Blind Engine

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

Ja dwa tygodnie temu zrobiłem coś na styl tego sprzętu z pierwszego postu. Jako napęd służy serwo MG995, w środku też zamontowałem dwa micro switche do sterownia ręcznego. Oprogramowanie jest na wemos D1 mini i dwóch przekażnikach spiętych w mostek H, od którego biegnie kilkużyłowy kabel do obudowy ze zdjęcia. W środku może nie jest to piękność dlatego nie zamieszczam zdjęć ale działa niezawodnie od dwóch tygodni :) Jedyny minus to fakt, że serwo pracują dosyć głośnośno ale prawdopodobnie dlatego, że MG995 ma metalowe przekładnie. Obrazek
Załączniki
IMG_20190125_170514.jpg
IMG_20190125_170514.jpg (2.03 MiB) Przejrzano 3324 razy
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

Wrzucam jeszcze foto z drugiego okna, gdzie napęd będzie zabudowany jutro. Proszę nie patrzeć na estetykę bo pozostawia trochę do życzenia i gdyby trochę pokombinować możnaby zrobić to ładniej :) Na jednym ze zdjęć zaznaczyłem gdzie będzie przycięte mocowanie serwo przed zabudowaniem.

Obrazek Obrazek
Załączniki
IMG_20190125_171730.jpg
IMG_20190125_171730.jpg (2.15 MiB) Przejrzano 3320 razy
IMG_20190125_171702.jpg
IMG_20190125_171702.jpg (2.32 MiB) Przejrzano 3320 razy
Jerry91122
Posty: 51
Rejestracja: czw paź 18, 2018 5:05 pm

Co to za obudowa?
W domku: sonoff, ROW-01, SRW-03, Supla Gate, ROW-07
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

to jest taka obudowa jak w linku poniżej. Oczywiście w oryginale nie ma otworów na micro switche i kabel ale przeróbka nie jest problematyczna. W następnym projekcie prawdopodobnie zastosuję minimalnie większą obudowę i spróbuję upchnąć w nią wemos D1 mini + mostek H półprzewodnikowy (jak kolega powyżej, bardzo mi się spodobał i już do mnie jedzie kilka szt.) rezygnując z przekaźników. Jeżeli to się uda to wystaczy do samego modułu dostarczyć 5 V i tyle.

https://botland.com.pl/pl/obudowy/11211 ... esults=284
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

dobierz sobie tylko mostek pod obciążenie serwa, chociaż ten moj miniaturowy ma chyba cos kolo 800 mA wiec nie powinno być problemu
Filmik jeszcze raz na innym koncie
https://youtu.be/LHnID-I9lW8
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Trochę hałasuje ale działa :D
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

Poczytałem i "Twój" mostek powinien dać radę nawet z moim MG995. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o jego istnieniu :) No tak, są głośne ale te 35 sekund dziennie jest do zniesienia :)
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

U mnie otwiera w 4 sekundy, ale głośny jest😉
szabel99 jaki soft wrzuciłeś do sterowanie roletami? Ja mam incana 2.7.2 jak dobrze pamiętam i jeśli esp straci połączenie z cloudem to zmienia mi sie roleta w aplikacji z zamkniętej na otwarta. Tez tak masz? Roletę mam bez krańcówek, a Ty montowałeś krańcówki?
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

Mam dwa różne softy InCan Easy Roller Shutter 2.72 i Wemos Roller Shutter 2.5.3. Obydwa są bez krańcówek testowałem rozwiązanie z kontraktronami i już wydawało mi się, że wpadłem na genialny pomysł ale działał tylko w jednym kierunku. Kontraktrony założyłem góra - dół i po dojechaniu rolety do jednego krańca kontraktron miał zwierać na chwilę "przycisk" w przeciwnym kierunku żeby zatrzymać roletę. W dół działało to super roleta dojechała do kontarktronu i cofała się o jakieś 2 cm....niestety w górę to nie działa co wydaje mi się trochę dziwne ponieważ reakcja powinna być analogiczna. Może to jakiś błąd w sofcie ? Na chwilę obecną odpuściłem sobie chociaż wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie. Moje otwierają się ok 20 sek i zamykają ok. 19 sek. ale wynika to z faktu, że u mnie jest przekładnia natomiast Ty masz serwo podpięte bezpośrednio do rury rolety. Jeżeli chodzi o stan rolet to rzeczywiście zdarzało się, że pokazywała odwrotny stan ale nie zwróciłem uwagi, który to soft i czy stało się tak po rozłączeniu modułu. Teraz będę to obserwował i dam znać na forum czy tak dzieje się na dwóch roletach. Za chwilę nagram jak to działa u mnie i wrzucę link dla potomnych :) Szkoda, że nikt nie zrobił softu na dwie rolety na jednym module np. Wemos D1 mini.

[EDIT]
To co pisałem wcześniej odnośnie kontraktronów to nie błąd oprogramowania tylko mojej głowy :) Przemyślenia z rana (jeszcze nie testowane ale na pewno właściwe). Podczas testów kontraktronów, mimo wolnych żył w kablu postanowiłem przez kontraktrony zwierać "GND" z silnika (cudzysłów nieprzypadkowy)...szkoda tylko, że nie wziąłem pod uwagę faktu, że w zależności od kierunku pracy rolet w tym miejscu jest raz GND, raz + i stąd prawidłowa praca tylko w jednym kierunku :)
Ostatnio zmieniony ndz sty 27, 2019 9:17 am przez szabel99, łącznie zmieniany 1 raz.
szabel99
Posty: 60
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:30 am

Obiecany film ze sterowania roletami napędzanymi serwomechanizmami. Jak widać do obrobienia mam jeszcze drzwi balokonowe co zrobię w najbliższych dniach jak dojedzie do mnie serwo :)

https://youtu.be/XTt8BzY1ysM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”