Indukcja w kuchni 😐

Robert Błaszczak

lukasz06 wrote: Tue Jun 04, 2024 8:41 am A jeśli 3 pzemy są połączone jako licznik 3 fazowy, to też przekładniki muszą być założone na przewody fazowe?
Przy zasilaniu 3-fazowym mamy przewody:
L1 - brązowy
L2 - czarny
L3 - szary
N - niebieski
PE - zółto-zielony

Musiałbyś założyć 3 przekładniki na niebieski przewód - co nie ma najmniejszego sensu. Będziesz miał na wszystkich trzech PZEM'ach taki sam odczyt (sumaryczny dla 3 faz). Obwód N jest wspólny dla wszystkich faz.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
kiler88

Niestety muszę nadmienić, że przy odbiorniku trójfazowym symetrycznym w przewodzie N nie płynie żaden prąd, więc przekładniki zakładamy na L, także przy dwóch fazach kuchenki indukcyjnej prąd płynący w N nie jest sumą prądów dwóch faz ze względu na przesunięcie fazowe. To zresztą jest przyczyną licznych postów na temat błędnie mierzącego MEW, który najczęściej jest źle podłączony.

https://www.youtube.com/watch?v=fV1ExA5mASY&t
Robert Błaszczak

Bardzo słusznie piszesz. Ja tylko trochę upraszczałem temat celem wyjaśnienia, dlaczego przekładniki mają być na fazowych przewodach.
To co jest na schemacie PZEM dotyczy układu jednej fazy i wtedy faktycznie przekładnik może być na przewodzie N.

Znane mi są też przypadki podłączenia płyty indukcyjnej, które wygląda jak podłączenie dwóch faz ale tak naprawdę jest to jedna faza, a dwa obwody.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
UglyMan

Dziękuję za podpowiedzi jak się za tu zabrać

Return to “Pomoc”