Licznik impulsów Liw-01

swierkot

Witam Forumowiczów
Mam dwa urządzenia Liw-01, jedno zamontowane do licznika gazu(nieco starsze) z softem 2.8.53, drugie do licznika wody(nowsze) z softem 2.8.54.
Problem jest taki że soft 2.8.53 podaje atrybut encji device_class, natomiast soft 2.8.54 nie podaje tej wartości. Z tego powodu HomeAssistant nie widzi encji potrzebnej w Dashboardzie Energia.

soft 2.8.53
state_class: total_increasing
unit_of_measurement: m³
device_class: gas
friendly_name: Gaz (Value)
soft 2.8.54
state_class: total_increasing
unit_of_measurement: L
friendly_name: Woda (Value)

Czy istnieje możliwość przejścia na starszy soft w tym urządzeniu lub jakoś inaczej rozwiązać ten problem?
Byłbym wdzięczny jeśli ktoś pomógłby mi rozwiązać ten problem.
klew

swierkot wrote: Fri Feb 17, 2023 10:10 am Czy istnieje możliwość przejścia na starszy soft w tym urządzeniu lub jakoś inaczej rozwiązać ten problem?
Byłbym wdzięczny jeśli ktoś pomógłby mi rozwiązać ten problem.
Pytasz o integrację MQTT za pośrednictwem serwerów Supli, czy bezpośrednio między LIW-01 a brokerem MQTT z pominięciem Supli?

W sofcie LIW przy bezpośrednim MQTT, nie ma aktualnie wariantów dla licznika wody. Jest tylko energia i gaz. Można to dodać, tylko daj znać, o którą integrację pytasz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
swierkot

Mam integrację MQTT za pośrednictwem serwerów Supli,
klew

swierkot wrote: Fri Feb 17, 2023 10:29 am Mam integrację MQTT za pośrednictwem serwerów Supli,
Ok, dodałem issue aby to dodać do serwera: https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/336

Do softu LIW też to dodamy (dla bezpośredniej integracji)
swierkot

Bardzo i serdecznie dziękuję.
tklicki

Czy ktoś pracuje nad rozwiązaniem tego problemu? Na GitHub-ie cisza..
klew

tklicki wrote: Tue May 02, 2023 7:41 am Czy ktoś pracuje nad rozwiązaniem tego problemu? Na GitHub-ie cisza..
Chyba na razie nic się w tym temacie nie działo.
Rozumiem, że czekasz na integrację z poziomu serwera Supli?
tklicki

Mam Home Assistant-a i lokalny serwer MQTT. Podpiąłem już do niego MEW01 i sprawdza się w liczeniu energii elektrycznej. Teraz pora na liczenie zużycia wody - mam licznik z wyjściem impulsowym po kablu (robi zwarcie co 10 litrów) i chciałbym do niego coś podpiąć. LIW-01 wygląda dobrze, ale potrzebuję do niego lokalnej integracji z moim serwerem MQTT/HA. Niestety w dokumentacji nie ma o tym ani jednego zdania, więc w zasadzie nie wiem czy jest sens go kupować.

Jaki jest obecnie status implementacji MQTT z lokalnym serwerem? Jest i działa? Bo rozumiem z tego wątku, że coś już się pojawiło. I rozumiem też, że brakuje jakichś informacji w wysyłanych danych, przez co nie można go jeszcze w pełni zintegrować z Energy Dashboard w HA. Czy dobrze myślę?
klew

tklicki wrote: Tue May 02, 2023 10:45 am Mam Home Assistant-a i lokalny serwer MQTT. Podpiąłem już do niego MEW01 i sprawdza się w liczeniu energii elektrycznej. Teraz pora na liczenie zużycia wody - mam licznik z wyjściem impulsowym po kablu (robi zwarcie co 10 litrów) i chciałbym do niego coś podpiąć. LIW-01 wygląda dobrze, ale potrzebuję do niego lokalnej integracji z moim serwerem MQTT/HA. Niestety w dokumentacji nie ma o tym ani jednego zdania, więc w zasadzie nie wiem czy jest sens go kupować.

Jaki jest obecnie status implementacji MQTT z lokalnym serwerem? Jest i działa? Bo rozumiem z tego wątku, że coś już się pojawiło. I rozumiem też, że brakuje jakichś informacji w wysyłanych danych, przez co nie można go jeszcze w pełni zintegrować z Energy Dashboard w HA. Czy dobrze myślę?
W Supli z reguły rozróżniamy dwa rodzaje integracji po MQTT:
1. Przez serwer Supli
2. Lokalnie z urządzenia

Integracja przez serwer polega na tym, że wszystkie urządzenia pracują normalnie w połączeniu z serwerem Supli i nic nie muszą wiedzieć o MQTT. Serwer Supli udostępnia swój broker MQTT i możesz do niego podłączyć HA, albo zrobić bridge między swoim lokalnym MQTT a brokerem Supli.

"MQTT lokalne z urządzenia", to tryb, gdzie urządzenie bezpośrednio łączy się ze wskazanym brokerem MQTT i gada po MQTT bezpośrednio. Ten tryb ma większość komercyjnych urządzeń Supli (np. MEW-01, LIW-01, itd.)
Urządzenie może pracować wyłącznie w trybie "Supla" lub MQTT. Nowsze urządzenia oparte o ESP32, potrafią pracować równolegle w trybie MQTT i Supla (obecnie to THW-01 oraz LEW-02).

To tak tytułem wstępu, abyśmy się dobrze rozumieli :)

Rozumiem, że Ty chcesz podłączyć LIW-01 bezpośrednio do swojego brokera MQTT. To jest wspierane na urządzeniu i działa to analogicznie jak na MEW-01. LIW-01 będzie też działał jako licznik wody po MQTT. Tylko wtedy w trybie konfiguracyjnym ustaw go jako "Generic impulse counter" i urządzenie będzie widoczne w HA, tylko bez ustawienia "device_class" oraz "unit_of_measurements" - ale z tego co pamiętam, to w HA można nadpisać te parametry encji i ustawić co się chce.
tklicki

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie!

Return to “ZAMEL LIW-01”