Zamel mew-01, liw --02 nie łączy się do WiFi

dar3cz3k_
Posty: 103
Rejestracja: śr mar 07, 2018 10:20 pm
Lokalizacja: Brudzowice

klew pisze: śr sie 17, 2022 7:48 am
dar3cz3k_ pisze: śr sie 17, 2022 7:27 am Problem był z kanałem 9 (2452 MHz).
Zrobiłem ponownie test i ustawiłem kanał 9 na tym AP - restart modułów i nie chciały się połączyć. Próbowały się połączyć do AP z kanałem 1 (2412 MHz).

Zamieniłem kanały na AP (z 9 na 1, na drugim z 1 na 9) - restart modułów, urządzenia nie chciały się łączyć z AP gdzie był kanał 9.
Następnie ustawiłem na dwóch AP kanał 1 - restart modułów i połączyły się do najbliższego AP.


Zrobiłem jeszcze jeden test i na wszystkich AP ustawiłem kanał 9 i restart modułów.....

Wszystkie połączyły się poprawnie :)
Ok. Z tego co pamiętam, to domyślny algorytm używany w ESP z tym softem działa tak, że szuka sieci o konkretnym SSID na kanałach zaczynając od 1. Jeśli masz dwa AP, to pewnie znajdowały tego z kanałem 1, do którego zasięg jest taki, że nie dają rady się połączyć.
Na nowej bibliotece używamy ESP8266 RTOS SDK, które ma opcję przeskanowania wszystkich kanałów i wybiera najsilniejszy sygnał. U mnie to sprawdza się bardzo dobrze. Natomiast nie ma jeszcze urządzeń z tym softem. Sprawdzę, czy na tym starszym SDK da się tutaj coś poprawić.


Dzięki za informację, bo już w głowie rodziła się myśl wymiany całego systemu ubiquiti :)
Teraz całość przestawiłem na jeden kanał dla urządzeń IoT w domu.
Ciekawe, czy będzie działać lepiej.
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 4:21 am Band na bgn. Pula do 254. Ustaw stałe IP dla każdego modułu w access list. Country na no country set. Opcja poland miewa problemy.

Programem na telefon WIFI ANALYZER przeskanuj zasięgi wifi w obrębie obu modułów. Może w zasięgu masz jakiś inny router pracujący na tym samym kanale.

Po każdej zmianie opcji restartujesz w ogóle router opcją reboot? Sugeruje też wyłączyć i włączyć moduły po zmianach.
Jak wrócę z pracy pozmieniam i posprawdzam jeszcze raz ustawienia i dam znać.
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

klew pisze: śr sie 17, 2022 7:48 am
dar3cz3k_ pisze: śr sie 17, 2022 7:27 am Problem był z kanałem 9 (2452 MHz).
Zrobiłem ponownie test i ustawiłem kanał 9 na tym AP - restart modułów i nie chciały się połączyć. Próbowały się połączyć do AP z kanałem 1 (2412 MHz).

Zamieniłem kanały na AP (z 9 na 1, na drugim z 1 na 9) - restart modułów, urządzenia nie chciały się łączyć z AP gdzie był kanał 9.
Następnie ustawiłem na dwóch AP kanał 1 - restart modułów i połączyły się do najbliższego AP.


Zrobiłem jeszcze jeden test i na wszystkich AP ustawiłem kanał 9 i restart modułów.....

Wszystkie połączyły się poprawnie :)
Ok. Z tego co pamiętam, to domyślny algorytm używany w ESP z tym softem działa tak, że szuka sieci o konkretnym SSID na kanałach zaczynając od 1. Jeśli masz dwa AP, to pewnie znajdowały tego z kanałem 1, do którego zasięg jest taki, że nie dają rady się połączyć.
Na nowej bibliotece używamy ESP8266 RTOS SDK, które ma opcję przeskanowania wszystkich kanałów i wybiera najsilniejszy sygnał. U mnie to sprawdza się bardzo dobrze. Natomiast nie ma jeszcze urządzeń z tym softem. Sprawdzę, czy na tym starszym SDK da się tutaj coś poprawić.
Zmieniałem kanały i podglądałem log nic to nie dawało na żadnym nie chce się połączyć. W domu mam tylko router brak AP
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1780
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

klew pisze: śr sie 17, 2022 7:48 am Ok. Z tego co pamiętam, to domyślny algorytm używany w ESP z tym softem działa tak, że szuka sieci o konkretnym SSID na kanałach zaczynając od 1. Jeśli masz dwa AP, to pewnie znajdowały tego z kanałem 1, do którego zasięg jest taki, że nie dają rady się połączyć.
Na nowej bibliotece używamy ESP8266 RTOS SDK, które ma opcję przeskanowania wszystkich kanałów i wybiera najsilniejszy sygnał. U mnie to sprawdza się bardzo dobrze. Natomiast nie ma jeszcze urządzeń z tym softem. Sprawdzę, czy na tym starszym SDK da się tutaj coś poprawić.
A ja się męczę z CAPSMAN-em i zastanawiałem się czemu moduły łączą się często do jednego AP-ka, mimo tego że bliżej mają nadajnik o silniejszym sygnale :lol:

Myślę że koniecznie to trzeba poprawić, bo nie po to stawiałem dodatkowy AP w domu żeby mi zmulało główny, oddalony.
Ostatnio zmieniony śr sie 17, 2022 9:32 am przez Duch__, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

Podlączyłem w pracy do mikrotika i poszło bez problemu. W pracy mam AP zarządzane przez CAPsMAN'a. Zakres poli ip mam też 50-100 więc problem raczej tego nie dotyczy. Kanał - 1 2412. Rates ustawie w domu taki sam i sprawdzę w pracy brak B.
Załączniki
capsman.PNG
capsman.PNG (13.05 KiB) Przejrzano 202 razy
rates.PNG
rates.PNG (14.9 KiB) Przejrzano 202 razy
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

firmware w obu mikrotikach takie same ( świeże)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1780
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Miło by było też wprowadzenie opcji alternatywnego ssid do połączenia, w razie awarii głównego nadajnika.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 9:34 am Miło by było też wprowadzenie opcji alternatywnego ssid do połączenia, w razie awarii głównego nadajnika.
Zawsze możesz mieć kilka AP na te same SSID i hasło. Też będzie działać jako zapasowa alternatywa, a do tego odciąży też pozostałe AP ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

klew pisze: śr sie 17, 2022 9:36 am
Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 9:34 am Miło by było też wprowadzenie opcji alternatywnego ssid do połączenia, w razie awarii głównego nadajnika.
Zawsze możesz mieć kilka AP na te same SSID i hasło. Też będzie działać jako zapasowa alternatywa, a do tego odciąży też pozostałe AP ;)
Jeden Cap ac leży i czeka na podłączenie - będzie niezbędny do przedłużenia zasięgu
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

danielkbala pisze: śr sie 17, 2022 9:52 am
Wrzuciłem tego loga co się Tobie wyświetla w google i trafiłem na wątek: https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=85033
Ludzie czasem mają tego typu problem i wątek ciągnie się od wielu lat...
Jest tam kilka potencjalnych fixów, które niektórym ludziom pomogły. Może spróbuj całość przejrzeć i sparawdzić każdy z tych punktów u siebie?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”