Termostat

rochowiak86
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 31, 2018 7:04 pm

Kolejna zima za pasem a oficjalnego termostatu jak nie było tak nie ma. Chyba że coś przeoczyłem. Szkoda trochę bo tyle lat czekam i pewnie nie tylko ja. Niestety z mojej strony to ostatni sezon oczekiwania i jak nic się nie zmieni to zmieniam system na inny bo supla nie rozwija się z duchem czasu. Pewnie jak większość wolę zapłacić, mieć i zapomnieć.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie przeoczyłeś. Prace nad termostatem nadal trwają.
pablo5
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 20, 2020 8:56 pm

Zgadza się, niestety :( że Supla przestała się rozwijać i zatrzymała się w jakimś 2017-2018 roku. Nowych modułów jak na lekarstwo, niby rozwija się trochę oprogramowanie, ale to w głównej mierze dzięki hobbystom, zapaleńcom, pewnie też amatorom i twórcom DIY.
Kiedyś był na forum temat "Mapy drogowej" - ile tam było planów i założeń, pamiętam - termostat, widgety, czujniki, domofon, stacja pogody, etc. Tak naprawdę to Supla nie ma nawet czujnika/wskaźnika temperatury (w oficjalnym wykonaniu), dopiero niby powstaje... A nowy design aplikacji?

Szkoda, że to wszystko upada powoli, bo zapowiadał się bardzo fajny, przyjazny system, a co najważniejsze Polski.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pablo5 pisze: pt wrz 09, 2022 9:00 am Zgadza się, niestety :( że Supla przestała się rozwijać i zatrzymała się w jakimś 2017-2018 roku. Nowych modułów jak na lekarstwo, niby rozwija się trochę oprogramowanie, ale to w głównej mierze dzięki hobbystom, zapaleńcom, pewnie też amatorom i twórcom DIY.
Kiedyś był na forum temat "Mapy drogowej" - ile tam było planów i założeń, pamiętam - termostat, widgety, czujniki, domofon, stacja pogody, etc. Tak naprawdę to Supla nie ma nawet czujnika/wskaźnika temperatury (w oficjalnym wykonaniu), dopiero niby powstaje... A nowy design aplikacji?

Szkoda, że to wszystko upada powoli, bo zapowiadał się bardzo fajny, przyjazny system, a co najważniejsze Polski.
W orginalnym poście "mapa drogowa" było 30 punków.
10 z tych punktów jest zrealizowanych i normalnie dostępnych.
5-6 jest w trakcie implementacji - niektóre na ostatniej prostej przed wydaniem
Kolejne 5 jest wspierane przez Suplę, tylko potrzebne są urządzenia DIY, bo nie ma komercyjnych produktów z tymi funkcjami.

Aplikacja Supli nie dostanie "nowego designu". Raczej będą to niewielkie systematyczne zmiany w lepszym kierunku.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Przykro mi, że jesteś niezadowolony. Z naszej strony robimy co w naszej mocy i bynajmniej wygląda to zgoła odmiennie od tego jak postrzegasz ten projekt. Wraz z rozrostem projektu jego utrzymanie pochłania coraz większe zasoby. Wprowadzanie kolejnych funkcjonalności z uwagi na skalę nie jest już tak proste jak kiedyś i wiąże się z dużo większym nakładem pracy co jest naturalne dla tego typu projektów. Utrzymanie projektu to nie tylko kod i infrastruktura ale przede wszystkim specjaliści. Do tego cała masa usług w postaci outsourcingu (kolokacja serwerów, analizy prawne, tłumaczenia, testy bezpieczeństwa, logistyka itd.). Pomijam zupełnie zasoby partnerów, które są pochłaniane w celu zaprojektowania, wyprodukowania i wprowadzenia komercyjnych produktów na rynek. Z perspektywy użytkownika może się wydawać, że projekt rozwija się coraz wolniej, a z perspektywy zaplecza ilośc pracy jaka jest wkładana w jego rozwój i utrzymanie z dnia na dzień jest większa. Oczywiście masz prawo być niezadowolony jednakże pamiętaj, że to co widzisz to tylko wierzchołek góry lodowej. Aby uświadomić Ci o jakiej skali mówimy dodam, że koszty tak wolno rozwijającego projektu począwszy od 16.01.2016. niedawno przekroczyły niebagatelną jak dla nas kwotę 7mln zł co zostało pokryte w większości przez sponsorów projektu i w części przez jego partnerów. Dzięki temu możemy być w tym miejscu w którym jesteśmy. Dla porównania chińska Tuya na start otrzymała dofinansowanie w wysokości 15mln dolarów, a następnie 200 mln USD. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuya_smart
Inny przykład z naszego polskiego rynku.... Blebox złożył projekt dofinansowania na "Opracowanie inteligentnego modułu pomiarowego przeznaczonego do monitorowania i analizy zużycia energii elektrycznej.". Wartość projektu 5 mln zł. Mówimy tu tylko o jednym urządzeniu. https://mapadotacji.gov.pl/projekty/?se ... -theme=106

Supla to przede wszystkim społeczność i hobbyści, którzy stanowią kluczowy filar projektu. Niemniej jednak Supla to również ludzie, dla których Supla to też praca w której oddają całe swoje serce. Supla to też sponsorzy i partnerzy - słowem biznes bez którego bylibyśmy tam gdzie dzisiaj jest np. Nettemp.

Na koniec zachęcam do refleksji i odwiedzin naszego profilu na githubie gdzie można prześledzić dynamikę rozwoju projektu.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Już kiedyś o tym pisałem ale pozwolę sobie jeszcze raz :)

5 lat temu poznałem suplę i usmartowiłem (jeśli tak można powiedzieć bez logiki) swój dom. Wówczas brakowało mi do szczęścia termostatu (do sterowania listwą ogrzewania podłogowego) oraz logiki w cloud (jeśli ...to)
W międzyczasie projekt się rozwijał i powstawał nowy sprzęt ZAMELa. Dzisiaj portfolio sprzętu jest naprawdę spore w porównaniu z innymi producentami systemów smart home (mamy moduły do większości potrzebnych funkcjonalności + wersje na szynę do rozdzielni)

nie wiem jaki udział sprzedaży w bogatym portfolio zamela ma supla? ale od dawna uważałem że zwiększyć można to poprzez zbudowanie porzadnego systemu do sterownia ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym (czyli termostat + urządzenia).

od 3 lat praktycznie nie instaluję SUPLI znajomym i klientom z uwagi na brak sterownia ogrzewaniem. w mojej ocenie 90% nowych domów oddawanych jest z ogrzewaniem podłogowym (całość lub parter) a ono wymaga sterowania (tego instalatorzy C.O. nie robią...)
Staję więc przed wyborem - osuplować cały dom + dołożyć dodatkową aplikację do ogrzewania, czy wybrać 1 komplementarny system (1 aplikacja)??
Wybieram (klienci wybierają) 1 aplikację i montuję SALUS SMARTHOME. System komercyjny, zamknięty ale posiadajacy moim zdaniem najlepsze na rynku sterowanie ogrzewaniem + podstawowe moduły dopuszkowe i czujniki oraz logikę i sceny.

I tu ciekawostka - mimo że to komercyjny projekt w app nie można zmieniać ikon , nie ma gradacji uprawnień - i nie można się doczekać od 3 lat mimo że klienci i instalatorzy o to proszą :)

Wracając do SUPLI. To mój pierwszy system smart póki co nie zamierzam odsuplowywać mojego domu. Liczę, że ZAMEL szybko wejdzie w sterowanie ogrzewaniem (i zleci to załodze supli).
Bez sterowania ogrzewaniem za chwilę system smart będzie niesprzedawalny !!!

Żeby móc konkurować na rynku must have to oprócz tego co jest dodatkowo :
1. sterowanie ogrzewaniem (podlogowym, grzejnikowym, mieszanym z przewodowymi bezprzewodowymi termostatami naściennymi)
2. sterownik do żaluzji zewnętrznych z lamelkami (już ok 30% nowych domów - są coraz popularniejsze)
3. smartplug
4. logika

Całej ekipie SUPLA życzę wytrwałości i szybkiego rozwoju - a ekipie ZAMELA refleksji jeśli chce budować dalej system smart home (moim zdaniem niewiele trzeba żeby być najciekawszą ofertą na rynku)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

W tym roku to termostat chyba nie potrzebny ;) a tak poważnie to ja przesiadłem się na urządzenia które korzystają z Ewelink'a i nie widzę problemu z tym że jest to inny system. Temperaturę z harmonogramem ustawiłem raz i tego nie zmieniam.

Zamiast termostatów to lepiej pracować nad aplikacją która wypada blado w porównaniu z innymi producentami...
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

krycha88 pisze: ndz wrz 11, 2022 8:45 am W tym roku to termostat chyba nie potrzebny ;) a tak poważnie to ja przesiadłem się na urządzenia które korzystają z Ewelink'a i nie widzę problemu z tym że jest to inny system. Temperaturę z harmonogramem ustawiłem raz i tego nie zmieniam.

Zamiast termostatów to lepiej pracować nad aplikacją która wypada blado w porównaniu z innymi producentami...
Każdy ma swoje doświadczenia. Ja "uruchomiłem" już ok 60 instalacji tzw domu inteligentnego. Klientom smart home kojarzy się z całym domem w 1 aplikacji w komórce (nie 2, 3 czy 4). Większość topowych producentów idzie więc w tym kierunku dołączając do swoich aplikacji np. obsługę kamer na onvif czy takie ciekawostki jak integracje z wiodącymi producentami np. odkurzaczy czy kosiarek automatycznych.
Dlatego będę się upierał, że wszystko ma być w 1 app - niezaleznie jak często klient zmienia harmonogramy ogrzewania :)

Inna ciekawostka z moich doświadczeń jest taka, że klientom smart home kojarzy sie (pewnie za sprawą filmów) z dużym tabletem na ścianie za pomocą którego steruje się domem. Walczę z tym wyobrażeniem zadając pytanie czy klient woli sterowac całym domem stojąc przy jakimś tablecie na ścianie w hallu czy woli robić to wygodnie na fotelu za pomocą app albo głosowo... zazwyczaj pomaga, choć zdarzają się przypadki którym muszę wieszać tablet na ścianę :) i tu przydałaby sie fajna app z możliwością pracy w pionie i poziomie oraz dowolnego układania ikon na ekranie...z tym się zgodzę...
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Tak jak wielokrotnie pisaliśmy, pracujemy nad termostatem. Logika itd. również jest w planach. Na to wszystko potrzebny jest czas i zasoby.
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

flowerek pisze: ndz wrz 11, 2022 9:10 am
krycha88 pisze: ndz wrz 11, 2022 8:45 am W tym roku to termostat chyba nie potrzebny ;) a tak poważnie to ja przesiadłem się na urządzenia które korzystają z Ewelink'a i nie widzę problemu z tym że jest to inny system. Temperaturę z harmonogramem ustawiłem raz i tego nie zmieniam.

Zamiast termostatów to lepiej pracować nad aplikacją która wypada blado w porównaniu z innymi producentami...
Każdy ma swoje doświadczenia. Ja "uruchomiłem" już ok 60 instalacji tzw domu inteligentnego. Klientom smart home kojarzy się z całym domem w 1 aplikacji w komórce (nie 2, 3 czy 4). Większość topowych producentów idzie więc w tym kierunku dołączając do swoich aplikacji np. obsługę kamer na onvif czy takie ciekawostki jak integracje z wiodącymi producentami np. odkurzaczy czy kosiarek automatycznych.
Dlatego będę się upierał, że wszystko ma być w 1 app - niezaleznie jak często klient zmienia harmonogramy ogrzewania :)

Inna ciekawostka z moich doświadczeń jest taka, że klientom smart home kojarzy sie (pewnie za sprawą filmów) z dużym tabletem na ścianie za pomocą którego steruje się domem. Walczę z tym wyobrażeniem zadając pytanie czy klient woli sterowac całym domem stojąc przy jakimś tablecie na ścianie w hallu czy woli robić to wygodnie na fotelu za pomocą app albo głosowo... zazwyczaj pomaga, choć zdarzają się przypadki którym muszę wieszać tablet na ścianę :) i tu przydałaby sie fajna app z możliwością pracy w pionie i poziomie oraz dowolnego układania ikon na ekranie...z tym się zgodzę...
Ostatnio poznałem homeassistanta, który może pełnić wszystkie wymienione funkcje, więc fajnie, że Suplę można z nim zintegrować.

Aby uzyskać fajny efekt, to trzeba jednak poświęcić tam sporo czasu na dłubaninę, poza tym, trzeba mieć własny serwer. Z racji tego (wydaje mi się, że) nie nadaje się on do implementacji w miejscach, gdzie administracją zajmuje się osoba trzecia. Z tego właśnie względu uważam Suplę za coś niesamowitego, bo za pośrednictwem przyjaznego interfejsu w Cloudzie możemy skonfigurować funkcje, jakie mają spełniać zarówno urządzenia typu zrób-to-sam, jak i rozwiązania komercyjne. Wydaje mi się, że jest to swego rodzaju unikat, bo tego typu przyjazne interfejsy są raczej spotykane w zamkniętych rozwiązaniach (takich w pełni komercyjnych), pewnie takich jak wymieniony Salus.

Generalnie - mimo stosunkowo niewielkiego rozeznania w rynku - mam kilka pomysłów/przemyśleń, ale czekam z nimi na pojawienie się wątku o nowej mapie drogowej :)
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”