Przesyłanie po UDP/RS232 wartości liczbowych.

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Witam.

Rozwiązał ktoś może kwestię przesyłania dowolnej wartości liczbowej bez zapisywania w historii po UDP, tak by można ją było wyświetlić w apce? Jednostka bez znaczenia, choć planuje napięcie, prąd i temperaturę.
Ostatnio zmieniony pn sie 09, 2021 1:53 pm przez Duch__, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Czego dotyczy to pytanie?
W zasadzie po udp można wysyłać go się chce - kwestia oprogramowania nadawcy i odbiorcy wiadomości.
Jaki to ma związek, Suplą?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Mam system różnych czujników w domu. Chciałbym to móc przesłać do supli i wyświetlić w apce. Nie mam ochoty każdego np. czujnika temperatury dublować tylko pod suple.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ten system to jakiś gotowy czy własna robota?
Czujniki już wysyłają dane po udp, czy chcesz im dodać do oprogramowania taką funkcję?
Co to znaczy że nie chcesz dublować w Supli? Chodzi Ci o to że nie chcesz dublować sprzętu?
Na czym chcesz to postawić? Tak na szybko (o ile dobrze rozumiem) to możnaby na jakimiś rpi zrobić prostym programem odbieranie danych po udp i zapisywać do pliku, a następnie użyć projektu Supla virtual device do odczytu tych danych z plików.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Mam system czujników rozsianych po domu które współpracują z wentylacją, ogrzewaniem, solarami, część jest własnego projektu, część fabryczna, do każdego mam dostęp po ETH lub rs232/rs485. Nie ma problemu żebym zunifikował te dane do jednego standardu, ale jak to przesłać do Supli i tam tylko wyświetlić.

Szkoda że nie ma rozwiązania po RS, dana z takim bitem startu to temperatura1, z innym to temp2, jeszcze z innym to napięcie itd.
Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Duch__ pisze: ndz sie 08, 2021 10:46 am Mam system czujników rozsianych po domu które współpracują z wentylacją, ogrzewaniem, solarami, część jest własnego projektu, część fabryczna, do każdego mam dostęp po ETH lub rs232/rs485. Nie ma problemu żebym zunifikował te dane do jednego standardu, ale jak to przesłać do Supli i tam tylko wyświetlić.

Szkoda że nie ma rozwiązania po RS, dana z takim bitem startu to temperatura1, z innym to temp2, jeszcze z innym to napięcie itd.
No musisz sobie to jakoś skonwertować. Najlepszym rozwiązaniem aktualnie jest to co zaproponował @klew
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Zacząłbym od pytania jak i na czym chciałbyś mieć to zrobione.
Zakładając że masz już gotowy cały system w domu, to pewnie najłatwiej byłoby dołożyć tam coś w rodzaju bramki do Supli.
Jako bramkę możesz użyć dowolnego urządzenia do którego jest gotowe wsparcie w Supli, czyli Arduino, esp8266, esp32, rpi, albo dowolny komputer z Linuxem. Skoro część tego systemu robiłeś samodzielnie, to zakładam że dasz radę na tej bramce zrobić oprogramowanie, które będzie potrafiło odczytać te czujniki (po dowolnym wybranym przez siebie interfejsie, np rs, eth).
Dalej można to już łatwo podłączyć pod Suplę - albo przez bibliotekę SuplaDevice na ESP, Arduino, albo przez to "virtual device" z "file sensors".
Mogę pomóc, tylko określ się na czym i jak chcesz to mieć zrobione, oraz ile dasz radę zrobić samemu, i w którym momencie potrzebujesz jakichś dodatkowych wskazówek.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Potrzebny mi soft który łyknie dane po UDP lub rs232 i na podstawie wstępnego prefixu łyknie dane i zrozumie ich przynależność do danego kanału. Z bramką sobie poradzę.
Potrzebny mi będzie tylko sposób przesłania ramki.
Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

O ile nie używasz jakiegoś gotowego i standardowego protokołu komunikacyjnego po UDP lub RS232, to najprawdopodobniej nie istnieje gotowy soft, który odczyta to co masz tam przesyłane.
I nie mam na myśli standardów UDP czy RS232, tylko o format przesyłanych tam wiadomości.

Spróbuj może opisać jakie masz tam urządzenia z czujnikami. Masz może jakieś linki do ich opisu? Jakich protokołów komunikacynych używają?
Na jakim sprzęcie chcesz zrobić tą bramkę? Bo odczyt przez UDP lub RS232 też raczej trzeba zrobić na "bramce". Który interfejs chcesz użyć UDP czy RS?
Spróbuj może opisać też lub rozrysować (schematycznie) jakie masz urządzenia, jak są aktualnie połączone i po jakich intefejsach fizycznych.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Bramką może być wykonana na jakimś wemosie. Od strony supli potrzebuję innego wemosa który odbierał by dane po rs232 i przypisywał je do konkretnego kanału na serwerze i wyświetlał w apce, tak jak w przypadku np. pomiaru temperatury z DS18b20.

Przykładowa ramka jaką jestem w stanie wysłać po RS232

FE,FE,01,12.34,FE,F0 - kanał pierwszy zgłasza wartość 12.34
FE,FE,02,-5.2,FE,F0 - kanał drugi zgłasza wartość -5.2
FE,FE,03,2.5,FE,F0 - kanał trzeci zgłasza wartość 2.5

itd.

W ramce mogą być sumy kontrolne.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”