Podstawy podstaw

Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Nie, zmieni się samo.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Karol.M
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 26, 2023 9:00 am

Robert Błaszczak pisze: sob sty 28, 2023 6:34 pm Bezpośrednio i łatwo to nie. Można próbować np. przez kanał ściemniacza, ale nie jest to eleganckie rozwiązanie i w aplikacji masz kanał ściemniacza, a nie kanał dedykowany do ustawień Twojego programu sterującego.

Ale niech jeszcze wypowiedzą się w tej kwestii koledzy bardziej zaawansowani w programowaniu.
Mógłby ktoś jeszcze potwierdzić że za pomocą supli nie da się łatwo przekazywać wartości ze zmiennych?
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

Karol.M pisze: ndz sty 29, 2023 11:26 am
Robert Błaszczak pisze: sob sty 28, 2023 6:34 pm Bezpośrednio i łatwo to nie. Można próbować np. przez kanał ściemniacza, ale nie jest to eleganckie rozwiązanie i w aplikacji masz kanał ściemniacza, a nie kanał dedykowany do ustawień Twojego programu sterującego.

Ale niech jeszcze wypowiedzą się w tej kwestii koledzy bardziej zaawansowani w programowaniu.
Mógłby ktoś jeszcze potwierdzić że za pomocą supli nie da się łatwo przekazywać wartości ze zmiennych?
Nie jestem jakimś tam znawcą tematu ani bieglym programista i jak napisal Robert może Ściemniacz nie jest eleganckim rozwiazanim ale generalnie sie da to zrobić. Kiedyś bawilem sie tym i wlasnie w taki sposob zmienialem stan zmiennej. Minus taki ze w aplikacji Supla nie masz wyskalowanego suwaka i tak naprawde nastawy są "na oko". Mozna ustawic dokladnie zmienna z zakresu 0-100 ale trzeba juz to robic nie z aplikacji tylko strony www obsugujaca SuplaCloud. Natomiast aby wyswietlic stan zmiennej w Supli to trzeba sie podpiąć np pod kanal termometru i poprostu zamiast temperatury wysyłać własną zmienną. Aby zmieniać wartości binarne mozna zastosowac z kolei virtual relay.
Podsumowujac... Da sie i nie jest to trudne choc jest to oczywiście tylko taka proteza.
Karol.M
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 26, 2023 9:00 am

Czyli pewnie będę skazany na blynka :(
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Karol.M pisze: pn sty 30, 2023 10:14 am Czyli pewnie będę skazany na blynka :(
Może napisz dokładnie co byś chciał osiągnąć i do czego jakieś rzeczy są Ci potrzebne.
Na razie napisałeś ogólnie "przekazanie wartości liczbowej" i tego obecnie w Supli się nie da łatwo zrobić. Natomiast często jest tak, że całe podejście do tematu może być zrobione zupełnie inaczej i okaże się to niepotrzebne.

Spróbuj opisać dokładniej co robi Twój projekt i jak chciałbyś go zintegrować z Suplą.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Karol.M
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 26, 2023 9:00 am

Karol.M pisze: sob sty 28, 2023 5:45 pm To może ja się odezwę i napisze co chce zrobić.

Mam zrobioną automatykę bimbrowniczą opartą o:
5x ds18b20
4 przekaźniki
2 ssr-y

Automatyka przeprowadza kompletny proces.
Aktualnie oprogramowanie napisane jest w C# na PC.
Komunikuje się z arduino za pomocą usb. Czyli arduino odbiera Pomiary wysyła do pc. PC wykonuje obliczenia i odsyła do arduino wartości sterowania przekaźnikami.

Chce całą logikę przepisać na esp. Supla miałaby odpowiadać tylko i wyłącznie za komunikację z użytkownikiem. Czyli wyświetlanie parametrów pracy ze zmiennych i przyjmowanie parametrów pracy do zmiennych. Nic więcej.
Kilka postów wcześniej opisałem. Logika jest dość skomplikowana. Tu nie wystarczy sam termostat. Automatyka na podstawie monitorowanie 5 temperatur steruje dwoma grzałkami i 4 elektrozaworami. W zmiennych są ustawione temperatury, czasy pracy poszczególnych etapów. I to chciałbym kontrolować z aplikacji. Jednocześnie mieć podgląd na parametry pracy. Na temperatury, procent otwarcia elektrozaworów i procent mocy grzałek.
petione
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 21, 2018 4:26 pm

Wiem że projekt supla nie jest robiony "pod garażowych majsterkowiczów" ale może gdzieś kiedyś dało by się dodać do kanału dimmera obok suwaka, okręgu, przyciski + i - i okienko z wyświetlaniem aktualnej wartości, wtedy przekazywanie wartości do zmiennej było by już tylko przyjemnością. Wiem że jest planowany kanał ogólnego przeznaczenia ale tylko od strony wyświetlanej wartości ale może warto się zastanowić nad dodaniem powyższej funkcjonalności. Gdyby się udało to tacy "marzyciele" jak jak dostaną nowe pole do popisu, nowe możliwości a z takich pierwszych pomysłów to nawet wyczekiwany termostat, który na wzór dimmera, może działać offline (z tego co kojarzę wartość dimmera zmieniana z clouda/aplikacji jest lokalnie zapisywana w urządzeniu i nawet po utracie połączenia nadal taki dimmer pracuje prawidłowo i można zmieniać jego nastawy fizycznymi przyciskami w odniesieniu do ostatniej zadanej wartości)
Pozdrawiam
Karol.M
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 26, 2023 9:00 am

petione pisze: pn sty 30, 2023 11:39 am Wiem że projekt supla nie jest robiony "pod garażowych majsterkowiczów" ale może gdzieś kiedyś dało by się dodać do kanału dimmera obok suwaka, okręgu, przyciski + i - i okienko z wyświetlaniem aktualnej wartości, wtedy przekazywanie wartości do zmiennej było by już tylko przyjemnością. Wiem że jest planowany kanał ogólnego przeznaczenia ale tylko od strony wyświetlanej wartości ale może warto się zastanowić nad dodaniem powyższej funkcjonalności. Gdyby się udało to tacy "marzyciele" jak jak dostaną nowe pole do popisu, nowe możliwości a z takich pierwszych pomysłów to nawet wyczekiwany termostat, który na wzór dimmera, może działać offline (z tego co kojarzę wartość dimmera zmieniana z clouda/aplikacji jest lokalnie zapisywana w urządzeniu i nawet po utracie połączenia nadal taki dimmer pracuje prawidłowo i można zmieniać jego nastawy fizycznymi przyciskami w odniesieniu do ostatniej zadanej wartości)
Pozdrawiam
Gdyby były uniwersalne kanały przekazywania danych w dwie strony, nie trzebaby często czekać na dedykowane funkcjonalności. Logikę możnaby sobie napisać dowolną. A tak trzeba czekać na jakąś funkcjonalności mimo, że napisanie sobie jej samemu zajęłoby 2h.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Karol.M pisze: pn sty 30, 2023 2:30 pm Gdyby były uniwersalne kanały przekazywania danych w dwie strony, nie trzebaby często czekać na dedykowane funkcjonalności. Logikę możnaby sobie napisać dowolną. A tak trzeba czekać na jakąś funkcjonalności mimo, że napisanie sobie jej samemu zajęłoby 2h.
Wszyscy czekamy na "funkcjonalność uniwersalnego przekazywania danych" :). Co prawda w obecnych planach jest to dla kanałów pomiarowych. Nie ma tego samego w drugą stronę na razie zaplanowanego.

Nie wiem co chcesz napisać w 2h, ale takie "ogólne kanały do przekazywania wartości", to nie jest tak banalny temat. To dotyka wszystkich komponentów Supli, od urządzenia, przez serwer, Cloud i apki na telefony (Android oraz iOS).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Karol.M
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 26, 2023 9:00 am

klew pisze: pn sty 30, 2023 2:48 pm
Karol.M pisze: pn sty 30, 2023 2:30 pm Gdyby były uniwersalne kanały przekazywania danych w dwie strony, nie trzebaby często czekać na dedykowane funkcjonalności. Logikę możnaby sobie napisać dowolną. A tak trzeba czekać na jakąś funkcjonalności mimo, że napisanie sobie jej samemu zajęłoby 2h.
Wszyscy czekamy na "funkcjonalność uniwersalnego przekazywania danych" :). Co prawda w obecnych planach jest to dla kanałów pomiarowych. Nie ma tego samego w drugą stronę na razie zaplanowanego.

Nie wiem co chcesz napisać w 2h, ale takie "ogólne kanały do przekazywania wartości", to nie jest tak banalny temat. To dotyka wszystkich komponentów Supli, od urządzenia, przez serwer, Cloud i apki na telefony (Android oraz iOS).
Chodzi mi o to, że mając właśnie takie uniwersalne kanały można budować sprawnie dowolne urządzenia oparte o dowolną logikę nie czekając aż taka logika pojawi się w supli. Bo jeśli taki kanał dostarczy dane to ja sobie je już mogę dowolnie przetworzyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”