Zacinające się pomiary z DS18B20

User avatar
DoktorPio
Posts: 35
Joined: Thu Apr 21, 2022 7:41 pm

Post

Witam. W kotłowni zastosowałem moduł
z ESP32 X4 przekaźniki. Moduł służy mi w kotłowni do monitorowania temperatur wilgotność i ciśnienia itp. Do tej płytki mam podłączone 7 sztuk DS18B20 pod port GPIO4 i podciągnięty do +3.3v rezystorem 4.3k. Jeden z tych DS-ów służy jako czujnik termostatu sterujący przekaźnikiem. Dwa DHT22, licznik energii elektrycznej. Wszystko niby ładnie działa tyle że co jakiś czas następuje zawieszenie się pomiarów z wszystkich czujników DS18B20, w aplikacji jest widoczny pomiar że stałą jakąś wartością z tych czujników która się nie zmienia ? Pomiary z czujników DHT22 i licznika energii są wykonywane normalnie cały czas przychodzą nowe pomiary a z DS wszystko się zawiesza. Nadal mogę sterować przekaźnikami. Jaka może być przyczyna ? DS18B20 mam podłączone pod GPIO4 może powinienem podliczyć pod inne GPIO ? Proszę o pomoc 😕
User avatar
DoktorPio
Posts: 35
Joined: Thu Apr 21, 2022 7:41 pm

Post

Tak jak napisałem zasilanie 3,3v. Czy może powinienem zmienić wartość rezystora na mniejszą ? Czujniki są na jednej linii w różnych odległościach tak do około 5metrow.
lukasz06
Posts: 791
Joined: Sun Jul 17, 2022 6:53 pm

Post

Ja mam tę płytkę, a dsy mam na Tx lub RX
Rezystor albo 3,3 albo 2,2, nie pamiętam.
User avatar
Duch__
Posts: 1785
Joined: Wed Aug 24, 2016 7:26 pm
Location: Opole

Post

Któryś czujnik zapewne sieje bo jest podróbką.
Image
User avatar
DoktorPio
Posts: 35
Joined: Thu Apr 21, 2022 7:41 pm

Post

lukasz06 wrote: Tue Jan 16, 2024 6:31 am Ja mam tę płytkę, a dsy mam na Tx lub RX
Rezystor albo 3,3 albo 2,2, nie pamiętam.
Sprawdzę z tym rezystorem ? Bo jak pamiętam to jak testowałem tą płytkę z czujnikami podlaczonymi krótkimi przewodami to było dobrze ?
User avatar
veeroos
Posts: 293
Joined: Sun Mar 20, 2022 9:30 am
Location: Głogów

Post

Nie napisałeś też (lub ja tego nie zanotowalem tego) czy soft generowany w GG czy sam piszesz. Z softem pisanym samodzielnie masz ten plus, że możesz przypisać sobie każdy czujnik pod osobne wejście i wtedy widzisz który czujnik leci w kulki, bo może tak być, tak jak napisał to kolega @Duch__ . Rezystor jak najbardziej daj mniejszy,.według dokumentacji tego czujnika dla napięcia 3,3v powinieneś zastosować rezystor od niecałego 1k do 3,3k, tym bardziej, że 7 czujników wisi Ci na jednym GPIO . Pin 4 z tego co pamiętam w ESP32 nie służy do jakiejś konkretnej dodatkowej funkcji (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4
User avatar
DoktorPio
Posts: 35
Joined: Thu Apr 21, 2022 7:41 pm

Post

Program mam napisany w GG samemu nie potrafię :) Na początku czujniki miałem podciągnięte rezystorem 3.4k co dawało prąd między GND a linią D na poziomie 0.767mA i byly zwiechy to trochę mało więc od razu dałem rezystor 1.2k co spowodowało wzrost prądu do 2.75mA. Niestety ale zwiechy czyli zamrożenie spływania wyników, stały się jeszcze częstsze :( Do tego może niepotrzebnie przy tych próbach przełączyłem pomiary z GPIO4 na GPIO21 ale nie wiem czy to miało jakieś znaczenie ? Dziś spróbuję zrobić to bardziej stopniowo czyli było na początku 4.3k to teraz dam 3.3k a następnie 2.2k zobaczę jak będzie ?
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Zastosuj potencjometr wieloobrotowy 4,7k, będzie wygodniej niż przelutowywanie rezystorów.
pot.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
User avatar
DoktorPio
Posts: 35
Joined: Thu Apr 21, 2022 7:41 pm

Post

Niestety zmieniałem wartości rezystora od 0.8k do 5k skokami co 0.5k i nadal lipa pomiary są przez krótki czas od 3 do 20 minut 😥 A następnie pomiar wisi bez isn't wartości.
Duch__ wrote: Tue Jan 16, 2024 8:06 am Któryś czujnik zapewne sieje bo jest podróbką.
I chyba będę się skłaniał ku tej teorii 😕 Najgorsze jest to że dwa z siedmiu czujników mam pod izolacją na wymienniku ciepła 😭.
Będę musiał odłączyć poszczególne linie pomiarowe a następnie podłączać i wychwyci który to czujnik.
User avatar
veeroos
Posts: 293
Joined: Sun Mar 20, 2022 9:30 am
Location: Głogów

Post

A czujniki gdzie Ci się schodzą? Przy ESP czy gdzieś w puszce? Bo na szybko mogę Ci napisać kod do odczytu czujników na osobnych pinach i wtedy zobaczysz na którym byłby problem
Zamel Mew-01, Wemos D1 mini Pro + Ikea vindriktning + BME280, 3x - SonOff mini, 3x - SonOff Basic, 3xGosund SP111, SonOff S55, 2x GOSUND WB4

Return to “Ogólna dyskusja”