DHT22 przykład zachowania dwóch różnych czujników

User avatar
Espablo
Posts: 1754
Joined: Wed Jun 29, 2016 5:04 pm
Location: Oświęcim

Post

Tak jak obiecałem, zamieszczam sreeny z analizatora stanów logicznych. Podłączone są 2 czujniki jeden to DHT22-ASAIR (GPIO2), a drugi DS18B20 (GPIO0).

Poniżej prawidłowy odczyt pomiaru z czujnika DHT22. Zainicjowanie pomiaru/odczytu to podanie 0 logicznego przez ok 20ms. Potem czujnik wypluwa z siebie pomiar w postaci 0 i 1.
screenshot_dht22.png
Start pomiaru dla czujnika DS18B20
screenshot_ds18b20_start.png
Odczyt pomiaru dla czujnika DS18B20
screenshot_ds18b20_odczyt.png
Teraz wykonam reset układu
esp8266_reset_3.png
Na czerwono zaznaczyłem moment zresetowania ESP8266.
Na żółto pomiary z czujnika DS18B20.
Na zielono pomiary lub próba odczytu pomiaru z czujnika DHT22.

Powiększmy sobie i zobaczmy co się dzieje w czerwonym prostokącie.
esp8266_reset_2.png
i jescze bardziej - najlepiej otworzyć obrazek w nowym oknie bo na forum nie będzie widać szczegółów.
esp8266_reset.png
Te impulsy powodują, że czujnik DHT22 ASAIR zawiesza się i nie zwraca pomiarów. Jak widać poniżej ESP8266 próbuje zainicjować pomiar/odczyt podając 0 logiczne przez 20 ms ale czujnik niestety ma to w nosie ;)
screenshot_dht22_error.png
Porównajmy to z pierwszym obrazkiem i "uczcijmy" to chwilą ciszy. :(

Pytanie jest teraz jak się przed tym zabezpieczyć? Ktoś odpowie nie kupować ASAIR. No niby OK, ale jak już jest kupiony to co zrobić. Jak zmodyfikować firmware/software aby ten cholerny czujnik działał stabilnie i nie generował więcej przykrych niespodzianek i postów na forum.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
User avatar
pzygmunt
Posts: 18354
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Nie lepiej podłączyć czujnik pod inny pin ?
User avatar
Espablo
Posts: 1754
Joined: Wed Jun 29, 2016 5:04 pm
Location: Oświęcim

Post

To jest za proste :lol: Sonoffy nie mają tak wielu pinów wystawionych, a czujnik ma działać na każdym pinie.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
User avatar
wojtas567
Posts: 2214
Joined: Sun Apr 03, 2016 7:16 pm
Location: Olsztyn

Post

Ale sonoffy zazwyczaj nie mają GPIO2.
Ja kiedyś testowałem na sonoffie co prawda DS ale na porcie z LEDem i działał bardzo dobrze.
A próbowałeś może z różną wartością rezystora, czy tam cokolwiek się zmienia?
Pozdrawiam
Wojtek
Patryk
Posts: 2704
Joined: Mon Jan 07, 2019 7:51 pm
Location: Rybnik

Post

Potwierdzam, wszystko to, co napisał  @espablo.
DHT22 (AM2302 ASAIR) na gpio2 + Wemos d1 mini + (soft) gate_module + reset = zawieszony czujnik.
Czemu gpio2 ?
Bo widzę, co parę sekund, jak LED "mrugnie" i wtedy "wzrokowo" wiem, że moduł "żyje".
A wracając do AOSONG-a , już chyba nie można ich kupić.
User avatar
Gang
Posts: 622
Joined: Fri Nov 09, 2018 12:44 pm

Post

Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
Yepestis
Posts: 609
Joined: Mon Sep 24, 2018 6:08 pm
Location: Wrocław

Post

W komentarzu ktoś urzucił zdjęcie i tam widać napis ASAIR
User avatar
Espablo
Posts: 1754
Joined: Wed Jun 29, 2016 5:04 pm
Location: Oświęcim

Post

Dzięki koledze @Lucas, który podał linka do aukcji tutaj, zwróciłem uwagę na kilka szczegółów. Zaznaczyłem na czerwono ciekawe miejsca.
asair.png
Idąc dalej przypatrzcie się co siedzi w środku. Może nie widać tego dokładnie ale przy dużym powiększeniu widać napis AOSONG
asair2.png
Dalszy komentarz chyba nie jest potrzebny.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
User avatar
makrz
Posts: 395
Joined: Tue Nov 27, 2018 1:43 pm
Location: Opole

Post

To, że na obrazku jest aosong nic nie znaczy. Mam takie same a w środku asair.
Yepestis
Posts: 609
Joined: Mon Sep 24, 2018 6:08 pm
Location: Wrocław

Post

Wydaje mi się że bardziej rzecz w tym że ASAIR i AOSONG to ten sam producent
AOSONG.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Sprzęt”