Warunki w SUPLA Scripts - pomysły

Tonik1717
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2022 8:56 pm

I to nie jest problem, który powstał po Twoim poście tylko już wcześniej miałem z tym problem.
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Tonik1717 pisze: sob lis 05, 2022 5:37 pm Mam ROW-2. Jedno zapala w srodku a drugie lampe na zewnatrz
Może masz jakąś aktywną scenę o której zapomniałeś i ona Ci gasi?...albo coś źle podłączyłeś. Scena "Wyłączanie światła" którą podałem tego na pewno nie robi, bo nie ma innego wyzwalacza niż scena włączająca światło. Tak po namyśle, w opisie który podałem, jest mały błąd logiczny ale idzie go przeżyć lub można to rozpisać na więcej scen. W momencie kiedy furtka jest otwierana, następuje uruchomienie sceny i kiedy furtka jest zamykana, również, co powoduje dwukrotne zadziałanie skryptu i w sumie wydłużenie czasu świecenia lampy. To taki efekt uboczny mojego uproszczenia, żeby ktoś się nie zamotał :D Jak pisałem, można to pokombinować tak aby zawsze i tylko, lampa wyłączała się po 30sekundach.
Tonik1717
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2022 8:56 pm

Przejrzałem ale nie mam nic aktywnego. Łącznik mam zwykły swiecznikowy. Przez chwilę miałem założony swiecznikowy zwierny ale dziwnie było przy gaszeniu bo musiałem chwilę przytrzymać klawisz
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

Tonik1717 pisze: sob lis 05, 2022 6:03 pm Przejrzałem ale nie mam nic aktywnego. Łącznik mam zwykły swiecznikowy. Przez chwilę miałem założony swiecznikowy zwierny ale dziwnie było przy gaszeniu bo musiałem chwilę przytrzymać klawisz
Spojrzałem na schemat ROW-1 i włączniki są podłączone bez udziału przekaźnika, czyli jeśli włączysz włącznik, to światło jest włączone a jak wyłączysz, to wyłączone. Innymi słowy, włączniki fizyczne nie mają niczego wspólnego ze skryptami i przekaźnikami i wygląda na to "że tak jest" fabrycznie :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Tonik1717 pisze: sob lis 05, 2022 5:16 pm No to ogólnie miałem prawie dopracowane ale gdzieś sie zarabalem w akcji. Po twojemu działa. Dziękuję.

Mam tylko jakis dziwny problem z fizycznym klawiszem bo gdy wykonuje ręcznie włącz - wyłącz - włącz - wyłącz - włącz to sterownik momentalnie sam wyłącza światło
Jak masz skonfigurowany przycisk? W trybie konfiguracyjnym na http://192.168.4.1 możesz to sprawdzić i ustawić.
Jeśli jest poprawnie, a nadal masz jakieś dziwne efekty, to spróbuj zaktualizować soft - w wersji 2.8.53 jest poprawka na jeden błąd, który czasem może powodować tego typu zachowanie
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tonik1717
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2022 8:56 pm

Tak wyglada
Załączniki
Screenshot_20221105-201651.png
Screenshot_20221105-201651.png (97.91 KiB) Przejrzano 566 razy
kurus
Posty: 1036
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Arghatell pisze: sob lis 05, 2022 4:43 pm
Tonik1717 pisze: sob lis 05, 2022 3:42 pm No niestety ale u mnie ciężko z takimi rzeczami dlatego pytam Was i jakoś to ogarnę mam nadzieję
Robisz sobie 2 sceny. Na początek pierwsza:
"Wyłączanie światła"
W rubryce: "Warunek wykonania sceny"
wstawiasz warunek przekaźnika, który odpowiada za światło czyli:
przykład: {{state(12345).hi}}
Następnie w zakładce "Akcje"
wybierasz kanał przekaźnika i ustawiasz akcję na wyłączony.
Sprawdzasz, czy działa. Scena ma za zadanie sprawdzać czy światło jest włączone a po uruchomieniu sceny ma wyłączać światło.
-----------------------------------------------------------------------------
Scena druga:
Robisz sobie scenę "Włączanie światła"
W scenie w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wpisujesz sobie stan furtki w sensie stan czujnika kontaktronu. Przykład:
{{state(54321).hi}}

Jeśli nie masz czujnika otwarcia, możesz wpisać stan przekaźnika odpowiadającego za elektrozaczep (jeśli masz). Chodzi o to, żeby coś "wiedziało" że furtka jest otwierana/zamykana.

Później w rubryce: "Warunek wykonania sceny"

Wpisujesz warunek:
{{ time('+0 minutes') > sunsetTime() }} {{ time('-0 minutes') < sunriseTime() }}
i masz wschód/zachód , lub tyle minut ile chcesz i możesz sobie to rozpisać.

Następnie w zakładce "Akcje" wybierasz kanał od przekaźnika światła i ustawiasz na włączone.

Podsumowując. Jeśli czujnik furtki po zachodzie słońca zostanie naruszony, scena się uruchomi i włączy światło.

Następnie w zakładce "Dodaj opóźnione akcje" wybierasz SCENĘ pierwszą, czyli "Wyłączanie światła" i dajesz 30 sek na wykonanie tej sceny :)

Czyli scena druga zgasi światło po 30 sekundach.

To wszystko :)

Witam zrobiłem tak jak piszesz i wszystko działa ok zaświeca mi się światło po otarciu bramy i gośnie po 120s, problem w tym że jak zamykam to też je oświeca na 120s, a chciałby aby reagowało tylko na otwarcie, co zmienić? Brama ma kontrakton pokazujący stan.
Załączniki
scena.jpg
scena.jpg (107.64 KiB) Przejrzano 518 razy
Tonik1717
Posty: 28
Rejestracja: ndz sty 02, 2022 8:56 pm

Zmieniłem raz jeszcze łącznik na monostabilny, zmieniłem też w ustawieniach sterownika na mono
Co ciekawe usunąłem sceny ze światłem w przedsionku w oparciu o stan furtki i problem z samo gaśnięciem światła zniknął. Także gdzieś na scenach jest problem, że sterownik wariuje.
Kolejna rzecz to nie wiem czemu ale porobiłem wyzwalacze akcji na klawiszach i działa tylko przytrzymanie klawisza, a reszta wieloklikow nie wyzwala akcji
Awatar użytkownika
Arghatell
Posty: 121
Rejestracja: czw cze 11, 2020 10:39 pm

kurus pisze: ndz lis 06, 2022 5:42 pm
Arghatell pisze: sob lis 05, 2022 4:43 pm
Tonik1717 pisze: sob lis 05, 2022 3:42 pm No niestety ale u mnie ciężko z takimi rzeczami dlatego pytam Was i jakoś to ogarnę mam nadzieję
Robisz sobie 2 sceny. Na początek pierwsza:
"Wyłączanie światła"
W rubryce: "Warunek wykonania sceny"
wstawiasz warunek przekaźnika, który odpowiada za światło czyli:
przykład: {{state(12345).hi}}
Następnie w zakładce "Akcje"
wybierasz kanał przekaźnika i ustawiasz akcję na wyłączony.
Sprawdzasz, czy działa. Scena ma za zadanie sprawdzać czy światło jest włączone a po uruchomieniu sceny ma wyłączać światło.
-----------------------------------------------------------------------------
Scena druga:
Robisz sobie scenę "Włączanie światła"
W scenie w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wpisujesz sobie stan furtki w sensie stan czujnika kontaktronu. Przykład:
{{state(54321).hi}}

Jeśli nie masz czujnika otwarcia, możesz wpisać stan przekaźnika odpowiadającego za elektrozaczep (jeśli masz). Chodzi o to, żeby coś "wiedziało" że furtka jest otwierana/zamykana.

Później w rubryce: "Warunek wykonania sceny"

Wpisujesz warunek:
{{ time('+0 minutes') > sunsetTime() }} {{ time('-0 minutes') < sunriseTime() }}
i masz wschód/zachód , lub tyle minut ile chcesz i możesz sobie to rozpisać.

Następnie w zakładce "Akcje" wybierasz kanał od przekaźnika światła i ustawiasz na włączone.

Podsumowując. Jeśli czujnik furtki po zachodzie słońca zostanie naruszony, scena się uruchomi i włączy światło.

Następnie w zakładce "Dodaj opóźnione akcje" wybierasz SCENĘ pierwszą, czyli "Wyłączanie światła" i dajesz 30 sek na wykonanie tej sceny :)

Czyli scena druga zgasi światło po 30 sekundach.

To wszystko :)

Witam zrobiłem tak jak piszesz i wszystko działa ok zaświeca mi się światło po otarciu bramy i gośnie po 120s, problem w tym że jak zamykam to też je oświeca na 120s, a chciałby aby reagowało tylko na otwarcie, co zmienić? Brama ma kontrakton pokazujący stan.
Utwórz nową scenę "Start"
W scenie w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
wstawiasz warunek, który odpowiada za kontaktron czyli:
przykład: {{state(12345).hi}} lub {{not state(12345).hi}} bo nie wiem jak masz ustawiony stan kontaktronu na OTWARTE.

W rubryce: "Warunek wykonania sceny"
wstawiasz warunek, który odpowiada za kontaktron czyli:
Taki sam jak w pierwszej rubryce.
Następnie w zakładce "Akcje" wybierasz SCENĘ "Włączanie światła"

Ta scena ma za zadanie uruchamiać serię TYLKO w przypadku otwarcia furtki.

Ze sceny "Włączanie światła" usuwasz w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
to co tam wpisałeś.
To wszystko :)
kurus
Posty: 1036
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Arghatell pisze: ndz lis 06, 2022 7:15 pm
kurus pisze: ndz lis 06, 2022 5:42 pm
Arghatell pisze: sob lis 05, 2022 4:43 pm
Robisz sobie 2 sceny. Na początek pierwsza:
"Wyłączanie światła"
W rubryce: "Warunek wykonania sceny"
wstawiasz warunek przekaźnika, który odpowiada za światło czyli:
przykład: {{state(12345).hi}}
Następnie w zakładce "Akcje"
wybierasz kanał przekaźnika i ustawiasz akcję na wyłączony.
Sprawdzasz, czy działa. Scena ma za zadanie sprawdzać czy światło jest włączone a po uruchomieniu sceny ma wyłączać światło.
-----------------------------------------------------------------------------
Scena druga:
Robisz sobie scenę "Włączanie światła"
W scenie w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" wpisujesz sobie stan furtki w sensie stan czujnika kontaktronu. Przykład:
{{state(54321).hi}}

Jeśli nie masz czujnika otwarcia, możesz wpisać stan przekaźnika odpowiadającego za elektrozaczep (jeśli masz). Chodzi o to, żeby coś "wiedziało" że furtka jest otwierana/zamykana.

Później w rubryce: "Warunek wykonania sceny"

Wpisujesz warunek:
{{ time('+0 minutes') > sunsetTime() }} {{ time('-0 minutes') < sunriseTime() }}
i masz wschód/zachód , lub tyle minut ile chcesz i możesz sobie to rozpisać.

Następnie w zakładce "Akcje" wybierasz kanał od przekaźnika światła i ustawiasz na włączone.

Podsumowując. Jeśli czujnik furtki po zachodzie słońca zostanie naruszony, scena się uruchomi i włączy światło.

Następnie w zakładce "Dodaj opóźnione akcje" wybierasz SCENĘ pierwszą, czyli "Wyłączanie światła" i dajesz 30 sek na wykonanie tej sceny :)

Czyli scena druga zgasi światło po 30 sekundach.

To wszystko :)

Witam zrobiłem tak jak piszesz i wszystko działa ok zaświeca mi się światło po otarciu bramy i gośnie po 120s, problem w tym że jak zamykam to też je oświeca na 120s, a chciałby aby reagowało tylko na otwarcie, co zmienić? Brama ma kontrakton pokazujący stan.
Utwórz nową scenę "Start"
W scenie w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
wstawiasz warunek, który odpowiada za kontaktron czyli:
przykład: {{state(12345).hi}} lub {{not state(12345).hi}} bo nie wiem jak masz ustawiony stan kontaktronu na OTWARTE.

W rubryce: "Warunek wykonania sceny"
wstawiasz warunek, który odpowiada za kontaktron czyli:
Taki sam jak w pierwszej rubryce.
Następnie w zakładce "Akcje" wybierasz SCENĘ "Włączanie światła"

Ta scena ma za zadanie uruchamiać serię TYLKO w przypadku otwarcia furtki.

Ze sceny "Włączanie światła" usuwasz w rubryce "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów"
to co tam wpisałeś.
To wszystko :)

Wszystko działa teraz elegancko, ślicznie dziękuje :)
Jeszcze takie pytanie jeśli to światło wcześniej zaświecę bo coś będę sobie robił i ktoś przyjedzie i otworzy bramę to scena się nie wykona?
Chodzi o to ze jak cos będę robił o włączonym świetle to jak ktoś podjedzie i otworzy bramę to aby mi światło po tych 2min mi nie zgasło.


Mam jeszcze takie dwie sceny, jedna ma za zadanie włączyć wentylator jak zaświecę światło w łazience, a druga ma wyłączyć wentylator jak je zgaszę z opóźnieniem 60s, i czasami zdarzy się tak że, po wyłączeniu światła wrócę do łazienki gdzie nie upłynie to 60s, a ja zaświecę światło to wentylator i tak się wyłączy po tych 60s od pierwszego zaświecenia światła, ale ja w międzyczasie je włączyłem znów i zostaje wtedy bez wentylatora i czy można to jakoś usprawnić że jak ponownie włączę światło to aby wentylator się nie wyłączał te 60s od pierwszego włączenia światła, a wyłączył się wtedy te 60s po zgaszeniu światła za drugim razem, nie wiem czy jasno to opisałem..
Tak wyglądają te sceny:
Załączniki
wylacz.jpg
wylacz.jpg (199.5 KiB) Przejrzano 471 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „SUPLA Scripts”