Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

klew pisze: śr gru 28, 2022 5:19 pm
LukaszH pisze: śr gru 28, 2022 4:36 pm
klew pisze: pt gru 16, 2022 9:50 am

Fasadówki będą wprowadzone.
Zajęły 9 miejsce z 15 ;). Ja będę ten temat cisnął.
Ciekawe czy mało osób ma żaluzje czy uznali że na ustawieniach od rolet i tak jest ok i lepiej ogarnąć inne brakujące elementy Supli. Ja także podbiłem temat żaluzji i cieszę się że temat będzie kontynuowany.
Tylko tak teraz po już 2 latach doświadczenia z żaluzjami, to jak moduł się zresetuje (to zdarza się mimo wszystko często) gubi pozycję, dwa to co kiedyś pisałem że krótkie sygnały (0,5-2sek) do sterowania lamelkami, bardzo mocno rozjeżdżają kalibrację (fizycznie żaluzja zamknięta w 100%, a w aplikacji 60%). Do tego opóźnienia na przekaźnikach, różne rodzaje silników i sterowanie przez w sumie czas - to oznacza bardzo trudne zadanie aby to ogarnąć ale jak wspomniałem trzymam kciuki i piszę się na wszelkie testy aby tutaj pomóc :)
mSRW sobie lepiej radzi z tym rozjeżdżajaniem, bo wykrywa pobór prądu i opóźnienia generowane przez napęd są praktycznie niwelowane
A można liczyć na taką funkcjonalność jak wykrywanie poboru prądu także w bibliotekach, a następnie GG? - fajnie by było to potestować :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

LukaszH pisze: czw gru 29, 2022 7:12 am
klew pisze: śr gru 28, 2022 5:19 pm
LukaszH pisze: śr gru 28, 2022 4:36 pm

Ciekawe czy mało osób ma żaluzje czy uznali że na ustawieniach od rolet i tak jest ok i lepiej ogarnąć inne brakujące elementy Supli. Ja także podbiłem temat żaluzji i cieszę się że temat będzie kontynuowany.
Tylko tak teraz po już 2 latach doświadczenia z żaluzjami, to jak moduł się zresetuje (to zdarza się mimo wszystko często) gubi pozycję, dwa to co kiedyś pisałem że krótkie sygnały (0,5-2sek) do sterowania lamelkami, bardzo mocno rozjeżdżają kalibrację (fizycznie żaluzja zamknięta w 100%, a w aplikacji 60%). Do tego opóźnienia na przekaźnikach, różne rodzaje silników i sterowanie przez w sumie czas - to oznacza bardzo trudne zadanie aby to ogarnąć ale jak wspomniałem trzymam kciuki i piszę się na wszelkie testy aby tutaj pomóc :)
mSRW sobie lepiej radzi z tym rozjeżdżajaniem, bo wykrywa pobór prądu i opóźnienia generowane przez napęd są praktycznie niwelowane
A można liczyć na taką funkcjonalność jak wykrywanie poboru prądu także w bibliotekach, a następnie GG? - fajnie by było to potestować :)
W sofcie to nie problem. Bardziej pytanie jaki masz hw, który to wykrywa i mierzy?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

klew pisze: czw gru 29, 2022 7:42 am W sofcie to nie problem. Bardziej pytanie jaki masz hw, który to wykrywa i mierzy?
Jedno shelly 2,5 siedzi w ścianie.
bartlomiej.p
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 05, 2023 1:04 pm

Dzień dobry,
Aktualnie steruję żaluzjami fasadowymi za pośrednictwem systemu Tuya.
Działa to jako tako wręcz źle. Najgorszym problemem jest to, że przyciski działają z opóźnieniem tj. przykładowo gdy przyciśniemy przycisk góra to działa to po chwili, stopujemy i zatrzymanie również po chwili jest wykonywane a nie od razu.
Jak jest to w przypadku Zamela SRW-01 czy sterowanie przyciskami działa od razu czy również jest opóźnienie?
Bartek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Czas reakcji zwykle to około 200ms ale najlepiej jak przetestujesz to samodzielnie. SRW możesz zamówić, podłączyć i przetestować. Zawsze możesz odesłać bez podania przyczyny jeśli zamówisz prywatnie.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bartlomiej.p pisze: czw sty 05, 2023 1:17 pm Dzień dobry,
Aktualnie steruję żaluzjami fasadowymi za pośrednictwem systemu Tuya.
Działa to jako tako wręcz źle. Najgorszym problemem jest to, że przyciski działają z opóźnieniem tj. przykładowo gdy przyciśniemy przycisk góra to działa to po chwili, stopujemy i zatrzymanie również po chwili jest wykonywane a nie od razu.
Jak jest to w przypadku Zamela SRW-01 czy sterowanie przyciskami działa od razu czy również jest opóźnienie?
Bartek
Zachowanie przycisków w Supli zależy od tego jak jest skonfigurujesz. Jeśli ustawisz przyciski monostabilne z reakcją na wciśnięcie, to reakcja jest prawie natychmiastowa (nie jest odczuwalne żadne opóźnienie).
Natomiast żaluzję trzeba jeszcze zatrzymać - wtedy trzeba zrobić drugie kliknięcie.
Alternatywnie można ustawić przycik na "bistabilny" i wtedy zareaguje na wciśnięcie, a zatrzyma na zwolnieniu przycisku. Tylko tracisz możliwość np. całkowitego zamknięcia poprzez krótkie wciśnięcie przycisku.

Jeśli na przyciskach ustawisz jakieś "wyzwalacze akcji" (np. podwójne klikniecie ma zamknąć wsyzstkie żaluzje w domu), to wtedy jest dodawane spore opóźnienie, bo urządzenie musi wykryć co chcesz zrobić (np. nie może od razu zacząć sterować żaluzją, bo może chcesz zrobić podwójne kliknięcie).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomasz90
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 28, 2023 6:34 pm

Dobry wieczór,
Na etapie budowy domu jednorodzinnego zdecydowałem o zastosowaniu żaluzji fasadowych sterowanych przy wsparciu WiFi za pomocą telefonu.
Znajomy, który posiada Suple w roletach zwrócił mi uwagę czy aby Supla poradzi sobie z dodatkowym obracaniem lameli, bo z unoszeniem i opuszczaniem oczywiście nie ma problemu.
Właśnie dlatego trafiłem tutaj do Was na forum.
Wyczytałem z Waszych postów, że jest to możliwe przy użyciu SRW.
Przygotowałem do każdej rolety puszkę podtynkową z kieszenią na umieszczenie supli.
Pytanie czy na dzień dzisiejszy jest już oprogramowanie do supli, które bez problemu będzie obsługiwało jeden włącznik do kompletnego użytkowania rolety?

Rozumiem, że później z poziomu aplikacji ustawie co i jak chce uzyskać przez odpowiedni nacisk klawiszy?


Pozdrawiam
Tomek
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2023 8:50 pm przez Tomasz90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Niestety żaluzje fasadowe nadal nie są gotowe w Supli.

W jaki sposób chciałbyś jednym przyciskiem sterować fasadówkami?
Wydaje mi się że dwoma nie jest to zbyt proste, a kiedy jednym mam jeszcze większe wątpliwości ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomasz90
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 28, 2023 6:34 pm

Dziękuję klew za bardzo szybką odpowiedź.

Od razu wybaczcie jak moje pytania będą dla Was banalne, jednakże proszę o wyrozumiałość.

Możliwe, że źle się wyraziłem - chodziło mi o jeden włącznik/wyłącznik z podwójnym przyciskiem z podziałem na klawisze góra/dół.

Chciałem to ustawić w następujący sposób:
Przycisk góra - podnosi całą żaluzję,
Przycisk dół - opuszcza całą żaluzję,
Przytrzymanie przycisku góra - obrót lameli w jedną stronę,
Przytrzymanie przycisku dół - obrót lameli w drugą stronę.

Jakie ewentualne rozwiązania sterowania żaluzjami Państwo widzą?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Tomasz90 pisze: sob sty 28, 2023 8:47 pm Możliwe, że źle się wyraziłem - chodziło mi o jeden włącznik/wyłącznik z podwójnym przyciskiem z podziałem na klawisze góra/dół.

Chciałem to ustawić w następujący sposób:
Przycisk góra - podnosi całą żaluzję,
Przycisk dół - opuszcza całą żaluzję,
Przytrzymanie przycisku góra - obrót lameli w jedną stronę,
Przytrzymanie przycisku dół - obrót lameli w drugą stronę.
Na forum sobie nie panujemy :)

Ok, przy dwóch przyciskach, właśnie tak sobie sterowanie lamelami wyobrażam. Jedynie problem jest taki, że pełen obrót lamelek trwa z reguły dość krótko i wydaje mi się, że ręcznie będzie ciężko trafić w odopowiednie ustawienie. Natomiast z apki powinno dać się to dobrze i wygodnie ustawiać.

mSRW wg mnie będą się lepiej spisywać przy fasadówkach, niż zwykłe SRW, ze względu na to, że mają detekcję poboru prądu i przez to "wiedzą", kiedy silnik ruszył. Moje domowe rolety mają jakieś zabezpieczneie, że przez pierwsza ~0.5 s od podania zasilania się nie ruszają. Na SRW potrafię lekko rozjechać pozycję względem rzeczywistości, gdy daję krótkie impulsy do rolet. Na mSRW precyzja reprezentacji pozycji jest dużo większa.

Natomiast nadal, wsparcie dla fasadówek czeka w poczekalni... Mamy duże zaległości szczególnie z softem na telefony i cały czas szukamy programistów na Androida i iOS. Także nie potrafię powiedzieć, kiedy ta funkcja doczeka się światła dziennego.
Są osoby, które już teraz używają SRW z fasadówkami i raczej nie narzekają. Także jeśli jesteś gotowy czekać na te funkcje, to polecam Suple do tego rozwiązania :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”