SBW-02 -jak podłączyć do napędu CAME BX ( załącznik) ?

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

SBW-02 uznaje, że brama jest zamknięta jeśli na wejściu ma stan wysoki (12-24V) lub niski (0V).
W związku z powyższym możliwe rozwiązania to:

1. Zmiana SBW-02 na SBW-01
2. Zastosowanie przekaźnika
3. Zastosowanie kontaktronu
freestyle01
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 09, 2023 7:28 pm

Również mam siłownik CAME BX (centrala ZBX74) i chciałbym zrobić sobie sterowanie telefonem do bramy i furtki w zakresie otwierania, zamykania oraz kontroli stanu.

Pytanie do @pzygmunt, czego będę potrzebował. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy SBW-02/SBW01, z niniejszego wątku wynika, że rozwiązaniem byłaby wymiana SBW02 na SBW02 a innym wątku znalazłem informację, że przy SBW-02 jest większe prawdopodobieństwo, że obejdzie się bez dodatkowych kombinacji. Dlatego nie wiem który moduł wybrać.
W SBW-01 wejścia mogą być tylko sterowane tzw "plusem". W SBW-02 plusem i minusem.
Większość central sygnalizuje otwarcie tzw. "minusem". Dlatego w takim przypadki trzeba było stosować przekaźnik przy podłączeniu SBW-01.
Przy podłączeniu SBW-02 już nie. Chyba, że centrala wymaga obciążenia na wyjściu to wtedy przekaźnik stosujesz dla SBW-01 i SBW-02.

To czy będziesz musiał zastosować przekaźnik okaże się "w praniu". Czasami konfiguracja centrali całkowicie eliminuje możliwość podłączenia sygnalizacji z centrali do SBW i trzeba stosować zewnętrzny kontaktron.

Podsumowując. Z SBW-02 będziesz miał większe prawdopodobieństwo, że obejdzie się bez dodatkowych kombinacji.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Osobiście nie polecam podłączania się pod krańcówki tylko zastosowanie kontaktronu. Jeśli jednak chcesz bardzo podpiąć się pod krańcówki to z relacji użytkowników wynika, że lepiej zastosować SBW-01.
freestyle01
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 09, 2023 7:28 pm

Czym to się różni? Myślałem że krańcówki to kontraktony.
Co będę jeszcze potrzebował oprócz tego modułu? Chciałbym obsłużyć również furtkę.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Krańcówki są częścią automatyki bramy. Kontaktrony to dodatkowe elementy montowane przy bramie.
freestyle01
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 09, 2023 7:28 pm

Czyli lepiej zastosować kontraktrony i SBW02?
Mógłbyś jakieś polecić?
Co dokładnie będę potrzebował zakupić, aby obsłużyć bramę i furtkę?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wystarczy jeden kontaktron np. Satel B3.
Co do furtki to masz na myśli taką tradycyjną furtkę z elektrozaczepem czy funkcję furtki w bramie ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

freestyle01 pisze: pn sty 09, 2023 8:17 pm Czym to się różni? Myślałem że krańcówki to kontraktony.
Co będę jeszcze potrzebował oprócz tego modułu? Chciałbym obsłużyć również furtkę.
Napęd bramy może mieć wbudowane krańcówki/kontaktrony - od strony elektrycznej czy też mechanicznej mogą być identyczne jak te, które podłączysz bezpośrednio do SBW.
Natomiast tu nie chodzi o same krańcówki/kontraktrony, tylko o elektronikę bramy, w którą ingerujesz. Podłączając się do elektroniki napędu, wpinasz równolegle do krańcówki nowy obwód (ze swoją rezystancją i innymi cechami) przez który też trochę prądu popłynie.

Pewnie statystycznie dla większości napędów nie zrobi to różnicy, ale pewnie też są takie, które tym uszkodzisz, albo uszkodzisz SBW.
Jeśli chcesz mieć na wszyskto utrzymaną gwarnację i użytkować to w sposób bezpieczny, to należy przestrzegać instrukcji załączonej przez producenta.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
freestyle01
Posty: 16
Rejestracja: pn sty 09, 2023 7:28 pm

pzygmunt pisze: pn sty 09, 2023 8:59 pm Wystarczy jeden kontaktron np. Satel B3.
Co do furtki to masz na myśli taką tradycyjną furtkę z elektrozaczepem czy funkcję furtki w bramie ?
Dzięki. Mam na myśli tradycyjną furtkę elektrozaczepem.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Już ją czymś obecnie sterujesz ? Jakiś domofon ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”