Specyficzne zachowanie dimmerów

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Wszystkie dimmery wrzucone przez mqtt w HA działają w ten sposób, że zmiana jasności, lub włączenie powoduje włączenie na 100% i dopiero ustawienie jasności, co skutkuje szybkim błyskiem przy zmianie np. z 5% do 10%. Poza tym powoli zwiększając jasność suwakiem światło cały czas błyska (8%-100%-10%-100%-12%-100% .... itd)
Czy to jest poprawne zachowanie dimmerów przez mqtt?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wszystkie włącznie z Zamelowymi ? HA wysyła przy ściemniaczach 2 rozkazy za każdym razem. Włącz i ustaw poziom jasności. Dawno temu FW w ściemniaczach nie rozumiał polecenia "włącz", dlatego by zachować kompatybilność wsteczną do ściemniaczy leci rozkaz "ustaw na 100%" i dodatkowo flaga, że naciśnięto "włącz". Nowszy firmware wie, że to nie chodzi o ustawienie na 100% i ignoruje zmianę jasności jeśli jest już włączony. Pytanie za 100pkt o jakie urządzenia chodzi i jaki FW tam jest ?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Nie, niestety nie mam zamelowego dimmera pod ręką. To zachowanie jest na sofcie GG (zarobiłem 100pkt? ;) ). Spróbuję jakiś DIW zorganizować i przetestować a jednocześnie wrzucę na ogólne forum (bo tutaj mało kto zagląda) czy ktoś ma taką konfigurację.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

YoMan pisze: śr kwie 12, 2023 7:20 am Nie, niestety nie mam zamelowego dimmera pod ręką. To zachowanie jest na sofcie GG (zarobiłem 100pkt? ;) ). Spróbuję jakiś DIW zorganizować i przetestować a jednocześnie wrzucę na ogólne forum (bo tutaj mało kto zagląda) czy ktoś ma taką konfigurację.
Daleko nie szukaj ;)
Włączamy tym samym nodem, w DIW ustawia się zadana wartość, a w urządzeniu z SD jest taki efekt jak u Ciebie.
Zaktualizuję soft w H801 do najnowszej wersji SD i dam znać, czy coś się zmieniło.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

Po aktualizacji do najnowszej wersji SD,
Ściemniacz włącza się z ostatnio zapisanym natężeniem, bez żadnych skoków, nawet przy zmianie natężenia.
RGB włącza się od razu na 100%, a przy włączeniu na np. 20%, leci do 100 i spada do 20. Są też skoki przy zmianie natężenia.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Czyli w kwestii zwykłego dimmera trzeba podmienić bibliotekę w GG. W kwestii RGB trzeba ją poprawić i dopiero podmienić. Dobrze rozumiem?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

lukfud pisze: śr kwie 12, 2023 5:15 pm Po aktualizacji do najnowszej wersji SD,
Ściemniacz włącza się z ostatnio zapisanym natężeniem, bez żadnych skoków, nawet przy zmianie natężenia.
RGB włącza się od razu na 100%, a przy włączeniu na np. 20%, leci do 100 i spada do 20. Są też skoki przy zmianie natężenia.
Zebrałbyś mi logi z urządzenia dla tych scenariuszy? Pamiętam że dawno temu był tam jakiś błąd w implementacji, ale z tego co pamiętam, to to poprawiałem
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

klew pisze: pn kwie 17, 2023 9:32 am
lukfud pisze: śr kwie 12, 2023 5:15 pm Po aktualizacji do najnowszej wersji SD,
Ściemniacz włącza się z ostatnio zapisanym natężeniem, bez żadnych skoków, nawet przy zmianie natężenia.
RGB włącza się od razu na 100%, a przy włączeniu na np. 20%, leci do 100 i spada do 20. Są też skoki przy zmianie natężenia.
Zebrałbyś mi logi z urządzenia dla tych scenariuszy? Pamiętam że dawno temu był tam jakiś błąd w implementacji, ale z tego co pamiętam, to to poprawiałem
Jasne, odezwę się.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Poprawiłem ten błąd z dimmerami/rgb.
Poprawka jest już wydana w wersji 23.04 ( viewtopic.php?t=12984 )
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: czw kwie 20, 2023 8:08 am Poprawiłem ten błąd z dimmerami/rgb.
Poprawka jest już wydana w wersji 23.04 ( viewtopic.php?t=12984 )
Dzięki :) teraz rozumiem należałoby uderzyć do @krycha88 żeby to zimplementowal do GG?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „MQTT”