Blind Engine

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

Ja dwa tygodnie temu zrobiłem coś na styl tego sprzętu z pierwszego postu. Jako napęd służy serwo MG995, w środku też zamontowałem dwa micro switche do sterownia ręcznego. Oprogramowanie jest na wemos D1 mini i dwóch przekażnikach spiętych w mostek H, od którego biegnie kilkużyłowy kabel do obudowy ze zdjęcia. W środku może nie jest to piękność dlatego nie zamieszczam zdjęć ale działa niezawodnie od dwóch tygodni :) Jedyny minus to fakt, że serwo pracują dosyć głośnośno ale prawdopodobnie dlatego, że MG995 ma metalowe przekładnie. Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

Wrzucam jeszcze foto z drugiego okna, gdzie napęd będzie zabudowany jutro. Proszę nie patrzeć na estetykę bo pozostawia trochę do życzenia i gdyby trochę pokombinować możnaby zrobić to ładniej :) Na jednym ze zdjęć zaznaczyłem gdzie będzie przycięte mocowanie serwo przed zabudowaniem.

Image Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jerry91122
Posts: 51
Joined: Thu Oct 18, 2018 5:05 pm

Post

Co to za obudowa?
W domku: sonoff, ROW-01, SRW-03, Supla Gate, ROW-07
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

to jest taka obudowa jak w linku poniżej. Oczywiście w oryginale nie ma otworów na micro switche i kabel ale przeróbka nie jest problematyczna. W następnym projekcie prawdopodobnie zastosuję minimalnie większą obudowę i spróbuję upchnąć w nią wemos D1 mini + mostek H półprzewodnikowy (jak kolega powyżej, bardzo mi się spodobał i już do mnie jedzie kilka szt.) rezygnując z przekaźników. Jeżeli to się uda to wystaczy do samego modułu dostarczyć 5 V i tyle.

https://botland.com.pl/pl/obudowy/11211 ... esults=284
User avatar
dawidd
Posts: 615
Joined: Tue Dec 19, 2017 12:45 pm

Post

dobierz sobie tylko mostek pod obciążenie serwa, chociaż ten moj miniaturowy ma chyba cos kolo 800 mA wiec nie powinno być problemu
Filmik jeszcze raz na innym koncie
https://youtu.be/LHnID-I9lW8
User avatar
lesny8
Posts: 2814
Joined: Mon Dec 11, 2017 9:43 pm

Post

Trochę hałasuje ale działa :D
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

Poczytałem i "Twój" mostek powinien dać radę nawet z moim MG995. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o jego istnieniu :) No tak, są głośne ale te 35 sekund dziennie jest do zniesienia :)
User avatar
dawidd
Posts: 615
Joined: Tue Dec 19, 2017 12:45 pm

Post

U mnie otwiera w 4 sekundy, ale głośny jest😉
szabel99 jaki soft wrzuciłeś do sterowanie roletami? Ja mam incana 2.7.2 jak dobrze pamiętam i jeśli esp straci połączenie z cloudem to zmienia mi sie roleta w aplikacji z zamkniętej na otwarta. Tez tak masz? Roletę mam bez krańcówek, a Ty montowałeś krańcówki?
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

Mam dwa różne softy InCan Easy Roller Shutter 2.72 i Wemos Roller Shutter 2.5.3. Obydwa są bez krańcówek testowałem rozwiązanie z kontraktronami i już wydawało mi się, że wpadłem na genialny pomysł ale działał tylko w jednym kierunku. Kontraktrony założyłem góra - dół i po dojechaniu rolety do jednego krańca kontraktron miał zwierać na chwilę "przycisk" w przeciwnym kierunku żeby zatrzymać roletę. W dół działało to super roleta dojechała do kontarktronu i cofała się o jakieś 2 cm....niestety w górę to nie działa co wydaje mi się trochę dziwne ponieważ reakcja powinna być analogiczna. Może to jakiś błąd w sofcie ? Na chwilę obecną odpuściłem sobie chociaż wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie. Moje otwierają się ok 20 sek i zamykają ok. 19 sek. ale wynika to z faktu, że u mnie jest przekładnia natomiast Ty masz serwo podpięte bezpośrednio do rury rolety. Jeżeli chodzi o stan rolet to rzeczywiście zdarzało się, że pokazywała odwrotny stan ale nie zwróciłem uwagi, który to soft i czy stało się tak po rozłączeniu modułu. Teraz będę to obserwował i dam znać na forum czy tak dzieje się na dwóch roletach. Za chwilę nagram jak to działa u mnie i wrzucę link dla potomnych :) Szkoda, że nikt nie zrobił softu na dwie rolety na jednym module np. Wemos D1 mini.

[EDIT]
To co pisałem wcześniej odnośnie kontraktronów to nie błąd oprogramowania tylko mojej głowy :) Przemyślenia z rana (jeszcze nie testowane ale na pewno właściwe). Podczas testów kontraktronów, mimo wolnych żył w kablu postanowiłem przez kontraktrony zwierać "GND" z silnika (cudzysłów nieprzypadkowy)...szkoda tylko, że nie wziąłem pod uwagę faktu, że w zależności od kierunku pracy rolet w tym miejscu jest raz GND, raz + i stąd prawidłowa praca tylko w jednym kierunku :)
Last edited by szabel99 on Sun Jan 27, 2019 9:17 am, edited 1 time in total.
szabel99
Posts: 60
Joined: Sun Jan 28, 2018 10:30 am

Post

Obiecany film ze sterowania roletami napędzanymi serwomechanizmami. Jak widać do obrobienia mam jeszcze drzwi balokonowe co zrobię w najbliższych dniach jak dojedzie do mnie serwo :)

https://youtu.be/XTt8BzY1ysM

Return to “Pomysły i koncepcje”