Czujnik położenia bramy wariuje.

User avatar
SOYER
Posts: 1623
Joined: Wed Aug 10, 2022 12:29 pm
Location: Kryry
Been thanked: 2 times

Post

Ważne by podawany sygnał przy zamkniętych bramach był HIGH, czyli napięcie, a nie LOW czyli jego brak. Wtedy nawet jeśli przewód się uszkodzi, lub ktoś go przetnie to natychmiast macie info, że coś się dzieje. Co do podłączania do krańcówek 3.3V na długich przewodach, to mierny pomysł, lepiej dać więcej, a przed samym urządzeniem odbiorczym ograniczyć napięcie do akceptowanego.
https://youtube.com/@tomaszhamer8134?si=_J1cT_QWsXxgt1Fm
https://kryry01.aqi.eco/pl
https://app.weathercloud.net/d4311785603
https://github.com/Soyer79
kurus
Posts: 1312
Joined: Wed Jan 15, 2020 8:17 pm

Post

Ogólnie zmieniłem wyjście z tx na gpio0 i jak ręka odjął od rana wszystko Ok, drugi pin krańcówki pod gnd nie daje na nią żadnego napięcia. Na tx świrował
LukaszH
Posts: 710
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:49 pm

Post

Ogólnie warto dać rezystor podciągający i jakieś kondensator równolegle do tłumienia zakłóceń. Osobiście bramy mam na odległości też kilkunastu metrów i używam dodatkowo optoizolatora (transoptor pc817) który zabezpiecza mi mikrokontroler dodatkowo.
User avatar
rokoshewsky
Posts: 124
Joined: Wed Oct 12, 2022 11:09 pm

Post

Trzeba zwrocic uwage na to ktore zyly wykorzystuje sie do podlaczenia czujnikow itd. Jezeli wykorzysyje sie skretke UTP (tzw. komputerowa) powinno sie wykorzystywac poszczegole pary zyl do podlaczania czujnikow, przyciskow itd. Zyly podzielone sa na pary i wzajemnie skrecone co mozna zauwazyc po odizolowaniu dluzszego odcinka zewnetrznej izolacji kabla. Kazda z tych par jest skrecona z roznym skretem dla unikniecia wzajemnego zaklocania sie sygnalow z poszczegolnych par a jednoczesnie skrecona para zyl jest bardziej odporna na zaklocenia sama z siebie (stoi za tym cala fizyka zjawisk z tym zwiazanych).
Reasumujac kazdy czujnik powinien byc podlaczony za pomoca osobnej pary przewodow. Oczywiscie rezystory podciagajace pomagaja podobnie jak diody wlaczone rownolegle i odwrotnie do polaryzacji w celu gaszenia oscylacji.
W skrocie: mieszanie zyl z poszczegolnych par nie jest dobrym pomyslem.
kurus
Posts: 1312
Joined: Wed Jan 15, 2020 8:17 pm

Post

rokoshewsky wrote: Sun Nov 06, 2022 12:47 pm Trzeba zwrocic uwage na to ktore zyly wykorzystuje sie do podlaczenia czujnikow itd. Jezeli wykorzysyje sie skretke UTP (tzw. komputerowa) powinno sie wykorzystywac poszczegole pary zyl do podlaczania czujnikow, przyciskow itd. Zyly podzielone sa na pary i wzajemnie skrecone co mozna zauwazyc po odizolowaniu dluzszego odcinka zewnetrznej izolacji kabla. Kazda z tych par jest skrecona z roznym skretem dla unikniecia wzajemnego zaklocania sie sygnalow z poszczegolnych par a jednoczesnie skrecona para zyl jest bardziej odporna na zaklocenia sama z siebie (stoi za tym cala fizyka zjawisk z tym zwiazanych).
Reasumujac kazdy czujnik powinien byc podlaczony za pomoca osobnej pary przewodow. Oczywiscie rezystory podciagajace pomagaja podobnie jak diody wlaczone rownolegle i odwrotnie do polaryzacji w celu gaszenia oscylacji.
W skrocie: mieszanie zyl z poszczegolnych par nie jest dobrym pomyslem.
O widzisz nie wiedziałem o tym a używam żył z różnych par zielonej i niebieskiej z to różne pary, choć u mnie pomogła zmiana gpio ale gdyby coś zmienię żyły aby były z jednej pary 👍
mmiikk
Posts: 670
Joined: Mon Aug 06, 2018 1:27 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post

Tylko ze te własności skrętki są dla znacznych częstotliwości sygnału, dla prądu stałego a taki jest w odniesieniu do krańcówek nie ma to żadnego znaczenia, tu liczy się tylko opór przewodu.
User avatar
rokoshewsky
Posts: 124
Joined: Wed Oct 12, 2022 11:09 pm

Post

mmiikk wrote: Mon Nov 07, 2022 7:25 am Tylko ze te własności skrętki są dla znacznych częstotliwości sygnału, dla prądu stałego a taki jest w odniesieniu do krańcówek nie ma to żadnego znaczenia, tu liczy się tylko opór przewodu.

No ale zaklocenia to sa przebiegi o wyzszych czestotliwosciach ktorych rowniez chcemy uniknac w ukladzie stalopradowym. To dziala w obie strony.
Nawet chcac uniknac przydzwieku 50Hz powinno sie raczej uzywac przewodow tej samej pary.

Return to “Ogólna dyskusja”