglu, nawiercić mały otwór i dopasować pastylkę. Chyba że dysponujesz dużym budżetem, wtedy bez kombinacji Assa Abloy EL560 ;-)
Tak mi jeszcze przyszło do głowy że można na zasadzie transportu. Mała dioda prosty czujnik światła.
Obrazek
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Sibikk pisze: sob mar 25, 2017 11:15 am Tak mi jeszcze przyszło do głowy że można na zasadzie transportu. Mała dioda prosty czujnik światła.
Masz na myśli transoptor szczelinowy? Myślę, ze to całkiem niezły pomysł
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”