Sterowanie oświetleniem - ROW-04m

klimek12vd

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. :)

Proszę o pomoc bardziej rozeznanych w temacie. Mianowicie, w garażu chcę zrealizować sterowanie oświetleniem z założeniami:

- Sterownik ROW-04m powiązany z SBW-02
- garaż z dwiema bramami
- Zapalanie oświetlenia w na każdym ze stanowisk w momencie otworzenia bramy wjazdowej ( tylko po zmierzchu )
- Zapalanie oświetlenia z przycisku zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz
- Zapalanie oświetlenia z aplikacji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz
- Zapalanie oświetlenia z czujnika ruchu na zewnątrz

Kanały :
CH1- oświetlenie na stanowisku nr 1
CH2- oświetlenie na stanowisku nr 2
CH3- oświetlenie przed stanowiskiem nr 1
CH4- oświetlenie przed stanowiskiem nr 2

W załączniku przesyłam schemat jak bym widział rozwiązanie tego założenia.

Proszę o sprawdzenie czy takie rozwiązanie ma prawo się sprawdzić i poprawnie funkcjonować.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
klew

klimek12vd wrote: Sun Nov 13, 2022 7:27 pm Proszę o pomoc bardziej rozeznanych w temacie. Mianowicie, w garażu chcę zrealizować sterowanie oświetleniem z założeniami:
Proszę o sprawdzenie czy takie rozwiązanie ma prawo się sprawdzić i poprawnie funkcjonować.
Nie wiem czy dobrze rozumiem schemat, ale obstawiam, że to nie będzie dobrze działało.
Wejścia sterujące w ROW-04m działają na zasadzie przełączania wyjścia. Czyli zmiana stanu na wejściu powoduje przełączenie wyjścia. Jeśli więc otwierasz bramę i to wywoła impuls do ROW-04m, to jeśli światło jest włączone, to ten impuls je zgasi... ;)

Ja bym tutaj nie kombinował z połączeniami elektrycznymi, tylko oparł całość o skrypty scripts.supla.io.
W skryptach możesz ustawić takie rzeczy jak: gdy brama zmiania stan na otwartą i jest godzina po 20:00, to włącz światło na kanale X.

W zasadzie najważniejszą rzeczą to jest podłączenie kontaktronów/czujników, które będą informować SBW o stanie bram (otwarta/zamknięta).

Sterowanie z przycisków, czy z apki będzie działać.

Czujkę ruchu możesz podłączyć do jakiegoś wejścia w urządzeniu Supli (np w ROW - o ile masz gdzieś nieużywane wejście na innym module), lub pod RNW-01. Czujka powinna dawać napięcie 230 V.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
klimek12vd

klew wrote: Mon Nov 14, 2022 8:56 am
klimek12vd wrote: Sun Nov 13, 2022 7:27 pm Proszę o pomoc bardziej rozeznanych w temacie. Mianowicie, w garażu chcę zrealizować sterowanie oświetleniem z założeniami:
Nie wiem czy dobrze rozumiem schemat, ale obstawiam, że to nie będzie dobrze działało.
Wejścia sterujące w ROW-04m działają na zasadzie przełączania wyjścia. Czyli zmiana stanu na wejściu powoduje przełączenie wyjścia. Jeśli więc otwierasz bramę i to wywoła impuls do ROW-04m, to jeśli światło jest włączone, to ten impuls je zgasi... ;)

Ja bym tutaj nie kombinował z połączeniami elektrycznymi, tylko oparł całość o skrypty scripts.supla.io.
W skryptach możesz ustawić takie rzeczy jak: gdy brama zmiania stan na otwartą i jest godzina po 20:00, to włącz światło na kanale X.

W zasadzie najważniejszą rzeczą to jest podłączenie kontaktronów/czujników, które będą informować SBW o stanie bram (otwarta/zamknięta).

Sterowanie z przycisków, czy z apki będzie działać.

Czujkę ruchu możesz podłączyć do jakiegoś wejścia w urządzeniu Supli (np w ROW - o ile masz gdzieś nieużywane wejście na innym module), lub pod RNW-01. Czujka powinna dawać napięcie 230 V.
Trochę inaczej spojrzałem na całość po Twoich sugestiach.

RNW-01 z zasosowaniem czujnika ruchu ma sens. W przypadku EOW chyba nie za bardzo. ROW jest sterowany impulsem. Czujnik ruchy przepuścić stałe napięcie i podtrzyma je w okreslonym czasie. Po uplywie czasu ROW nie dostanie drugiego impulsu aby zgasić światło.

A jak połączyć zależność ROW z SBW? Można występować impuls z SBW na jakiś przekaźnik w zależności od zmiany polozenia kontraktrona. Przy otwarciu kontraktron załącza przekaźnik. Przy zamknięciu przekaźnik wyłącza oświetlenie.
klew

Ja bym nie łączył ROW i SBW elektrycznie, tylko poprzez skrypty. W kolejnych wydaniach Clouda mogą być dodane funkcje, które pozwolą to zrobić bez skryptów
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
klimek12vd

klew wrote: Mon Nov 14, 2022 5:49 pm Ja bym nie łączył ROW i SBW elektrycznie, tylko poprzez skrypty. W kolejnych wydaniach Clouda mogą być dodane funkcje, które pozwolą to zrobić bez skryptów
Dzięki za podpowiedź. Muszę poczytać o skryptach bo nie do końca się w tym rozeznaje.

Return to “ZAMEL ROW-04m”