XY-WPCE - moduł do komputera pod PCI-E

mareks6
Posts: 267
Joined: Sat Jan 13, 2018 4:39 pm
Location: Opole

Post

Witam wszystkich, piszę tak tylko informacyjnie, dla zainteresowanych by im ułatwić w przyszłości montaż modułu w komputerach. Celowo osobny temat do tego modułu, gdyż wydaje mi się, że tak będzie prościej gdy ktoś będzie szukać info do niego i nie będzie rozsianych info na jego temat w dziesiątkach tematów.

WIEM, że łatwiej by było gdybym dołączył jakieś zdjęcia, rysunki techniczne itp, lecz nie mam czasu na ich tworzenie. Jeśli ktoś ma troszkę więcej czasu i chęć to na podstawie opisu może takowe stworzyć i dorzucić do tematu lub podesłać je do mnie a dołączę je do pierwszego postu.

No więc sprawa tyczy się modułu dostępnego pod nazwą XY-WPCE na aliexpress.com w cenie ok 5$. Moduł zbudowany jest w oparciu o układ ESP8285, a więc można do nie śmiało wgrać GenericGui. Montowany jest on w komputerach posiadających na płycie gniazdo PCI-E i służy do zdalnego włączania/wyłączania PC. Można powiedzieć że to tylko bajer, lecz u nie jednej osoby (jak i u mnie) za pomocą dostępnych od niedawna powiadomień w supli, można ustawić w CLOUD tak, że komputer sam się będzie włączać/wyłączać w określonych sytuacjach.

U mnie np PC będzie się włączać sam gdy wejdę do warsztatu oraz hibernować gdy z niego wyjdę.

Moduł wygląda jak poniżej:

XY-WPCE.jpg


Na stronie z TASMOTA dostępny jest PINOUT

https://templates.blakadder.com/sinilink_XY-WPCE.html

Brakuje tam jednego wpisu:

GPIO10 - NIE jest NONE lecz jest tam zewnętrzny pullup (R19 - 4,7k) i to jest domyślne wejście (przy fabrycznym firmware), gdzie się podłącza włącznik monostabilny z obudowy w celu włączania komputera (wejście opisane na PCB jako PW-KEY).

By uruchomić na tym module suplę, należy wygenerować GenericGui pod procesor ESP8285 wraz z opcjami:

- PRZEKAŹNIKI
- PRZYCISKI
- KRAŃCÓWKI
- SENSOR DS18B20 - tylko jeśli ktoś dodatkowo chciałby mieć widoczną temperaturę PC *

* czujnik z dodatkowym pullup można podłączyć pod sygnały dostępne na padach do programowania.


Samo wgrywanie firmware odbywa się z pomocą przejściówki USB, tak jak to ma miejsce w wielu modułach. Podłączenie jej nie powinno sprawić nikomu kłopotu, a same pady programujące są opisane na stronie tasmoty (link wyżej). Są one w rastrze 1,27 i jeśli ktoś ma przejściówkę do programowania niektórych modułów SHELLY, to powinna pasować gdyż jest w nich ten sam raster. Oczywiście należy pozmieniać kolejność sygnałów gdyż jest inna.


Po wgraniu GG, w menu konfiguracyjnym poza podaniem danych na stronie głównej należy ustawić:

PRZEKAŹNIK - 1x - GPIO5 (zwiera fizyczny włącznik w PC by go włączyć/wyłączyć, dostępne na goldpin opisanym jako SW ),- oraz zmienić opcje:
- "Załączany stanem" na "HIGH"
- "Reakcja po resecie" na "WYŁĄCZ"

KRAŃCÓWKI - 1x - GPIO12 (by w aplikacji na smartfonie można było podejrzeć czy PC działa czy nie)

PRZYCISKI - 1x - GPIO10 oraz ustawić pole AKCJA na AUTOMAT SCHODOWY, jeśli chcemy podłączyć fizyczny włącznik komputer pod wejście goldpin PW-KEY **

KONFIGURACJA - LED GPIO02, PRZYCISK GPIO04 (przycisk który jest na module)


**radzę jednak przycisk fizyczny podłączyć równolegle do goldpinu SW, gdyż automat schodowy może sprawiać problemy. Wejście PW-KEY, można wtedy użyć jako dodatkowej krańcówki by mieć jakieś dodatkowe info na temat PC lub jego peryferii



SUPLA CLOUD:

Tutaj wystarczy ustawić wszystko podobnie jak w przypadku bram wjazdowych itp, czyli kanał przekaźnikowy ustawiamy jako np "Otwieranie furtki" a kanał z czujnikiem ustawiamy jako "Czujnik otwarcia furtki", a następnie tenże czujnik przypisujemy do kanału przekaźnikowego.

Oczywiście do tego przydałoby się stworzyć odpowiednie ikonki - włączonego i wyłączonego komputera by jakoś to wyglądało.


Tak skonfigurowany moduł montujemy w komputerze w wolnym gnieździe PCI-E. Dodatkowo osobnymi przewodami podłączamy goldpin SW pod wejścia włącznika na płycie głównej, a sam włącznik albo do tego równolegle (zalecane), albo do wejść PW-KEY jeśli ustawiliśmy GPIO10 jako przycisk automatu schodowego do uruchamiania przekaźnika nr 1.


I od tego momentu możemy włączać i wyłączać nasz komputer z poziomu SUPLI. Dodatkowo na podstawie jakichś innych czujników np ruchu, możemy w Cloud ustawić tak, żeby komputer się włączał/wyłączał sam kiedy tylko chcemy.

Polecam do tego ustawić w systemie, by po naciśnięciu przycisku zasilania komputer wchodził w HIBERNACJĘ a nie zwykłe wyłącz. Uchroni nas to przed utratą jakichś ważnych danych, których mogliśmy nie zapisać przed odejściem od PC. Po jego ponownym uruchomieniu, pracę rozpoczniemy od miejsca gdzie ją zakończyliśmy.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Gotowy sprzęt”